Բացման առաջին արարողությունը տեղի կունենա «Մոսկվա» կինոթատրոնում՝ «Բարձունքի հատակից» ֆիլմի ցուցադրությամբ: Դրան կհաջորդի հանդիպում-քննարկում ֆիլմի ռեժիսոր, պրոդյուսեր, սցենարիստ Թամարա Ցոցորիայի և քառակի մրցանակակիր, աշխարհի չեմպիոն, երկակի պարալիմպիկ չեմպիոն Ալեքսեյ Մոշկինի հետ. վերջինս ֆիլմի գլխավոր հերոսի նախատիպն է:
Փառատոնի բացման երկրորդ՝ բացօթյա արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 24-ին Սայաթ-Նովա և Աբովյան փողոցների խաչմերուկում՝ Սուրբ Աննա եկեղեցու բակում: Կհնչի Կոմիտաս՝ Արտո Թունջբոյաջյանի, Վահան Արծրունու և Վահագն Հայրապետյանի կատարմամբ:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ օգոստոսի 23-ին կմեկնարկի «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 6-րդ միջազգային փառատոնը: ային յուրաքանչյուր օրը կնշանավորվի համերգային ծրագրով: Փառատոնի ընթացքում կցուցադրվի 37 ֆիլմ՝ 17 երկրից: Կկազմակերպվի նաև «Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ասեղնագործ ծիսական պարագաներ» խորագրով ցուցահանդեսը: «Ծիածան» սոցիալական հասարակական կազմակերպությունը հրավիրում է մինչև օգոստոսի 30-ը մասնակցել «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի միջազգային փառատոնի շրջանակում իրականացվող միջոցառումներին և ցուցադրություններին:

Первая церемония открытия состоится в кинотеатре «Москва» показом фильма «Со дна вершины». Затем последует встреча-обсуждение с режиссером фильма, продюсером, сценаристом Тамарой Цоцори и четырехкратным лауреатом, чемпионом мира, двукратным паралимпийским чемпионом Алексеем Мошкиным, который является прообразом главного героя фильма.
Вторая церемония открытия фестиваля состоится 24-го августа с.г. на перекрестке улиц Саят-Нова и Абовян, во дворе церкви Святой Анны. Прозвучат произведения Комитаса в исполнении Арто Тунджбояджяна, Ваана Арцруни и Ваагна Айрапетяна. Каждый день фестиваля будет отмечен концертной программой. В ходе фестиваля будет показано 37 фильмов из 17 стран. Будет организована также выставка под названием «Вышитые церемониальные принадлежности Армянской Апостольской Святой Церкви». Социальная общественная организация «Радуга» приглашает до 30-го августа с.г. принять участие в мероприятиях и показах, проводимых в рамках международного фестиваля современного искусства и духовных фильмов «Фреска».