Այսօր ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային։
Հանդիպման ընթացքում նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է երկու երկրների միջև համագործակցության նոր հարթակների ստեղծման կարևորությունը։ Նախարարը, մասնավորապես, նշել է, որ միջին մասնագիտական կրթության զարգացումը մեր կրթական համակարգի առաջնահերթություններից է, և ուշադրությունն այդ ոլորտին նպատակ ունի լուծել աշխատաշուկայում առկա խնդիրները: Նա հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունն արդյունավետ կլինի այս ոլորտում` հաշվի առնելով Ճապոնիայի դրական փորձը։
Կողմերը նախանշել են նաև տեխնոլոգիաների ոլորոտում փոխգործակցության ուղիները՝ ընդգծելով, որ կրթությունն ու տեխնոլոգիաները մեր օրերում համընթաց պետք է լինեն։
Դեսպան Ջուն Յամադայը պատրաստակամություն է հայտնել համագործակցել նաև նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ մշակութային հուշարձանների պահպանության, արվեստի և ստեղծարար արդյունաբերության ոլորտներում։ Քննարկվել է Հայաստանում Ճապոնիայի օրերի և Ճապոնիայում Հայաստանի օրերի անցկացման հնարավորությունը։
Հանդիպման ավարտին նախարար Արայիկ Հարությունյանը խոսել է 2020թ. Տոկիոյում նախատեսված Ամառային օլիմպիական խաղերի մասին` հույս հայտնելով, որ հայկական պատվիրակությունը Տոկիոյում աննախադեպ հաջողություններ կարձանագրի:

Сегодня Министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян принял Чрезвычайного и полномочного посла Японии в Республике Армения Джун Ямаду.
В ходе встречи Министр ОНКС РА Араик Арутюнян подчеркнул важность создания новых платформ сотрудничества между двумя странами. Министр, в частности, отметил, что развитие среднего профессионального образования является одним из приоритетов нашей образовательной системы, и внимание к этой сфере направлено на решение проблем рынка труда. Он выразил надежду, что, учитывая положительный опыт Японии в этой сфере, сотрудничество между двумя странами будет эффективным.
Стороны также наметили пути взаимодействия в области технологий, подчеркнув, что образование и технологии должны соответствовать современным критериям.
Посол Джун Ямада выразил готовность сотрудничать также по использованию новых технологий в сферах охраны культурных памятников, искусства и творческой промышленности. Обсуждалась возможность проведения Дней Японии в Армении и Дней Армении в Японии.
В конце встречи Министр Араик Арутюнян поговорил о летних Олимпийских играх 2020 года, которые состоятся в Токио, выразив надежду, что армянская делегация добьется беспрецедентных успехов в Токио.