Շնորհավորելով ծրագրի մասնակիցներին` Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը հույս է հայտնել, որ ձեռք բերված կարողություններն ու հմտությունները կլինեն նպատակային. «Սա կարևոր է և´ մեզ, և´ ձեզ համար: Մենք ունենք ձեր աջակցության կարիքը՝ հասկանալու, թե ինչ կարիքներ ունեն մեր կրթօջախները Սփյուռքում: Վստահ եմ, որ Հայաստանում անցկացված օրերը կլինեն անմոռանալի և պատմություն դարձած իրականությունը որպես հուշ կտանեք հայրենիքից: Վստահ եղեք՝ մենք ձեր կողքին ենք և պատրաստակամ աջակցելու»,-նշել է նա:
Ա. Պապոյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև մանկավարժական համալսարանին` վերապատրաստումները կրթական, մշակութային բաղադրիչներով հարստացնելու և անհրաժեշտ միջավայր ապահովելու համար:
ՀՊՄՀ-ի պրոռեկտոր Արա Երեմյանը բուհի ղեկավարության անունից շնորհավորել է վերապատրաստված ուսուցիչներին` նշելով, որ նրանք հայոց լեզվի դեսպաններն են արտասահմանում:
Ուսուցիչներին շնորհավորել է նաև «Սփյուք» գիտաուսումնական կենտրոնի տնօրեն, ՀՊՄՀ-ի Հայ նոր և նորագույն գրականության դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Սուրեն Դանիելյանը:
Նշենք, որ արդեն 3-րդ տարին Մանկավարժական համալսարանը ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացնում է սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստում: Այս տարի՝ հուլիսի 1-26-ն անցկացվող ծրագրին մասնակցել է 15 երկրի 56 ուսուցիչ, որոնք վերապատրաստվել են ուսումնական 5 խմբով:

В Армянском государственном педагогическом университете им. Хачатура Абовяна имело место закрытие программы повышения квалификации армянских учителей диаспоры, в ходе которой были вручены сертификаты армянским учителям диаспоры, прошедшим курсы повышения квалификации.
Поздравляя участников проекта, начальник управления внешних связей и диаспоры Министерства образования, науки, культуры и спорта РА Аркадий Папоян выразил надежду, что приобретенные умения и навыки будут целенаправленными. «Это важно как для нас, так и для вас. Нам нужна ваша поддержка, чтобы понять, что нужно нашим образовательным учреждениям в диаспоре. Я уверен, что дни, проведенные в Армении, будут незабываемыми a, уже ставшая историей, реальность станет вашим воспоминанием о родине. Будьте уверены, мы с вами и готовы поддержать вас», - сказал он.
A. Папоян также поблагодарил Педагогический университет за реализацию на курсах повышения квалификации образовательных, культурных компонентов и обеспечение необходимых условий.
Проректор АГПУ Ара Еремян от имени руководителей университета поздравил учителей, повысивших свою квалификацию, отметив, что они являются послами армянского языка за рубежом.
Профессор Сурен Даниелян, директор Исследовательского центра «Диаспора», заведующий кафедрой Методики преподавания новейшей и современной армянской литературы АГПУ, также поздравил учителей.
Следует отметить, что уже третий год по инициативе Министерства образования, науки, культуры и спорта РА Педагогический университет проводит курсы повышения квалификации учителей армянской диаспоры. В этом году с 1 по 26 июля в программе приняли участие 56 учителей из 15 стран, которые повысили квалификацию в 5 учебных группах.