Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Լուսինե Առաքելյանը և նախարարի մամուլի քարտուղար Անժելա Կժդրյանն Աղվերանում հանդիպել են Մեդիագրագիտության ամառային դպրոցի ծրագրի մասնակից ուսուցիչներին։
Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի կողմից կազմակերպված ծրագրում ընդգրկված էին 30 ուսուցիչներ Հայաստանի տարբեր մարզերի քաղաքային և գյուղական դպրոցներից։ Նախարարի տեղեկալն իր խոսքում ընդգծել է մեդիագրագիտության կարևորությունը վաղվա քաղաքացու ձևավորման հարցում՝ նշելով, որ մեծահասակներն այդ գործում օրինակ պետք է ծառայեն երեխաների համար։
Ամառային դպրոցի հիմնական դասընթացավարը Մոսկվայի «Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի Մեդիագրագիտության կենտրոնի տնօրեն, պրոֆեսոր Աննա Կաչկաևան է եղել, որը տեղացի մասնագետների հետ ուսուցիչներին ներկայացրել է մեդիայի և տեղեկությունների դաշտը, նորությունները հասկանալու, վերլուծելու և ստուգելու հմտությունները, քննարկել լրատվության ազդեցությունը ամենօրյա կյանքի վրա և դրան աձագանքելու մեխանիզմները:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Лусине Аракелян и пресс-секретарь Министра ОНКС РА Анжела Кждрян в Агверане встретились с учителями, участвующими в программе летней школы медиаграмотности.
В программу, организованную Центром медиа-инициатив, были включены 30 учителей из городских и сельских школ областей Армении. В своей речи Заместитель министра подчеркнула важность медиаграмотности в вопросе формирования завтрашнего гражданина, отметив, что взрослые в этом деле должны служить примером для детей.
Основным тренером летней школы была директор Центра медиаграмотности Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики» Москвы – профессор Анна Качкаева, которая вместе с местными специалистами представила учителям медиа и информационное поле, навыки понимания, анализа и проверки новостей, обсудила влияние информации на повседневную жизнь и механизмы ее взаимодействия.