Օգոստոսի 12-ը ՄԱԿ-ի կողմից հռչակվել է որպես երիտասարդության միջազգային օր: Այս տարվա կարգախոսն է «Փոխակերպելով կրթությունը», օրվա խորհուրդը` երիտասարդությանն առնչվող հարցերի բարձրաձայնումը:
«Երիտասարդական մայրաքաղաք» մրցույթի արդյունքում փորձագիտական գնահատականներով և SMS քվեարկությամբ 2019 թվականին երիտասարդական մայրաքաղաք է հռչակվել Վանաձորը: Երիտասարդական մայրաքաղաքն այսօր ընդունել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանին:
«Փոխակերպելով կրթությունը» հարթակային քննարկմանը ողջունելով մասնակիցներին` նախարարն ասել է, որ շուրջ մեկ տարի առաջ նշանակվելով Կրթության ու գիտության նախարարի պաշտոնում` գիտակցել է, որ հեղափոխությունը հարկ է ամրապնդել մարդկանց մտքերում: «Մենք ցանկանում ենք ունենալ կրթված, իրազեկ ու ինքնավստահ քաղաքացի, որն արդեն պատանեկության փուլում հասկացել է, թե վաղն ինչով է ցանկանում զբաղվել ու գիտի, որ իր նպատակներին հասնելու ամենից գործուն երաշխիքն ինքնազարգացումն է։ Այս նպատակով փոխում ենք մեր հանրակրթական չափորոշիչները։ Գործընթացն արդեն սկսվել է, ու մի քանի տարի հետո կունենանք նոր դպրոցական ծրագրեր, որոնք համապատասխան կլինեն ապագայի մարտահրավերներին ու դպրոցը սիրելի կդարձնեն երեխայի համար»,- երիտասարդներին դիմել է Ա.Հարությունյանը։
Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը: Կրթության փոխակերպման, ապագայի մասնագիտությունների մասին իրենց պատկերացումները երիտասարդների հետ կիսել են նաև Ազգային ժողովի ու կառավարության ներկայացուցիչներն ու պատասխանել նրանց հարցերին:
Օրվա խորհրդին համահունչ Վանաձորում տեղի են ունեցել այլ միջոցառումներ՝ «Սպորտային քվեստ», «Հնարավորությունների տոնավաճառ և վարպետաց դասեր», «Առաջին օգնության ցուցադրական դասեր», «ԷկոՎազք», քաղաքային տուր Վանաձորի տեսարժան և նշանակալից վայրերով, պարային ֆլեշմոբ:
Տոնակատարությունները կեզրափակվեն բացօթյա համերգով, կանցկացվի Լոռու մարզում հայտարարված “Awesome” մրցանակաբաշխությունը, Վանաձորին կհանձնվի երիտասարդական մայրաքաղաքի խորհրդանշական բանալին:

12 августа ООН провозгласил Международным днем молодежи. Девиз этого года - «Tрансформируя образование», совет – озвучивать вопросы, касающиеся молодежи.
По итогам конкурса «Молодежная столица», оценкам экспертов и СМС голосова­нию город Ванадзор был провозглашен молодежной столицей 2019 года.
Сегодня Молодежная столица приняла Mинистра образования, науки, культуры и спорта РА Араика Арутюняна.
Поприветствовав участников обсуждения на платформе «Tрансформируя образование», Mинистр сказал, что около года назад, будучи назначенным на пост Mинистра образования и науки РА, он осознал, что революцию следует укрепить в сознании людей.
«Мы хотим иметь образованного, осведомленного и уверенного в себе гражданина, который уже в юности поймет, чем хочет заниматься завтра и знает, что самой действенной гарантией достижения своих целей является саморазвитие. С этой целью мы меняем наши общеобразовательные стандарты. Процесс уже начался, и через несколько лет у нас будут новые школьные программы, которые будут соответствовать будущим вызовам, и школа станет любимой школой для ребенка», – обратился к молодежи А. Арутюнян.
На мероприятии присутствовал также постоянный координатор ООН в Армении Шомби Шарп. Представители Национального собрания РА и Правительства РА поделились с молодежью своими представлениями о преобразовании образования и о специальностях будущего, ответив также на их вопросы.
В соответствии с девизом дня в Ванадзоре состоялись и другие мероприятия: «Спортивный квест», «Ярмарка возможностей и мастер-классы», «Показательные уроки первой помощи», «Эковазк», городской тур по достопримечательностям и значительным местам Ванадзора и танцевальный флешмоб.
Празднества завершатся концертом под открытым небом, состоится объявленная в Лорийской области премия «Awesome», Ванадзору будет вручен символический ключ Молодежной столицы 2019