ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստի ընթացքում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը հատկացվել են ֆինանսական միջոցներ՝ գիտական սարքավորումների ձեռքբերման, Միջգիտակարգային տվյալների կենտրոնի (Interdisciplinary Data Center) ստեղծման և մշակույթի ոլորտում կապիտալ ներդրումների համար:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ներկայացնելով որոշումների նախագծերը, տեղեկացրել է, որ անցած նիստի ընթացքում ընդունված որոշումն առ այն, որ գումար է հատկացվել շուրջ 70 հաստատությունների՝ նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի պատրաստման և շինարարական աշխատանքներ իրականացնելու համար, լայն արձագանք է գտել.
«Մասնագետները ևս մատնանշում են, որ նման ծավալի աշխատանքներ, հատկապես կապիտալ նեդրումների առումով, նման ժամկետներում չեն իրականացվել: Նման հատկացումներ կկատարվեն նաև գիտության և մշակույթի ոլորտում. առաջարկվում է 448 մլն դրամ այս տարի հատկացնել Գիտության կոմիտեին: Այս տարի տրամադրվող գումարները, իրոք, աննախադեպ են, քանի որ գիտական սարքավորումներ ձեռք բերելու համար այս ծավալի գումար նախորդ տարիներին չի հատկացվել, և սա գիտության ոլորտում ևս դրական արձագանք է գտել»,-նշել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ վերջին տարիների գիտական սարքավորումներ գնելու համար հատկացվել է տարեկան 90 մլն դրամ, մինչդեռ այս տարի հատկացվել է 320 մլն և 420 մլն դրամ, որը, ըստ Արայիկ Հարությունյանի, խթան կհանդիսանա գիտության զարգացման համար:
Կից ներկայացնում ենք մանրամասն տեղեկատվություն՝ հատկացումների վերաբերյալ:
ՏԵՂԵԿԱՆՔ
Այսօրվա Կառավարության որոշմամբ՝ նախատեսվում է պետական բյուջեի եկամուտների ավելացման հաշվին 420000.0 հազ. դրամի չափով իրականացնել թվով 7 սարքերի և սարքավորումների՝ ձեռքբերման ներդրումային ծրագրեր:
• ֆիզիկա` XRF (ռենտգենյան ճառագայթների ֆլուորեսցենցիա) սպեկտրոմետրի ձեռքբերման նպատակով,
• մոլեկուլային ֆիզիկա` դիֆերենցիալ սկանավորող միկրոկալորիմետր ձեռք բերելու նպատակով` ԴՆԹ-ի հետ տարբեր հակաուռուցքային պրեպարատների (ցիսպլատին, տրանսպլատին, պորֆիրիններ և այլն) հետ փոխազդեցության մոլեկուլային մեխանիզմները պարզաբանելու ուղղությամբ իրականացվող հետազորությունների համար,
• գիտություններ կյանքի մասին` Ատոմական ուժային մանրադիտակ ձեռքբերելու նպատակով, որը կարող է աշխատել բազմապրոֆիլ և' կենսաբանական, և' ֆիզիկական, և' քիմիական, և' նյութաբանական ոլորտում, ինչպես նաև լայն կիրառվում է դեղորայքի սքրինինգի ժամանակ,
• քիմիա` մասս-սպեկտրոմետրի հետ համակցված հեղուկ քրոմատոգրաֆ ձեռքբերելու նպատակով,
• ռադիոէլեկտրոնիկա/երկակի` ռադիոլոկացիայի, հատուկ նշանակության կապի, արբանյակային համակարգերի և երկակի նշանակության մի շարք այլ հետազոտություններ և մշակումներ կատարելու համար գերբարձր հաճախականության տիրույթի ունիվերսալ շղթաների վեկտորական անալիզատոր ձեռքբերելու նպատակով,
• ռադիոէլեկտրոնիկա/երկակի` գերբարձր հաճախականության տիրույթում ճառագայթիչ և գրանցիչ ձեռքբերելու նպատակով,
• հայագիտություն` լայնաֆորմատ սքանավորման բարձր տեխնոլոգիական համակարգի ձեռքբերման նպատակով:
Նույն որոշման համաձայն՝ նախատեսվում է պետական բյուջեի եկամուտների ավելացման հաշվին հատկացնել 28000.0 հազ. դրամ՝ Միջգիտակարգային տվյալների կենտրոնի (Interdisciplinary Data Center) ստեղծման համար: Կենտրոնի նպատակը պետք է լինի գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության որոշակի ուղղություններում գիտական հետազոտությունների և տնտեսության համապատասխան բնագավառի տվյալների բազաների ստեղծում, վարում, վերլուծություն և (վերա) վերլուծություն, հետազոտական գործիքակազմի տրամադրում օգտատերերին, տեղեկատվական ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործում տվյալների վերլուծության մեջ և այլն:
ՀՀ կառավարության մեկ այլ որոշման համաձայն՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը 2019 թվականի պետական բյուջեի հարկային եկամուտներից 2019 թվականին կհատկացվի 690,688.3 հազար դրամ, մասնավորապես.
1)650.0 հազար դրամը հատկացնել «Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոն» ՊՈԱԿ-ին՝ կաթսայատան վերանորոգման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման համար,
2)24,680.0 հազար դրամը հատկացնել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին, որից՝
ա. 4,000.0 հազար դրամը՝ «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքում «Բաղնիք» և «Խճանկար» հուշարձանների նորոգման և ամրակայման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման համար,
բ. 20,680.0 հազար դրամը՝ հուշարձանախմբերի կամ առանձին զբոսաշրջային գրավչության տարածքներում QR կոդերով բազմալեզու ցուցանակների տեղադրման աշխատանքների համար,
3)613,743.3 հազար դրամը հատկացնել «Հայաստանի ազգային պատկերասրահ» ՊՈԱԿ-ին, որից՝
ա.9,777.4 հազար դրամը՝ կազմակերպության մասնաճյուղ
Ա. Սարգսյան և Հ. Կոջոյան տուն-թանգարանի շենք-շինության վերանորոգման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման համար,
բ. 603,965.9 հազար դրամը՝ կազմակերպությանն ամրացված շենք-շինության օդափոխության համակարգի անցկացման համար,
4)13,620.0 հազար դրամը հատկացնել «Հ. Թումանյանի թանգարան» ՊՈԱԿ-ին՝ կազմակերպությանն ամրացված շենք-շինության վերանորոգման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման համար,
5)13,611.0 հազար դրամը հատկացնել «Վանաձորի Հ. Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոն» ՊՈԱԿ-ին՝ կազմակերպությանն ամրացված շենք-շինության վերանորոգման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման համար,
6)24,384.0 հազար դրամը հատկացնել« Գորիսի Վ. Վաղարշյանի անվան դրամատիկական թատրոն» ՊՈԱԿ-ին՝ կազմակերպությանն ամրացված շենք-շինության վերանորոգման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման համար:

Правительство РА во время сегодняшнего заседания выделило финансовые средства Министерству образования, науки, культуры и спорта РА для приобретения научного оборудования, создания Центра Междисциплинарных данных (Interdisciplinary Data Center) и капитальных инвестиций в сфере культуры.
Министр ОНКС Араик Арутюнян, представив проекты решений, отметил, что принятое во время прошлого заседания решение о выделении средств для порядка 70 учреждений на составление смет к проектам и осуществление строительных работ нашло широкий отклик:
«Специалисты также указывают на то, что работы таких объемов, в особенности в плане капитальных инвестиций, в такие сроки прежде не осуществлялись. Подобные выплаты будут выполнены в сферах науки и культуры. В этом году Комитету по науке предлагается выделить 448 млн драм. Суммы, выделенные в этом году, в действительности, беспрецедентны, так как в предыдущие годы на приобретение научного оборудования средств в таких объемах не выделялось, и это тоже нашло положительный отклик в научной сфере», – отметил Министр, подчеркнув, что прежде на приобретение научного оборудования в год выделялось 90 млн, в этом году – 320 млн и 420 млн драм, что, по мнению Араика Арутюняна, обязательно простимулирует развитие науки в РА.
Ниже представляем подробную информацию о выделенных средствах.
СПРАВКА
По решению сегодняшнего заседания Правительства РА планируется осуществить 7 инвестиционных программ для приобретения приборов и оборудования в размере 420.000.0 тыс. драм за счет увеличения поступлений в государственный бюджет для следующих направлений:
физика – с целью приобретения XRF спектрометра (рентгено-флуоресцентный спектрометр);
молекулярная физика – с целью приобретения дифференциального сканирующего калориметра для осуществляемых исследований, направленных на прояснение молекулярных механизмов взаимодействия разных противоопухолевых препаратов (гисплатин, трансплатин, порфирины и т.д.) с ДНК;
наука о жизни – с целью приобретения атомно-силового микроскопа, который может работать многопрофильно в биологической, в физической, в химической и в материаловедческой сферах, а также широко использоваться во время скрининга медикаментов;
химия – с целью приобретения жидкостного хроматографа, соединенного с масс-спектрометром;
радиоэлектроника – с целью приобретения универсального векторного анализатора цепей сверхвысокочастотного диапазона для радиолокации, связи особого назначения, спутниковых систем и ряда других исследований и разработок двойного назначения; радиоэлектроника – с целью приобретения двойного сверхвысокочастотного излучателя и регистра;
арменистика – с целью приобретения высокотехнологичной системы широкоформатного сканирования.
Согласно этому же решению, планируется за счет увеличения поступлений в государственный бюджет выделить 28.000.0 тыс. драм на создание Центра Междисциплинарных данных (Interdisciplinary Data Center). Целью центра должно стать создание, ведение, анализ и реанализ баз данных соответствующих областей экономики и научных исследований в некоторых направлениях научной и научно- технической деятельности, предоставление пользователям исследовательского инструментария, использование современных информационных технологий в анализе данных и так далее.
Согласно еще одному решению Правительства РА, Министерству образования, науки, культуры и спорта РА из налоговых поступлений государственного бюджета 2019 года будет выделено 690.688.3 тыс. драм, из коих:
1) 650.0 тыс. драм – ГНКО «Национальный академический театр имени Г. Сундукяна» на составление сметы по реконструкции котельной;
2) 24.680.0 тыс. драм – ГНКО «Служба охраны исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников», из них:
а. 4,000.0 тыс. драм на подготовку сметы для постройки и укрепления памятников «Мозаика» и «Баня» на территории историко-культурного музея-заповедника «Гарни»;
б. 20.680.0 тыс. драм на установочные работы многоязычных указателей с QR-кодами на территориях памятников или на отдельных территориях туристического привлечения;
3) 613.743.3 тыс. драм – ГНКО «Национальная галерея Армении», из них:
а. 9.777.4 тыс. драм на подготовку сметы по реконструкции филиала организации здания дома-музея А. Саргсяна и А.Коджояна;
б. 603.965.9 тыс. драм на проводку системы вентиляции прикрепленного к объекту здания;
4) 13.6320.0 тыс. драм – ГНКО «Музей О.Туманяна» на подготовку сметы по реконструкции здания, прикрепленного к объекту;
5) 13.611.0 тыс. драм – ГНКО «Ванадзорский государственный драматический театр имени О. Абеляна» на подготовку сметы по реконструкции здания, прикрепленного к объекту;
6) 24.384.0 тыс. драм – ГНКО «Горисский драматический театр имени В.Вагаршяна» на подготовку сметы по реконструкции здания, прикрепленного к объекту.