2019 թվականի հուլիսի 7-15-ը Իսրայելի Թել-Ավիվ քաղաքում տեղի է ունեցել «Ֆիզիկա» առարկայի 50-րդ հոբելյանական միջազգային օլիմպիադան, որի ընթացքում ՀՀ թիմը նվաճել է 5 բրոնզե մեդալ: Օլիմպիադային մասնակցել է 78 երկրի 384 աշակերտ:
Բրոնզե մեդալների են արժանացել Եվա Հունանյանը, Դավիթ Զոհրաբյանը, Քրիստինե Գրիգորյանը, Հայկ Մուրադյանը և Դավիթ Կիրակոսյանը։ Բոլոր աշակերտները սովորում են Ա․Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոցում։ ՀՀ թիմը ղեկավարում էին Ֆիզիկայի հանրապետական օլիմպիադայի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Գրիգորյանը և անդամ Բիլոր Կուրղինյանը։
Ֆիզիկայի 1-ին միջազգային օլիմպիադան անցկացվել է 1967 թ․-ին։ Բոլոր մրցույթներն անցկացվում են երկու փուլով՝ տեսական և փորձարարական։ Յուրաքանչյուր երկրից մրցույթին կարող է մասնակցել առավելագույնը 5 աշակերտ։ Մասնակիցների աշխատանքները գնահատում է միջազգային հանձնաժողովը: 2018 թ․-ի օլիմպիադայում, որն անցկացվել է Պորտուգալիայի մայրաքաղաք Լիսաբոնում, ՀՀ դպրոցականների թիմն արժանացել էր մեկ արծաթե և մեկ բրոնզե մեդալների, ինչպես նաև մեկ գովասանագրի։

7-15 июля 2019 года в городе Тель-Авив (Израиль) состоялась 50-я юбилейная Международная олимпиада по физике, в ходе которой команда Армении завоевала 5 бронзовых медалей. В олимпиаде принимало участие 384 ученика из 78 стран.
Бронзовые медали завоевали: Ева Унанян, Кристине Григорян, Давид Зограбян, Айк Мурадян и Давид Киракосян. Все они обучаются в Физико-математической специальной школе им. А.Шагиняна при ЕГУ. Командой РА руководили председатель жюри республиканской олимпиады по физике Гагик Григорян и член жюри – Билор Кургинян.
Первая международная олимпиада по физике была проведена в 1967 году. Все олимпиады проводятся в два этапа: теоретический и экспериментальный. Из каждой страны в олимпиаде могут принять участие не более 5 учеников. Работы участников оценивает международная комиссия. В 2018 году на Олимпиаде, которая проходила в Лиссабоне, столице Португалии, команда школьников Армении удостоилась одной серебряной, одной бронзовой медали и одной грамоты.