ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի առաջարկությամբ վերաբաշխում է կատարվել ՀՀ 2019 թվականի պետական բյուջեում: Մասնավորապես, Կառավարության օգոստոսի 8-ի նիստում ընդունված որոշմամբ «Կրթության և գիտության ոլորտի այլ միջոցառումներ» ծրագրով նախատեսված 14 մլն. 813.2 հազար դրամ գումարը հատկացվել է Դպրոցականների շախմատի աշխարհի առաջնության կազմակերպմանը:
Դպրոցականների շախմատի աշխարհի առաջնությունն անց է կացվելու 2019թ. սեպտեմբերի 18-25-ը` Ծաղկաձորում: Մրցումների բացման արարողությունը տեղի կունենա 2019թ. սեպտեմբերի 19-ին, իսկ փակման արարողությունը՝ սեպտեմբերի 24-ին: Հայաստանի Հանրապետությունից և Արցախի Հանրապետությունից մրցումներին կմասնակցեն տղաների և աղջիկների դպրոցական թիմեր: Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն ավարտվել է հուլիսի 30-ին։ Ակնկալվում է 15 երկրի մասնակցություն:
2018թ. նոյեմբերի 15-19-ը ՌԴ Սոչի քաղաքում կայացած Դպրոցականների միջազգային մարզական ֆեդերացիայի (ISF-ի) գործադիր կոմիտեի հերթական ժողովում Դպրոցականների շախմատի աշխարհի առաջին առաջնության կազմակերպումը վստահվել է Հայասատանին:

По предложению Министра образования, науки, культуры и спорта РА Араика Арутюняна на 2019 год сделано перераспределение в государственном бюджете РА. В частности, на заседании 8-го августа с.г. решением Правительства 14 млн 813,2 тыс. драм, ранее запланированные на программу «другие мероприятия сферы образования и науки», были выделены на организацию чемпионата мира по шахматам среди школьников.
Чемпионат мира среди школьников по шахматам состоится 18-25 сентября 2019г. в Цахкадзоре.
Церемония открытия состоится 19 сентября 2019 года, а церемония закрытия – 24 сентября. В соревнованиях примут участие школьные команды девочек и мальчиков из Армении и Арцаха. Последний срок подачи заявок – 30 июля. Ожидается участие школьников из 15 стран.
15-19 ноября 2018 года в РФ (г.Сочи) на очередном собрании исполнительного комитета Международной школьной спортивной федерации (ISF) организация 1-го мирового школьного чемпионата по шахматам была доверена Армении.