Մեծ Բրիտանիայի Բաթ քաղաքում հուլիսի 15-22-ն անցկացված Մաթեմատիկայի 60-րդ հոբելյանական միջազգային օլիմպիադայում, որին մասնակցում էր 72 երկրի 285 աշակերտ, հայ դպրոցականները նվաճել են 2 արծաթե, 1 բրոնզե մեդալներ, ինչպես նաև արժանացել 2 գովասանագրի:
Մաղաքյան Գագիկ-Ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 12-րդ դասարան-արծաթե մեդալ
Փանոսյան Լյովա-Ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 12-րդ դասարան-արծաթե մեդալ
Բաղդասարյան Նորայր-Ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 12-րդ դասարան-բրոնզե մեդալ
Դիլանյան Վաչագան-Ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 11-րդ դասարան-գովասանագիր
Չթչյան Տիգրան-Ֆիզմաթ հատուկ դպրոց, 11-րդ դասարան-գովասանագիր
Թիմի ղեկավարներ՝
Գոգյան Սմբատ-ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն որակավորման կոմիտե
Ասատրյան Գուրգեն-Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարան
Նշենք, որ Մաթեմատիկայի 1-ին միջազգային օլիմպիադան անցկացվել է 1959 թ-ին։ Բոլոր մրցույթներն անցկացվում են երկու տեսական փուլերով։ Մրցույթին կարող է մասնակցել առավելագույնը 6 աշակերտ։ 2018 թ-ի օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Ռումինիայում, մեր թիմն արժանացել էր 2 արծաթե և 4 բրոնզե մեդալների։
Հունգարիայի Սեգեդ քաղաքում հուլիսի 14-21-ն անցկացված Կենսաբանության 30-րդ հոբելյանական միջազգային օլիմպիադային, որին մասնակցում էր 72 երկրի 285 աշակերտ, մեր թիմը նվաճել է 1 բրոնզե մեդալ և 1 գովասանագիր:
Արեն Պետրոսյան-Կապանի թիվ 2 ավագ դպրոց, 12-րդ դասարան-բրոնզե մեդալ
Կուրղինյան Մհեր- Հերացի ավագ դպրոցի 11-րդ դասարան-գովասանագիր
Թիմը ղեկավարում էին կենսաբանության հանրապետական օլիմպիադայի նախագահ Գայանե Ղուկասյանը և անդամներ Սեդա Մարությանը, Մերի Հովսեփյանը, Արման Սիմոնյանը:
Բոլոր մրցույթներն անցկացվել են երկու փուլով՝ տեսական և փորձարարական։ Մրցույթին կարող էր մասնակցել առավելագույնը 4 աշակերտ։ Մասնակիցների աշխատանքները գնահատվել են միջազգային ներկայացուցչական հանձնաժողովի կողմից։ 2018թ․-ի օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում, մեր թիմն արժանացել էր մեկ գովասանագրի։
Հիշեցնենք, որ 2022թ․-ին Կենսաբանության միջազգային օլիմպիադան անցկացվելու է Հայաստանում։
Առջևում՝ Քիմիայի 51-րդ, Աստղագիտության և Աստղաֆիզիկայի 13-րդ և Ինֆորմատիկայի 26-րդ օլիմպիադաներն են:

На 60-й юбилейной Международной математической олимпиаде, прошедшей 15-22 июля в британском городе Бат, в которой принял участие 621 ученик из 112 стран, армянские школьники завоевали 2 серебряные и 1 бронзовую медали, а также удостоились 2-х грамот:
1. Магакян Гагик – физико-математическая специальная школа им. А. Шагиняна, 12-й кл.– серебряная медаль;
2. Паносян Лева – физико-математическая специальная школа им. А. Шагиняна, 12-й кл. – серебряная медаль;
3. Багдасарян Норайр – физико-математическая специальная школа им. А. Шагиняна, 12-й кл. – бронзовая медаль;
4. Диланян Вачаган – физико-математическая специальная школа им. А. Шагиняна, 11 кл. – грамота;
5. Чтчян Тигран – физико-математическая специальная школа им. А. Шагиняна, 11 кл. – грамота;
Руководители команды:
Гогян Смбат - Председатель Высшего квалификационного комитета Министерства образования и науки РА;
Асатрян Гурген - Научный сотрудник Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна.
Отметим, что первая международная олимпиада по математике была проведена в 1959 году. Все олимпиады проводятся в два теоретических этапа. В олимпиаде могут принять участие не более 6 учащихся.
В олимпиаде 2018 года, которая проходила в Румынии, команда Армении удостоилась 2-х серебряных и 4-х бронзовых медалей.
В юбилейной ХХХ Международной олимпиаде по биологии, прошедшей 14-21 июля с.г. в венгерском городе Сегед, участвовало 285 учащихся из 72 стран, команда Армении завоевала одну бронзовую медаль и одну грамоту:
1. Арен Петросян - Капанская старшая школа N2, 12-й класс - бронзовая медаль;
2. Кургинян Мгер - старшая школа Гераци г. Еревана, 11-ый класс – грамота.
Руководители армянской команды: председатель республиканской олимпиады по биологии Гаяне Гукасян и члены жюри Седа Марутян, Мери Овсепян, Арман Симонян.
Все соревнования проводились в два этапа: теоретический и экспериментальный. В олимпиаде могло принять участие не более 4-х учеников. Работы участников были оценены международной комиссией.
На Олимпиаде 2018 года, которая проходила в столице Ирана Тегеране, команда Армении удостоилась одной грамоты.
Впереди еще 51-я олимпиада по химии, 13-я олимпиада по астрономии и астрофизике и 26-я олимпиада по информатике.