ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանն այսօր ընդունել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի հարցերով տնօրինության արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և հակազդեցության ստորաբաժանման ղեկավար Ջովաննի Բոկարդիին և պրոֆեսոր Անդրեա Ջիաննանտինիին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Գյումրու «Կումայրի» պատմաճարտարապետական արգելոցը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության հուշարձանների ցանկում ընդգրկելու հարցը:
Կողմերը կարևորել են «Կումայրի» պատմաճարտարապետական արգելոցի սեյսմիկ անվտանգության ուսումնասիրման ու եզրակացության տրամադրման խնդիրը:

Сегодня Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Нарине Хачатурян приняла руководителя отдела ЮНЕСКО по предотвращению экстренных ситуаций и главу подразделения по противодействию Джованнию Бокарди, а также профессора Андреа Джианнантини.
В ходе встречи обсуждался вопрос о включении историко-культурного заповедника «Кумайри»(Гюмри) в список памятников всемирного наследия ЮНЕСКО.
Стороны подчеркнули важность изучения сейсмической безопасности историко-культурного заповедника «Кумайри» и вопрос о принятии мер по данной проблеме.