ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտարարում է օտարերկրյա քաղաքացիների և սփյուռքահայ դիմորդների ընդունելություն ՀՀ բարձրագույն և նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններ՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի ապրիլի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ օտարերկրյա քաղաքացիների, ինչպես նաև օտարերկրյա պետություններում գործող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմիններում աշխատող դիվանագետների ընտանիքների անդամների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 700-Ն և ՀՀ կառավարության 2011 թվականի օգոստոսի 25-ի «Հայաստանի Հանրապետության նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում օտարերկրյա քաղաքացիների ընդունելության կարգը հաստատելու մասին» N 1295-Ն որոշումները:
Փաստաթղթերը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն ներկայացվում են.
• Դիմորդի կողմից անձամբ կամ նրա լիազորված անձի կողմից.
• Բարձրագույն և նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատության կողմից,
• Օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցիչների միջոցով:
Ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը.
1. ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի անունով դիմում` համաձայն կցված ձևի,
2. Նախարարության կողմից տրամադրված դիմում-հարցաթերթիկ` համաձայն կցված ձևի,
3. Անձնագրի պատճեն,
4. Սփյուռքահայերի համար ծննդյան վկայականի պատճենը` նոտարով վավերացված կամ մկրտության վկայականը,
5. Կրթական աստիճանի վերաբերյալ ավարտական փաստաթղթի պատճենը (գնահատականներով)՝ ապոստիլ դրված կամ հյուպատոսական վավերացմամբ: Ավարտական փաստաթղթի պատճենի հայերեն կամ անգլերեն կամ ռուսերեն թարգմանությունը պետք է լինի նոտարական հաստատմամբ:
6. 3x4 չափսի 4 լուսանկար,
7. Բժշկական տեղեկանք ընդհանուր առողջական վիճակի մասին (սույն տեղեկանքը կարող է տրված լինել նաև Հայաստանի Հանրապետության բժշկական կազմակերպությունների կողմից),
8. Ինքնակենսագրական (CV)` հայերեն, ռուսերեն կամ անգլերեն լեզուներով,
9. Հետբուհական մասնագիտական կրթություն ստանալու համար՝ ընտրած մասնագիտության թեմայով գիտական ռեֆերատ` 20 էջի սահմաններում՝ հայերեն, ռուսերեն կամ անգլերեն լեզուներով:
Դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետները.
ա) անվճար առկա ուսուցմամբ բակալավրի կրթական ծրագրով սփյուռքահայ դիմորդների ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև օգոստոսի 13-ը ներառյալ,
բ) վճարովի առկա ուսուցմամբ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրերով ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև օգոստոսի 23-ը ներառյալ,
գ) վճարովի առկա ուսուցմամբ մագիստրոսի կրթական ծրագրով ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև օգոստոսի 30-ը ներառյալ,
դ) վճարովի հեռակա ուսուցմամբ բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև հոկտեմբերի 10-ը ներառյալ,
ե) վճարովի հետբուհական՝ ասպիրանտի կրթական ծրագրով ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև դեկտեմբերի 10-ը ներառյալ,
զ) վճարովի առկա ուսուցմամբ նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից օգոստոսի 20-ը ներառյալ:
է) վճարովի հեռակա ուսուցմամբ միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև նոյեմբերի 20-ը ներառյալ,
ը) վճարովի առկա ուսուցմամբ նախապատրաստական բաժանմունքում ընդունելության համար՝ 2019 թվականի հուլիսի 10-ից մինչև նոյեմբերի 20-ը ներառյալ:

The Ministry of Education, Science, Culture and Sport the RA initiates application call for foreign citizens and Armenian Diaspora applicants to study in higher and preliminary (craftsmanship) and middle vocational education institutions of the Republic of Armenia in accordance with the provisions of the «Order on admission to higher education institutions of the RA of foreign citizens as well as family members of the diplomats working in RA diplomatic institutions in the foreign countries» issued by RA Government Decision №700-Ն (dated 28 April 2011), and the «Order on foreign citizens admission to preliminary (craftsmanship) and middle vocational education institutions of the RA» issued by RA Government Decision №1295-Ն (dated 25 August 2011).
Applications can be submitted to the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the RA:
• Directly by the applicant or by the authorized person.
• By higher and preliminary (craftsmanship) and middle vocational education institutions.
• By RA diplomatic representatives in the foreign countries.
List of documents to be submitted by the applicant:
1) Letter to the Minister of Education, Science, Culture and Sport of the RA according to attached form.
2) Questionnaire provided by the Ministry according to attached form.
3) Passport copy.
4) For Armenian Diaspora applicants, copy of birth certificate approved by the Notary or baptism certificate.
5) The copy of the last graduation diploma with grades with APOSTILLE or Consular legalization. The Armenian or English or Russian translation of the copy of the graduation diploma should be certified by the notary.
6) 4 pictures (3x4).
7) Medical certificate about health status (can be provided by the RA medical organizations).
8) CV in Armenian or Russian or English.
9) For post graduate education program: essay on the chosen major topic in Armenian or Russian or English (approx. 20 pages).
a) For studying full-time and free by Bachelor’s educational program for Diaspora Armenian applicants: From July 10 to August 13, 2019
b) For studying by Bachelor’s and constantly integrated educational programs with tuition fee: From July 10 to August 23, 2019
c) For studying by Master’s educational program with tuition fee: From July 10 to August 30, 2019
d) For studying part-time by Bachelor’s and Master’s educational programs with tuition fee: From July 10 to October 10, 2019
e) For studying by post graduate educational program with tuition fee: From July 10 to December 10, 2019
f) For studying full-time in preliminary (craftsmanship) and middle vocational education institutions From July 10 to August 20, 2019
g) For studying part-time in middle professional educational institutions with tuition fee: From July 10 to November 20, 2019