ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտարարում է օտարերկրյա քաղաքացիների և սփյուռքահայ դիմորդների ընդունելություն ՀՀ բարձրագույն և նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններ՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի ապրիլի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ օտարերկրյա քաղաքացիների, ինչպես նաև օտարերկրյա պետություններում գործող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմիններում աշխատող դիվանագետների ընտանիքների անդամների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 700-Ն և ՀՀ կառավարության 2011 թվականի օգոստոսի 25-ի «Հայաստանի Հանրապետության նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում օտարերկրյա քաղաքացիների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 1295-Ն որոշումները:
Փաստաթղթերը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն ներկայացվում են.
• Դիմորդի կողմից անձամբ կամ նրա լիազորված անձի կողմից.
• Բարձրագույն և նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատության կողմից,
• Օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցիչների միջոցով:
Ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը.
1. ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի անունով դիմում` համաձայն կցված ձևի,
2. Նախարարության կողմից տրամադրված դիմում-հարցաթերթիկ` համաձայն կցված ձևի,
3. Անձնագրի պատճեն,
4. Սփյուռքահայերի համար ծննդյան վկայականի պատճենը` նոտարով վավերացված կամ մկրտության վկայականը,
5. Կրթական աստիճանի վերաբերյալ ավարտական փաստաթղթի պատճենը (գնահատականներով)՝ ապոստիլ դրված կամ հյուպատոսական վավերացմամբ: Ավարտական փաստաթղթի պատճենի հայերեն կամ անգլերեն կամ ռուսերեն թարգմանությունը պետք է լինի նոտարական հաստատմամբ:
6. 3x4 չափսի 4 լուսանկար,
7. Բժշկական տեղեկանք ընդհանուր առողջական վիճակի մասին (սույն տեղեկանքը կարող է տրված լինել նաև Հայաստանի Հանրապետության բժշկական կազմակերպությունների կողմից),
8. Ինքնակենսագրական (CV)` հայերեն, ռուսերեն կամ անգլերեն լեզուներով,
9. Հետբուհական մասնագիտական կրթություն ստանալու համար՝ ընտրած մասնագիտության թեմայով գիտական ռեֆերատ` 20 էջի սահմաններում՝ հայերեն, ռուսերեն կամ անգլերեն լեզուներով:
Դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետները.
ա) անվճար առկա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրով սփյուռքահայ դիմորդների ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև օգոստոսի 13-ը ներառյալ,
բ) վճարովի առկա ուսուցմամբ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերով ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև օգոստոսի 23-ը ներառյալ,
գ) վճարովի առկա ուսուցմամբ մագիստրոսի կրթական ծրագրով ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև օգոստոսի 30-ը ներառյալ,
դ) վճարովի հեռակա ուսուցմամբ բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև հոկտեմբերի 10-ը ներառյալ,
ե) վճարովի հետբուհական՝ ասպիրանտի կրթական ծրագրով ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև դեկտեմբերի 10-ը ներառյալ,
զ) վճարովի առկա ուսուցմամբ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից օգոստոսի 20-ը ներառյալ:
է) վճարովի հեռակա ուսուցմամբ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև նոյեմբերի 20-ը ներառյալ,
ը) վճարովի առկա ուսուցմամբ նախապատրաստական բաժանմունքում ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև նոյեմբերի 20-ը ներառյալ:

Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения объявляет прием иностранных граждан и абитуриентов из числа армян диаспоры на 2019-2020 учебный год, на основании решения Правительства Республики Армения
№700-Ն от 28 апреля 2011 года «Об утверждении порядка приема в высшие учебные заведения Республики Армения иностранных граждан, а также членов семей дипломатических работников, осуществляющих служебную деятельность в дипломатических представительствах Республики Армения за рубежом», и решения Правительства Республики Армения № 1295-Ն от 25 августа 2011 года «Об утверждении порядка приема иностранных граждан в начальные профессиональные (ремесленные) и средние профессиональные учебные заведения Республики Армения».
Документы в Министерство образования, науки, культуры и спорта РА представляются:
• абитуриентом лично или уполномоченным представителем;
•высшим учебным заведением, начальным профессиональным (ремесленным) и средним профессиональным учебным заведением;
•через дипломатические представительства Республики Армения за рубежом.
Абитуриенты представляют следующие документы:
1. заявление на имя министра образования, науки, культуры и спорта РА (согласно приложенной форме);
2. заявление-анкету (согласно приложенной форме);
3. копию паспорта;
4. абитуриенты из числа армянской диаспоры представляют также нотариально заверенную копию свидетельства о рождении или копию свидетельства о крещении;
5. копию документа об уровне образования (с оценками), заверенный Апостилем или с консульской легализацией). Копия документа об уровне образования, переведенная на армянский или английский или русский, должна быть нотариально заверена;
6. 4 фотографии размером 3x4;
7. справку об общем состоянии здоровья (данная справка может быть выдана также медицинскими организациями Республики Армения):
8. автобиографию (CV) на армянском или русском или английском;
9. для получения послевузовского профессионального образования – научный реферат по теме выбранной специальности в объеме 20 страниц на армянском или русском или английском.
Сроки подачи заявок:
1. для поступления на очную форму обучения по образовательным программам бакалавриата на бюджетной основе для абитуриентов из числа армян диаспоры – с 10 июля до 13 августа 2019 г. включительно;
2. для поступления на очную форму обучения по образовательным программам бакалавриата и непрерывным и интегрированным образовательным программам на платной основе – с 10 июля до 23 августа 2019 г. включительно;
3. для поступления на очную форму обучения по образовательным программам магистратуры на платной основе – с 10 июля до 30 августа 2019 г. включительно;
4. для поступления на заочную форму обучения по образовательным программам бакалавриата и магистратуры на платной основе – с 10 июля до 10 октября 2019 г. включительно;
5. для поступления на обучение по образовательной программе послевузовского профессионального образования (аспирантура) на платной основе – с 10 июля до 10 декабря 2019 г. включительно;
6. для поступления на очное обучение в начальные профессиональные (ремесленные) учебные заведения на платной основе - с 10 июля до 20 августа 2019 г. включительно;
7. для поступления на заочное обучение в средние профессиональные учебные заведения на платной основе – с 10 июля до 20 ноября 2019 г. включительно;
8. для поступления на очное обучение в подготовительное отделение на платной основе – с 10 июля до 20 ноября 2019 г. включительно.
• Прием документов от представителей армянской диаспоры осуществляется в рабочие дни с 10.00 до 17.00 (перерыв 13:00-14:00).
• Прием документов от иностранных граждан осуществляется по понедельникам, средам и пятницам с 10.00 до 17.00 (перерыв 13:00-14:00). Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения