2019թ-ին մարզագույքի ձեռքբերման համար հատկացվել է ավելի քան 523մլն դրամ, 2012-2018թթ. 420մլնի փոխարեն:
ՀՀ կառավարության որոշմամբ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը հատկացվել է հավելյալ ֆինանսավորում` հանրակրթական, միջին մասնագիտական և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին, ինչպես նաև մանկապատանեկան մարզադպրոցներին, մարզաձևերի ազգային ֆեդերացիաներին և այլ մարզական հասարակական կազմակերպություններին մարզական գույքով ապահովելու նպատակով:
Գործադիրի օգոստոսի 29-ի որոշմամբ, այս տարվա պետբյուջեի ծախսերի տնտեսագիտական դասակարգման «Հատուկ նպատակային այլ նյութեր» հոդվածով հատկացվել է 523 մլն 400 հազար դրամ` բյուջեի հարկային եկամուտների հաշվին:
Կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ նախագիծը ներկայացնելիս ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն արձանագրել է, որ հանրապետությունում գործող 172 մանկապատանեկան մարզադպրոցների և այլ մարզական կազմակերպությունների համար 2003 թվականից սկսած պետական բյուջեով նախատեսված միջոցների հաշվին իրականացվում է մարզագույքի բաշխման ծրագիր: 2008, 2014, 2017-2019 թվականներին, սակայն, գույքային ծրագիր չի իրականացվել: Նույնը վերաբերվում է նաև ուսումնական հաստատություններին. ՀՀ-ում գործող 1400 հանրակրթական, 43 նախնական մասնագիտական, 78 միջին մասնագիտական և 40 բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների մարզադահլիճները ևս ժամանակակից մարզական գույքով ապահովելու համալիր ծրագրի կարիք կա, հատկապես որ նախկինում տրված գույքը մաշվել և հնացել է, իսկ նոր գույքի պահանջարկը օրեցօր աճում է:
Ա.Հարությունյանի խոսքով, 2012 թվականից ի վեր մարզագույքի ձեռքբերման համար պետական բյուջեից հատկացվել է ընդամենը 420 մլն դրամ: Ըստ տարիների` 2012թ-ին տրամադրվել է 50 միլիոն դրամ արժեքով 42 անուն մարզագույք` 28 մարզական կազմակերպությունների համար: 2013 թվականին 29 մարզական կազմակերպությունների հատկացվել է 100 միլիոն դրամ արժողությամբ 45 անուն մարզագույք: 2014 թվականին գույքային ծրագիր չի իրականացվել: 2015 թվականին 41 մարզական կազմակերպությունների հատկացվել է 170 միլիոն դրամ արժողությամբ 37 անուն մարզագույք: 2016 թվականին 36 մարզական կազմակերպությունների հատկացվել է 55 անուն մարզագույք: 2017-2019 թվականներին գույքային ծրագիր չի իրականացվել:
2016 թվականի համար 37 կազմակերպություններից 313 մլն 743 հազար դրամ արժողությամբ մարզագույքի պահանջարկի հայտ է ներկայացվել ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի այն ժամանակվա նախարարությու, բայց հատկացվել է ընդամենը 100 մլն դրամ:
Որոշման հիմնավորման մեջ նաև նշվում է, որ մարզագույքի բաշխման խոշոր ծրագրի գնագոյացումը կազմվել է մարզագույք ներմուծող մի քանի կազմակերպությունների ներկայացրած նախնական արժեքների հիման վրա:
Վարչապետին զեկուցվել է նաև, որ ի թիվս այլ մարզադպրոցների, նախատեսվում է հիմնանորոգել նաև Գյումրիի Արթուր Ալեքսանյանի անվան հունահռոմեական ըմբշամարտի մարզադպրոցը:

В 2019 году на приобретение спортивного инвентаря было выделено свыше 523 млн драмов, вместо 420 млн за период 2012-2018 гг.
По решению правительства РА Министерству образования, науки, культуры и спорта РА было предоставлено дополнительное финансирование для обеспечения спортивным инвентарем общеобразовательных, средних специальных и высших учебных заведений, а также детско-юношеских спортивных школ, национальных спортивных федераций и других спортивных общественных организаций.
Согласно исполнительному решению от 29 августа с.г. на этот год за счет налоговых поступлений по статье «Другие специальные целевые материалы» экономической классификации расходов государственного бюджета было выделено 523 млн. 400 тыс. драмов.
На сегодняшнем заседании Правительства РА, представляя проект, Министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян констатировал, что для действующих в республике 172 детско-юношеских спортивных школ и других спортивных организаций, начиная с 2003 года, за счет средств, предусмотренных государственным бюджетом, осуществляется программа распределения спортивного инвентаря. Однако в 2008, 2014, 2017-2019 годах имущественная программа не реализовывалась. То же самое касается и учебных заведений. Есть необходимость в комплексной программе по обеспечению современным спортивным инвентарем действующих в РА 1400 общеобразовательных, 43 начальных профессиональных, 78 средних специальных и 40 высших учебных заведений, тем более, что предоставленное ранее имущество изношено и устарело, а спрос на новое имущество растет с каждым днем.
По словам А. Арутюняна, с 2012 года на приобретение спортивного инвентаря из государственного бюджета было выделено всего 420 млн драмов. По данным 2012 года, было предоставлено 42 наименования спортивных инвентаря стоимостью 50 млн драмов для 28 спортивных организаций. В 2013 году 29 спортивным организациям было выделено 45 наименований спортивного инвентаря стоимостью 100 млн драмов. В 2014 году имущественная программа не была реализована. В 2015 году 41 спортивным организациям было выделено 37 наименований спортивного инвентаря стоимостью 170 млн драмов. В 2016 году 36 спортивным организациям было выделено 55 наименований спортивного инвентаря. В 2017-2019 годах имущественная программа не была реализована.
В 2016 году в Министерство спорта и по делам молодежи РА (прежнее министерство) из 37 организаций были поданы заявки на спортинвентарь на сумму 313 млн 743 тысяч драмов, но было выделено всего 100 млн драмов.
В обосновании решения также отмечается, что ценообразование крупной программы распределения спортивного инвентаря было составлено на основе предварительных цен, представленных несколькими организациями, импортирующими спортивный инвентарь.
Премьер-министру также доложили, что в числе других спортивных школ планируется капитально отремонтировать спортшколу по греко-римской борьбе им. Артура Алексаняна в Гюмри.