Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում այսօր կայացել է ՀՀ ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի 231 շրջանավարտներին ավարտական դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա էին ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը, ԱԻՆ պաշտոնատար անձինք:
Բակալավրի կրթական աստիճան է ստացել 6 մասնագիտություններով ուսուցում անցած 178 ուսանող, ավարտական դիպլոմներ՝ նաև միջին մասնագիտական ուսուցման ծրագիրը հաջողությամբ հաղթահարած 53 շրջանավարտ:
Գերազանցությամբ ավարտած շրջանավարտներին դիպլոմները հանձնել են Արայիկ Հարությունյանը և Ֆելիքս Ցոլակյանը:
Միջոցառման սկզբում ներկաները ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանի առաջարկությամբ հարգել են հուլիսի 6-ին Արարատի մարզում` Զոդի կամրջի վրա և հուլիսի 7-ին Վրաստանի՝ Թբիլիսի-Սենակ-Լեսելիձե ավտոճանապարհին տեղի ունեցած խոշոր վթարների հետևանքով զոհվածների հիշատակը:
ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը նշել է, որ նախատեսվում էր միջոցառումը կազմակերպել շատ ավելի հանդիսավոր կերպով՝ ԱԻՆ նվագախմբի ելույթով և համերգային ծրագրով, սակայն տեղի ունեցած դժբախտ պատահարների հետևանքով, ցավոք, գրանցվեցին զոհեր, ինչն ինքնաբերաբար բացառում է որևէ տոնական միջոցառման անցկացում:
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը, շնորհավորելով և հաջողություն մաղթելով շրջանավարտներին, կոչ է արել ապագայում հավուր պատշաճի օգտագործել ստացած մասնագիտական գիտելիքները: «Դուք այսօր նոր՝ կարևոր շրջափուլ եք սկսում: Բոլոր նման միջոցառումներին ես խորհուրդ եմ տալիս և կոչ անում, որպեսզի այդ նոր փուլում արագ կողմնորոշվեն, գտնեն իրենց սիրելի աշխատանքը, աշխատավայրը, որպեսզի ընթացքը լինի անշեղ, և այն նոր գիտելիքները, որոնք ստացել են իրենց ուսումնական հաստատությունում, կիրառելի լինեն։ Վստահ եմ, որ ստացել եք լավ գիտելիք, նոր գործիքներ»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը՝ շրջանավարտներին մաղթելով անփորձանք ծառայություն։
«Մասնագիտություն ձեռք բերելը կյանքի կարևոր շրջափուլերից է, և միաժամանակ, նոր ուղու սկիզբ: Իսկ ձեր ընտրած ուղին, վստահաբար, հեշտերից չէ: Փրկարար լինելը, բժշկի մասնագիտությունից էլ ավելի բարդ է, քանի որ նա ոչ միայն ուրիշի կյանքեր է փրկում, այլև շատ հաճախ վտանգում է իր կյանքը՝ ուրիշին փրկելու համար: Վստահ եմ, որ մեծ պատասխանատվությամբ եք վերաբերվելու ձեր գործին և հասկանում եք, որ այն ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ամենօրյա համառ պայքար՝ հանուն փրկված կյանքերի և ընդդեմ աղետների անդառնալի հետևանքների»,- նշել է Ֆելիքս Ցոլակյանը:
Միջոցառման վերջում ՃԿՊԱ շրջանավարտները ցուցադրել են իրենց մասնագիտական հմտությունները, իսկ ՃԿՊԱ ռեկտոր, փ/ծ գեներալ-մայոր Հ. Մաթևոսյանը նախարարներին ներկայացրել ակադեմիայի տրամադրության տակ եղած և ուսուցման գործընթացում կիրառվող մասնագիտական տեխնիկան և ուսումնական գրականությունը:

В Министерстве по чрезвычайным ситуациям Армении сегодня состоялась торжественная церемония вручения дипломов 231 выпускнику Государственной академии кризисного управления МЧС РА. На мероприятии присутствовали Министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян, Министр по чрезвычайным ситуациям Армении Феликс Цолакян и должностные лица МЧС.
Степень бакалавра получили 178 студентов, прошедшие обучение по 6 специальностям, дипломы об окончании – 53 выпускника, успешно преодолевшие программу среднего профессионального обучения.
Выпускникам, окончившим с отличием, дипломы вручили Араик Арутюнян и Феликс Цолакян.
В начале мероприятия, по предложению Министра по ЧС, присутствующие почтили память погибших в результате крупных аварий в Араратской области, на мосту Зод и на автодороге Тбилиси-Сенак-Леселидзе в Грузии.
Феликс Цолакян отметил, что, конечно же, планировалось организовать мероприятие более торжественное – с выступлением оркестра МЧС, концертной программой, но, так как в результате несчастных случаев были жертвы, проведение какого-либо праздничного мероприятия, безусловно, исключалось.
Министр ОНКС РА, поздравив выпускников и пожелав им удачи, пожелал им в будущем должным образом использовать полученные профессиональные знания. «Сегодня вы начинаете новый, важный этап в своей жизни. Во всех подобных мероприятиях я советую и призываю, чтобы на этом новом этапе выпускники могли бы быстро сориентироваться, найти свою любимую работу, сферу, чтобы процесс был непрерывным, и те новые знания, которые получили в учебном заведении, были бы применимы. Уверен, что вы получили хорошие знания, новые инструменты», – отметил Араик Арутюнян, пожелав выпускникам безопасной службы.
«Получение профессии – один из важных этапов жизни, и в то же время начало нового пути. А выбранный вами путь, безусловно, не из легких. Быть спасателем намного сложнее профессии врача, так как он спасает не только чужие жизни, но и очень часто ставит под угрозу свою жизнь, чтобы спасти другого. Уверен, что вы с большой ответственностью отнесетесь к своему делу и понимаете, что это не что иное, как каждодневная упорная борьба во имя спасенных жизней и против необратимых последствий катастроф», – отметил Феликс Цолакян.
В конце мероприятия выпускники академии продемонстрировали свои профессиональные навыки, а ректор ГАКУ, генерал-майор спасательной службы Матевосян, представил министрам имеющуюся в распоряжении академии и применяемую в процессе обучения профессиональную технику и учебную литературу.