Սլովենիայի Մարիբոր քաղաքում օգոստոսի 23-29-ն անցկացված EJOI2019 (European Junior Olympiads in Informatics-Եվրոպայի ինֆորմատիկայի պատանիների օլիմպիադա) ինֆորմատիկայի 3-րդ միջազգային օլիմպիադային, որին մասնակցում էր 24 երկրի 90 աշակերտ, ՀՀ թիմը նվաճել է 1 ոսկե և 2 բրոնզե մեդալ։
Ոսկե մեդալի է արժանացել Քվանտ վարժարանի աշակերտ Ալեքսանդր Աբելյանը, իսկ բրոնզե մեդալների՝ Էմիլ Կոստանյանը /Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց/ և Արայի Խալաթյանը /«Քվանտ» վարժարան/։ Հայաստանի թիմը ղեկավարում էին ԵՊՀ-ից Ալբերտ Սահակյանը և Լևոն Մուրադյանը, իսկ ԵՊՀ դասախոս Արմեն Անդրեասյանն ընդգրկված էր օլիմպիադայի միջազգային կոմիտեի կազմում։
Մրցույթն անցկացվել է երկու փուլով, որոնցից յուրաքանչյուրում աշակերտները ծրագրավորման որևէ լեզվով կատարել են 3-ական առաջադրանք։ Մրցույթին կարող էր մասնակցել առավելագույնը 4 աշակերտ յուրաքանչյուր երկրից՝ բացառությամբ ընդունող երկիրը (2 թիմ, 8 աշակերտ)։ Ի դեպ, մրցույթներն անցկացվում են համաձայն IOI-ի ստանդարտների։

На III Mеждународной олимпиаде по информатике EJOI2019 (European Junior Olympiads in Informatics – Европейская юношеская олимпиада по информатике), проведенной с 23 по 29 августа с.г. в городе Марибор в Словении, в которой участвовало 90 школьников из 24 стран, команда РА выиграла одну золотую и две бронзовые медали.
Ученик гимназии «Квант» Александр Абелян выиграл золотую медаль, а Араик Халатян из той же гимназии и Эмиль Костанян из ереванской специальной физико-математической школы им. Шаиняна – бронзовые медали.
Командой Армении руководили Альберт Саакян и Левон Мурадян из ЕГУ, а преподаватель ЕГУ Армен Андреасян вошел в международный комитет олимпиады.
Конкурс проводили в два этапа, в каждом из которых школьники выполняли по 3 задания на определенном языке программирования.
В конкурсе из каждой страны могли участвовать максимум 4 школьника, за исключением принимающей страны (2 команды, 8 школьников). Кстати, конкурсы проводятся по IOI-стандартам.