ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով հաստատվել են հանրակրթական հիմնական ընդհանուր, մասնագիտացված և հատուկ պետական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների 2019-2020 ուսումնական տարվա օրինակելի ուսումնական պլանները:
Ուսումնական պլանը սահմանում է միջ­նա­կարգ կր­թու­­թյան բովան­դակության կառուցվածքը, հանրակրթական ուսումնական առա­ր­­կա­ներին հատկաց­վող շաբաթական ժամաքա­նակները` ըստ բա­ղա­դրիչ­­­ների (պետա­կան և դպրո­ցա­կան) և հանրակրթական պետական ծրագրի նորմատիվային ծավալը` սովորո­ղ­նե­րի շաբաթական ուսում­նական բեռնվածության առա­վե­­լագույն չափը` ըստ դասարանների:
Համաձայն հրամանի` ուսումնական տարին սկսվում է 2019թ. սեպ­տեմբերի 1-ին, ավարտվում 2020թ. մա­յիսի 25-ին` 5-օրյա աշխատանքային շաբաթվա և մա­յիսի 26-ին՝ 6-օրյա աշխատանքային շաբաթվա դեպքում՝ ապա­հո­­վելով առնվազն 30 ուսում­նական շա­բաթ` առաջին, 32` երկրորդ և 34՝ երրոր­դից տասներկուերորդ դասա­րանների համար։
2-12-րդ դասարաններում գործում է սովորողների գնա­­­հատ­ման 10 միավո­­րա­յին սանդղակ, առաջին դասարանում սովորողներին ընթացիկ և ամփոփիչ գնահատական­ներ չեն նշա­նակ­վում. ընթացիկ գնահատումը կատարվում է բնու­թա­գր­ման միջոցով:
Կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երե­խաների կրթությունը կազմակերպվում է` «Հանրակրթական հիմնական ընդ­հանուր պե­տա­կան ծրա­գրեր իրականացնող հանրակրթական ուսումնական հաստատության 2019-2020 ուսում­­նական տար­վա օրինա­կելի ուսումնական պլան­նե­րի» հիման վրա` յու­րա­քան­չյուր սո­վո­րողի համար, ըստ անհրաժեշտության, կազմելով անհատական ուսուցման պլան (ԱՈՒՊ):
Ուսումնական պարապմունքների ընթացքում սովորողներին տրվում են արձակուրդներ` աշնանային, ձմեռային և գարնանային:
Առաջին դասա­րանցի­ներին կտրվի` աշնա­նա­յին արձա­կուրդ` 2019թ. հոկտեմբերի 21-ից նոյեմբերի 3-ը ներառյալ, ձմե­­­ռայինը՝ 2019թ. դեկ­տեմ­բե­րի 23-ից 2020թ. հունվարի 19-ը ներառյալ, գար­նա­նա­յինը՝ 2020թ. մարտի 16-ից 29-ը ներառ­յալ:
Երկրորդ դասարանցիների աշնանային արձա­կուրդը կտրվի` 2019թ. հոկ­տեմ­բե­րի 28-ից նոյեմբերի 3-ը ներառյալ, ձմեռայինը՝ 2019թ. դեկ­տեմբերի 23-ից 2020թ. հունվարի 19-ընե­րառյալ և գարնանայինը՝ 2020թ. մարտի 23-ից 29-ըներառյալ:
3-12-րդ դասարանների սո­վո­րո­ղներին կտրվի աշնանային արձա­կուրդ` 2019թ. հոկտեմբերի 28-ից նոյեմբերի 3-ը նե­ր­առ­յալ, ձմե­ռա­յին՝ 2019թ. դեկտեմբերի 23-ից 2020թ. հուն­վարի 7-ը ներառ­յալ, գար­նանային՝ 2020թ. մար­տի 23-ից 29-ը ներառյալ:

Приказом Министра образования, науки, культуры и спорта РА утверждены примерные учебные планы на 2019-2020 учебный год для учебных заведений, осуществляющих основное общее образование, специализированные и специальные государственные программы.
Учебный план определяет структуру, содержание среднего образования, количество часов в неделю, выделяемое на общеобразовательные предметы согласно компонентам (государственным и школьным), и нормативный объем государственной общеобразовательной программы – максимальная недельная нагрузка учащихся по классам.
Учебный год, согласно приказу, начинается 1 сентября 2019 года, заканчивается 25 мая 2020 года (при 5-дневной рабочей неделе) и 26 мая 2020 года (при 6-дневной рабочей неделе), при этом обеспечивая не менее: 30 учебных недель для 1-го класса; 32 учебных недель для 2-го класса; 34 учебных недель для 3-12-ых классов.
Во 2-12 классах действует 10-балльная шкала оценки учащихся, в 1-ом классе учащимся не выставляются текущие и итоговые оценки, текущей оценкой является характеристика успеваемости учащегося:
Образование детей с потребностями в особых условиях образования организуется на основе «Примерных учебных планов на 2019-2020 учебный год общеобразовательного учебного заведения, осуществляющего основные государственные общеобразовательные программы» для каждого обучающегося, по необходимости, составляя индивидуальный учебный план (ИУП) обучения.
В ходе учебного года для учащихся запланированы осенние, зимние и весенние каникулы.
Каникулы первоклассников: осенние с 21-го октября по 3-е (включительно) ноября 2019 года; зимние – с 23 декабря 2019 года по 19-е (включительно) января 2020 года; весенние – с 16 по 29 марта (включительно) 2020года.
Каникулы второклассников: осенние – с 28-го октября по 3-е (включительно) ноября 2019 года; зимние – с 23 декабря 2019 года по 19-е (включительно) января 2020 года; весенние – с 23 по 29 марта (включительно) 2020года.
Каникулы учащихся 3-12 классов: осенние – с 28-го октября по 3-е ноября (включительно) 2019 года; зимние – с 23 декабря 2019 года по 7-е (включительно) января 2020 года; весенние – с 23 по 29 марта (включительно) 2020 года.