ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը 2019 թվականին նախատեսում է մի շարք գերակա խնդիրներ լուծել և գնալ 2018 թվականին սկսված բարեփոխումների իրագործման: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրեց 2019 թվականին գերատեսչության առջև դրված գերակա խնդիրները, խոսեց առաջիկա ծրագրերից, բարձրագույն, միջին մասնագիտական և մասնագիտական ոլորտներից և մի շարք այլ հարցերից:
-Ինչպիսի՞ գերակա խնդիրներ է դրել իր առջև նախարարությունը 2019 թվականին: Ի՞նչ ճանապարհով եք պատրաստվում դրանք իրականացնել: Ինչպիսի՞ մարտահրավերների է առնչվում գերատեսչությունը:
-Բոլոր ուղղություններով էլ անելիքներ ունենք: Հանրակրթական համակարգում պետք է ավարտենք ոլորտի գույքագրումը և արդեն ավարտենք չափորոշիչների և ծրագրի մշակումը: Կարծում եմ, որ ամենամեծ բողոքներն ու խնդիրները գալիս են հենց այստեղից:
Հանրակրթության ոլորտում ևս մեկ առաջնահերթություն ունենք՝ կառավարման մոդելների առաջարկն է: Մշակել ենք մի մոդել, որը շրջանառության մեջ է և ենթադրում է դպրոցների խորհուրդների ձևաչափի փոփոխություն և նոր մեթոդով տնօրենների ընտրության մրցույթի կազմակերպում: 12-ամյա կրթության վերաբերյալ բողոքներ կան և հիմնականում վերաբերում են ավագ դպրոցներին: Ներկայում մենք մի շարք ծրագրեր ենք իրականացնում բովանդակային առումով: Խնդիրներ կան նաև ավագ դպրոցների ֆիզիկական պայմանների հետ կապված: 2008 թվականից սկսած, երբ մենք անցում կատարեցինք 12-ամյա կրթության՝ ֆիզիկական պայմաններով ամենավատ հաստատությունները բաժին ընկան ավագ դպրոցներին: Այժմ մենք իրականացնում ենք և շարունակում ենք դպրոցաշինության ծրագիրը: Անցյալ տարի շահագործման է հանձնվել 5 ավագ դպրոց, այս տարի սկսվում է 7 ավագ դպրոցի հիմնակառուցում: Կան դպրոցներ, որոնք զրոյից են կառուցվելու: Առաջին հերթին ուշադրություն է դարձվում ֆիզիկական պայմաններին, լսարանին և սեյսմիկ անվտանգությանը: Հայաստանի դպրոցների զգալի հատվածը սեյսմիկ առումով անվտանգ չէ, և կան տարբեր աստիճանի խնդիրներ: Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության ծրագրով հաստատվել է ավելի քան 40 դպրոցի ծրագիր: Անցյալ տարի շահագործման հանձնված 5 ավագ դպրոցն էլ մարզերում են եղել, այս տարվա 7 դպրոցից 4-ը նույնպես կլինեն տարբեր մարզերում, իսկ մյուս 3-ը՝ Երևանում:
Բովանդակության վրա ազդելու առումով այս տարի նախատեսում ենք ավագ դպրոցները հագեցնել ժամանակակից լաբորատորիաներով՝ շուրջ 100 ավագ դպրոց կստանա մոտ 300 լաբորատորիա՝ հիմնականում բնագիտական ոլորտից՝ ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսաբանության և աշխարհագրության: Նախադպրոցական կրթության ոլորտում մի շարք խնդիրներ ունենք, որոնք պետք է լուծենք: Մասնավորապես, նոր նախակրթարանների բացում, նոր մոդելների առաջարկում մանկապարտեզներին և դրանց իրագործում, նախադպրոցական կրթության մասին օրենքի ընդունում: Շուտով այդ օրենքի նախագիծը, որը կարգավորելու է նախադպրոցական կրթական հաստատությունների աշխատանքներն ու մեր քաղաքականությունն այդ ոլորտում, կդրվի շրջանառության մեջ և կքննարկվի:
Բարձրագույն կրթության ոլորտում ունենք մի օրենքի նախագիծ, որը միավորվել է գիտության մասին և գիտահետազոտական գործունեության մասին օրենքներին: Սրա անհրաժեշտությունն առաջացել է, երբ ակնհայտ է դարձել, որ ԲՈւՀ-երը և հետազոտությունը միմյանցից անջատ են, և դրա պատճառով գիտությունը դուրս է մնացել ԲՈւՀ-ական համակարգից: Նման իրավիճակում մենք ունենում ենք խնդիրներ. այս համակարգում ընկնում է կրթական մակարդակը, որովհետև հետազոտական և նորարարական կոմպոնենտն այնտեղ բացակայում է: Ուսուցիչների վերապատրաստման համակարգը փոփոխություն կկրի: Այժմ մի քանի մոդել ենք քննարկում: Ներկա պահին վերապատրաստումները դադարեցված են, որպեսզի մենք նախորդ համակարգի անարդյունավետ վերապատրաստումների պրակտիկան չշարունակենք, և գումարները հատկացվեն ավելի նպատակային ու արդյունավետ ծրագրերի: Մենք բավականին մեծ բյուջե ունենք՝ վերապատրաստումների միջոցով աշխատավարձերի բարձրացման համար: Այս տարի, տարվա երկրորդ կեսին կսկսենք «Ուսուցիչ» ծրագիրը, որի արդյունքում հաջողությամբ վերապատրաստում անցած ուսուցիչների աշխատավարձը շուրջ 50 տոկոսով կբարձրանա: Այստեղ շատ ուղիղ կապ է դրած որակ-վարձատրություն հասկացությունների միջև: Կարծում ենք, որ սա հանրակրթության ոլորտում դրական առումով ազդեցություն կունենա կրթության որակի վրա:
-Կառավարության ծրագրում hանրակրթության ոլորտում մի քանի նպատակ կա, որոնք վերաբերում են փոքրաթիվ աշակերտական կազմ ունեցող դպրոցներին, մարզերում տարրական դասարանների աշակերտների կայուն դպրոցական սննդին և այլն: Ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկելու այս ամենն իրագործելու համար և ի՞նչ ժամկետներում ավարտին կհասցվեն:
-Այժմ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրից «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը փոխանցվում է ՀՀ կառավարությանը, այսինքն՝ անցում է կատարվում ազգային ծրագրի: Գործադիրն ազգային ծրագիրն ամբողջությամբ իրականացնում է 5 մարզում՝ Սյունիքի, Տավուշի, Վայոց Ձորի, Արարատի և Շիրակի. վերջինն ընդգրկվել է 2018 թվականին: Այս տարի կներառվի նաև Արագածոտնի մարզը: Մինչև 2023 թվականը ազգային ծրագիրն ամբողջությամբ կիրականացնի կառավարությունը՝ ողջ երկրի տարածքում:
Ներկայում ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը դեռևս դպրոցական սնունդ է ապահովում Արագածոտնի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի և Լոռու մարզերում:
Կարծում եմ սա ամենակարևոր ծրագրերից է, որ իրականացվում է հանրակրթության ոլորտում: Երեխաների ճիշտ և ժամանակին սնվելու ու կրթական որակի միջև անմիջական կապ կա: Մենք այս ծրագիրը շարունակելու ենք և վերջերս էլ հանդիպում ենք ունեցել մեր գործընկերների՝ մասնավորապես Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցիչների հետ, որոնք ֆինանսավորում և կազմակերպում են այս ծրագիրը: Մեր գործընկերներն արձանագրում են, որ Հայաստանում այս ծրագիրը բավականին հաջող է իրականացվում, և մեր երկիրը կարող է դառնալ առաջինը, որտեղ ամբողջությամբ ներդրվել է «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը: Իրականացման ընթացքում կան խնդիրներ և բարդություններ, որոնք պետք է հաղթահարենք, մասնավորապես վերապատրասման, տեղում սննդի կազմակերպման, սննդի մատակարարման, ծնողական համայնքների ներգրավման հետ կապված:
Ինչ վերաբերում է մարզերում փոքրաթիվ աշակերտական կազմ ունեցող դպրոցներին, ասեմ, որ մի քանի օր առաջ ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունում, որտեղ հավաքվել էին ՀՀ բոլոր մարզպետները, քննարկել ենք կրթական ոլորտի տարբեր խնդիրներ, այդ թվում բարձրացրել ենք հենց այդ հարցը: Մենք չենք փակելու այդ դպրոցներն ու վերջ, այլ նպատակ ունենք դպրոցները վերածել կրթամշակութային կենտրոնների: Պետությունը պետք է հնարավորություն ստեղծի նման կենտրոնների միջոցով կրթական մակարդակն ավելի բարձրացնելու ոչ միայն աշակերտների, այլև մեծահասակների շրջանում:
Քննարկում ենք շատ մոդելներ՝ բազմահամակազմ դասարաններից (բազմահամակազմ դասարանը տարբեր դասարանների առարկայական ծրագրեր յուրացնող սովորողներից բաղկացած ուսումնական խումբ է) խուսափելու համար, որպեսզի կրթական պրոցեսն ավելի արդյունավետ իրականացվի: Այս պահին դպրոցների փակման հարց չի քննարկվում՝ բացառությամբ մեկի կամ երկուսի, որտեղ մեկ կամ երկու երեխա է սովորում: Դպրոցների փակումը մեզ համար ամենևին էլ ինքնանպատակ չէ, մենք հասկանում ենք դպրոցի առկայությունը գյուղի կամ համայնքի գոյության կարևոր գրավականներից մեկն է: Եթե որոշ դպրոցներ փակվեն, գործողները բավականին մոտ կլինեն դրանց և դժվարություն չի առաջանա կողքի դպրոց գնալու: Այնուամենայնիվ, մենք նախատեսում ենք նաև լուծել տրանսպորտային հարցը: Առաջիկայում մարզպետների հետ պետք է հանդիպում ունենանք միայն կրթական ծրագրերի վերաբերյալ, որը կլինի բովանդակային և հիմնարար:
-Դուք եղել եք Հայաստանի տարբեր մարզերում և մի շարք դպրոցներում, որտեղ բախվել եք շատ կարևոր մի խնդրի ու բարձրացրել այդ հարցը: Շատ համայնքներում հաշմանդամություն ունեցող աշակերտների համար կառուցված չեն համապատասխան թեքահարթակներ՝ ինքնուրույն դպրոց մուտք գործելու համար կամ դրանք այնքան էլ հարմարավետ ու մատչելի չեն: Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում այդ խնդրին լուծում տալու համար:
-Այս տարի Երևան քաղաքում և 2 մարզում մենք անցում ենք կատարում ներառական կրթության համակարգին: Մատչելիության հետ կապված մի շարք խնդիրներ ունենք, և այս ուղղությամբ քայլեր են ձեռնարկվում: Նորակառույց և վերանորոգվող ուսումնական հաստատություններում պարտադիր պայման է դրվում՝ ապահովել դպրոց մուտք գործելու և ներսում տեղաշարժվելու մատչելիությունը հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար: Բացի այդ, այս պահին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հետ ծրագիր ենք իրականացնում Սյունիքի մարզում և շարունակությունը կլինի ևս մեկ մարզում, որտեղ հիմնանորոգումներ են իրականացվում հենց դպրոցների մատչելիության ուղղությամբ: Նախատեսում ենք նաև ռեսուրս կենտրոններ ունենալ այդ դպրոցներում ներառական կրթության համար: Նոր ուսումնական հաստատություններին հիմնական պահանջը դրանց մատչելիության բարձրացումն է, և տարբեր ծրագրերի միջոցով վերանորոգման աշխատանքներն իրականացվում են հենց այս ուղղությամբ: Այստեղ նաև լուրջ կրթական բաղադրիչ կա, որովհետև շատ հաճախ կրթական գործընթացը կազմակերպողները համապատասխան գիտելիք չունենալու պատճառով իրենց ուսումնական հաստատություններում չեն նկատում այդ խոչընդոտները: Տարբեր վերապատրաստումների միջոցով պետք է սա իրականացնենք:
-Ինչի՞ն են միտված լինելու մասնագիտական, միջին մասնագիտական, ինչպես նաև բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումները:
-Մասնագիտական և միջին մասնագիտական կրթության վերաբերյալ ասեմ, որ նախորդ տարի մի շարք ընկերությունների հետ երկկողմ պայմանագրեր են կնքվել որոնք, ըստ էության, այս ոլորտում ամրապնդում են բիզնեսը: Մենք մեզ համար ֆիքսել ենք, որ ոլորտի առողջացման ամենակարևոր գրավականներից մեկը գործատուների հետ համագործակցությունն է: Այլ կերպ մենք չենք կարող հասկանալ ոլորտում մեր առաջնահերթությունները, հետևաբար չենք կարող ապահովել այդ ոլորտի զարգացումը:
Նախորդ տարի 6 պայմանագիր արդեն ստորագրվել է, նմանատիպ 6 պայմանագիր նախատեսվում է ստորագրել նաև այս տարի: Շուտով համագործակցության հուշագիր ենք ստորագրելու գերմանական Knauf ընկերության հետ: Կարծում եմ, որ մասնագիտական և միջին մասնագիտական կրթության համակարգի հիմքում պետք է դրվի դուալ կրթությունը: Այս առումով մենք համագործակցում ենք մեր եվրոպացի մի շարք գործընկերների հետ, որովհետև այնտեղ նրանք ունեն կայացած համակարգեր: Նրանց լավագույն փորձը Հայաստանում ներդնելը շատ կարևոր է: Բարձրագույն կրթության ոլորտում մի շարք առաջնահերթություններ ունենք:
Մենք խնդիրներ ունենք տարբեր ԲՈւՀ-երում կրկնվող մասնագիտությունների համար պետպատվերով հատկացվող գումարների հետ կապված: Պետությունը լրացուցիչ մեծ ռեսուրսներ է ծախսում նմանատիպ կրթություն մատուցող տարբեր հաստատություններում և անհրաժեշտություն կա լուծելու արդյունավետության խնդիրը:
Մի շարք կարգավորումների անհրաժեշտություն կա հատկապես մասնավոր բժշկական ԲՈւՀ-երի հետ կապված: Անցյալ տարի մեծ աղմուկ եղավ՝ կապված Իսրայելում հայտնաբերված կեղծ բժշկական դիպլոմների հետ: Ցավոք սրտի, մեր օրենսդրությունն այս պահին հնարավորություն չի տալիս համարժեք արձագանք տալ նման գործունեություն իրականացնող ԲՈւՀ-երին: Օրենսդրական կարգավորումներով մենք կկարողանանք ավելի լուրջ գործիքներ ունենալ՝ ֆիքսելու այն ապօրինությունները, որոնք, հնարավոր է, կատարվում են մեր համալսարաններում: Իսրայելցիներից մենք խնդրել ենք ուղարկել ապացույցներ, որպեսզի Հայաստանում կարողանանք ավելի հեշտ աշխատանք տանել այդ ուղղությամբ:
ԲՈւՀ-երի հոգաբարձուների խորհուրդները նոր են ձևավորվել և դրանց տրամաբանությունը փոխվել է ու ըստ էության ամբողջությամբ կամ հիմնականում ապաքաղաքական են: Խորհուրդների ղեկավարներ ընտրվել են մարդիկ, ովքեր հասարակական տարբեր հատվածներում լուրջ աջակցություն ունեն և դրական առումով կարող են ազդեցություն ունենալ ԲՈւՀ-երի հոգաբարձուների խորհուրդներում աշխատանքի կազմակերպման և որոշումներ կայացման վրա: Այս ուղղությամբ 2019 թվականին գնալու ենք 2018 թվականին սկսված բարեփոխումների իմպլեմենտացիայի:
-Տարբեր ԲՈւՀ-երում կրկնվող մասնագիտությունների համար պետպատվերով հատկացվող գումարների հետ կապված խնդիրն ինչպե՞ս եք պատրաստվում լուծել:
-Մենք արհեստական այդ ամենը չենք հրահրելու և արհեստական որոշումներ չենք կայացնելու: Քննարկելու ենք ԲՈւՀ-երի միավորման հնարավորությունը, ապա ստեղծելու ենք մեխանիզմ: Մի շարք զարգացած երկրներում, որտեղ փոքրաթիվ բնակչություն է, հետևյալ պրակտիկան է գործում՝ գոյություն ունեն պետության կողմից հիմնադրված մեծ ԲՈւՀ-եր, 5-6 հիմնական ուղղությամբ: Կարծում եմ, որ սա այն օպտիմալ թիվն է, որ կարող է քննարկվել մեզանում: Այս միավորումների արդյունքում այդ խնդիրը կլուծվի: Բացի այդ, ԲՈւՀ-երի միջև ցանց ենք ստեղծելու, որտեղ ուսանողը հնարավորություն կունենա սովորելով, օրինակ, Պոլիտեխնիկական համալսարանում, հայոց լեզվի համար անհրաժեշտ կրեդիտները ստանալ Երևանի պետական համալսարանից: Այս ամենը կհանգեցնի մրցակցության, ինչն էլ իր հերթին կհանգեցնի նրան, որ ավելի ոչ արդյունավետ և կրթական առումով ցածր մակարդակ ունեցող ԲՈւՀ-ական ստորաբաժանումները կամ ստիպված կլինեն լուրջ քայլեր ձեռնարկել բարեփոխվելու համար, կամ այս մրցակցության ֆոնին կփակվեն:
-Ի՞նչ փոփոխություններ են նախատեսվում կրթական ծրագրերի բովանդակության մեջ: Դպրոցական դասագրքերի, ինչպես նաև առարկայացանկի փոփոխություն նախատեսվո՞ւմ է: Խնդրում եմ դասագրքերի խնդրին անդրադառնալ նաև պայուսակների ծանրության թեմայի կտրվածքով: Առարկայացանկի մասով էլ խնդրում եմ մանրամասնեք, թե ինչ ընթացք ունեցան «Շախմատ», «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկաների շուրջ քննարկումները:
-Առանձին առարկաների մասին այս պահին չեմ խոսի, որովհետև դրանց քննարկումը կապված կլինի այն չափորոշիչներից և ծրագրերից, որոնք կմշակվեն ու այն վերջնարդյունքներից, որ կցանկանանք ստանալ: Միանշանակ ծրագրերը պետք է բեռնաթափել և առարկայացանկը փոփոխել: Այս պահին մասնագետները քննարկում են և դեռևս պատասխան չունեմ, թե որ առարկաները դուրս կմնան ու որոնք ունեն բարեփոխման անհրաժեշտություն: Ինչ վերաբերում է դասագրքերին, բովանդակային և կառուցվածքային առումով այստեղ նույնպես խնդիրներ կան: Մեր ծնողները շատ են բողոքում պայուսակների ծանրությունից: Մենք այժմ մի որոշում ունենք, համաձայն որի՝ մեկ դասագիրքը կդառնա երկու հատորով: Տարվա մի հատվածում աշակերտը կսովորի առաջին հատորով, իսկ մյուս հատվածում՝ երկրորդ: Այս դեպքում ըստ էության յուրաքանչյուր դասագիրք կթեթևանա մոտ 2 անգամ: Կան որոշ դասագրքեր, որոնք ծավալով փոքր են և բովանդակային առումով կիսելը նպատակահարմար չէ, բայց դասագրքերի հիմնական խմբաքանակը կփոփոխվի: Սա ռադիկալ փոփոխություն կլինի պայուսակները թեթևացնելու առումով, ինչն ուղղակի և անուղղակի ազդում է թե՛ կրթության որակի և թե՛ երեխաների առողջության վրա:
-Ներդրումային ինչպիսի՞ ծրագրեր են նախատեսվում իրականացնել:
-Ներդրումային ամենամեծ ծրագրերը, որոնք այս տարի նույնպես շարունակվելու են՝ «Քո արվեստը դպրոցում» և «ԴասA» նախագծերն են: Դրանց մի մասն իրականացնում ենք Մշակույթի նախարարության հետ, իհարկե, առաջիկայում միավորումից հետո մեկ գերատեսչության ներքո կլինի: Կարծում եմ, որ սա ամենամեծ ձեռքբերումներից է և՛ որակական, և՛ բովանդակային, և՛ մշակութային առումներով:
-Միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը շարունակվելո՞ւ է (Սեյվ դը չիլդրեն, ՄԱԿ-ի պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակ, ԵՄ, Միջազգային զարգացման ընկերակցություն):
-Մենք շատ սերտ համագործակցում ենք Եվրոպական միության հետ և «Եվրամիություն ինովացիայի համար» ծրագրի շրջանակներում այս տարի կսկսենք տարբեր ծրագրեր իրականացնել: Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական Միություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում (CEPA) նույնպես կրթական ոլորտին աջակցություն կլինի: Նախատեսում եմ նաև այցեր կատարել մի շարք գործընկեր պետություններ: Արդեն իսկ եղել եմ Բրյուսելում, որտեղ հանդիպել եմ ոլորտի պատասխանատուների հետ: Պաշտոնական այց է լինելու Վրաստան, որտեղ մեր վրացի գործընկերների հետ քննարկելու ենք կրթական ոլորտում համագործակցությունը, մասնավորապես հայոց լեզվի դասավանդման խնդիրները: Բացի այդ, պատրաստվում եմ մեկնել Ռուսաստան, որտեղ նույնպես այս ամիսներին կուտակվել են որոշ հարցեր և մեր գործընկերների հետ կքննարկենք ու կփորձենք լուծումներ գտնել:
Տարվա ընթացքում մի շարք հրավերներ եմ ունեցել և 2019-ին դրանք կիրականանան: 2018 թվականից հրավեր ունեմ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, որտեղ կարծում եմ համագործակցության մեծ ներուժ ունենք: Իրանում կրթական համակարգը բավականին լավ է զարգացած և որոշ, օրինակ, նանոտեխնոլոգիայի, բժշկության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում կարող ենք լուրջ համագործակցություն ունենալ: Բացի այդ, մենք շատ լուրջ աշխատում ենք հայկական կրթական բրենդների հանրահռչակման և դրանց արտահանման ուղղությամբ: Առաջիկայում պատրաստվում ենք հայկական կրթական բրենդների փաթեթ ստեղծել և ներկայացնել մեր միջազգային գործընկերներին:
-Գիտության ոլորտում ինչպիսի՞ բարեփոխումներ են նախատեսվում, ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում գիտության ոլորտը միջազգայնորեն ավելի մրցունակ դարձնելու համար:
-Գիտության ոլորտում նույնպես փոփոխություններ են սպասվում: Ստեղծվում է Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարություն, որն անմիջական պատվիրողն է լինելու գիտության ոլորտում: Վերջերս մենք վարչապետի մոտ քննարկում ենք ունեցել ռազմարդյունաբերական ոլորտի զարգացման և մեր տեխնոլոգիական ու գիտական ներուժի ներգրավման առումով: Բացի այդ, մենք պատրաստվում ենք թեմատիկ ծրագրերի մեջ ներառել պետության շահերից բխող ծրագրերը: Եթե պետությունը պետպատվեր է տալիս այս կամ այն հետազոտությունն իրականացնելու, ապա այն պետք է կիրառական նշանակություն ունենա տնտեսության համար: Բացի այդ, Կառավարության ներկայացուցիչները և մեր նախարարությունը խոսում են տարբեր ոլորտներում ծրագրերի իրագործման ընթացքում ԲՈւՀ-երի գիտական և գիտահետազոտական կենտրոնների ներգրավման անհրաժեշտության մասին: Մենք պետք է այնպես անենք, որպեսզի փորձագիտական եզրակացությունները ստանալու համար ներգրավենք տեղի ռեսուրսները: Այդպիսով, մենք կհասկանանք, թե ինչ ներուժ ունենք և այն հսկայական գումարները, որոնք ծախսվում են արտասահմանյան փորձագիտական կարծիք ստանալու համար՝ ծախսվեն այստեղ և լրացուցիչ ֆինանսական հնարավորություններ ստեղծեն մեր գիտահետազոտական կենտրոնների համար: Ներկայում մենք տարբեր գերատեսչությունների հետ աշխատում ենք ասպիրանտական և կիրառական թեմաների ներգրավման ուղղությամբ: Այսինքն` ամբողջությամբ փոխվում է պետպատվեր տալու տրամաբանությունը:

Министерство образования и науки Республики Армения планирует решить ряд приоритетных вопросов в 2019 году и осуществить реформы, начатые в 2018 году. В беседе с информационным агентством Арменпрес министр образования и науки РА Араик Арутюнян представил приоритетные задачи для министерства в 2019 году, рассказал о предстоящих программах, в сфере высшего, среднего и профессионального образования, а так же коснулся ряда других вопросов.
-Каковы приоритетные задачи, стоящие перед министерством в 2019 году? Как вы собираетесь их реализовать? С какими проблемами сталкивается департамент?
У нас есть дела во всех направлениях. В системе общего образования нам необходимо завершить инвентаризацию сектора, разработку стандартов и программ. Я думаю, что самые большие жалобы и проблемы приходят отсюда.
У нас есть еще один приоритет в области общего образования: предлагать модели управления. Мы разработали модель, которая включает изменение формата школьных советов и организацию конкурса для нового директора. Жалобы, которые мы получаем, касаются 12-летнего образования и старшей школы. В настоящее время мы реализуем ряд контент-программ. Есть также проблемы с физическим состоянием и оснащением старших школ. Начиная с 2008 года, когда мы перешли на 12-летнее образование, в самом плохом физическом состоянии находились средние школы. Сейчас мы продолжаем программу строительства школ. В прошлом году было сдано на эксплуатацию 5 старших школ, а в этом году начинается капитальный ремонт 7 старших школ. Есть школы, которые будут построены с нуля. Прежде всего, внимание уделяется физическим условиям, аудитории и сейсмической безопасности. Большинство школ в Армении сейсмически не безопасны. Министерство территориального управления и развития утвердило строительство более 40 школьных программ. В прошлом году в областях было введено в эксплуатацию 5 старших школ, 4 из 7 школ, которые будут сданы в эксплуатацию в этом году, находятся в регионах, а остальные 3 школы- в Ереване.
Что касается содержания, в этом году мы планируем оснастить старшие школы современными лабораториями. 100 средних школ получат около 300 лабораторий, в основном по естественным наукам - физика, химия, биология и география. У нас есть ряд проблем в сфере дошкольного образования, которые мы должны решить. В частности, открытие новых дошкольных учреждений, предложение новых моделей для детских садов и их внедрение, принятие закона о дошкольном образовании. Вскоре законопроект, регулирующий работу дошкольных учреждений и нашу политику в этой области, будет введен в обращение.
В области высшего образования у нас есть законопроект, который объединит закон о науке и закон о научных исследованиях. Эта необходимость возникла, когда стало очевидно, что высшее образование и научные исследования отделены друг от друга, и в результате наука осталась вне системы высшего образования. Эта ситуации порождает много проблем. В этой системе уровень образования падает из-за отсутствия компонента инноваций. Система подготовки учителей изменится. В настоящее время мы обсуждаем несколько моделей. В настоящее время переподготовки прекращены, для того чтоб не продолжать неэффективную деятельность предыдущей системы. Средства будут направлены на более целевые и эффективные программы. У нас довольно большой бюджет, чтобы повысить зарплату основываясь на переподготовках. Во второй половине этого года мы запустим программу «Учитель», которая позволит повысить зарплату на 50% учителям, которые благополучно прошли курс переподготовки. Существует прямая связь между качеством образования и вознаграждением учителя. Мы считаем, что это положительно скажется на качестве образования в сфере общего образования.
- У правительство есть несколько задач в области образования, которые касаются школ с маленьким числом учеников, школьного питания для учащихся начальной школы в регионах и т. д. Какие шаги вы предпримете для достижения этих задач и в какие сроки будут завершены?
-В настоящее время программа ООН по устойчивому школьному питанию передается правительству Армении, то есть осуществляется переход к национальной программе. Исполнительная власть реализует национальную программу в 5 регионах: Сюник, Тавуш, Вайоц Дзор, Арарат и Ширак. Последний регион был включен в 2018 году. В этом году регион Арагацотн тоже будет включен в программу. К 2023 году национальная программа будет полностью реализована правительством по всей стране. В настоящее время Всемирная продовольственная программа ООН обеспечивает школьное питание в регионах Арагацотн, Армавир, Гегаркуник, Котайк и Лори.
Я считаю, что это одна из важнейших программ в области общего образования. Существует прямая связь между правильным и своевременным питанием и качеством образования. Мы продолжим этот проект и недавно встретились с нашими партнерами, с представителями Всемирной продовольственной программы, которые финансируют и организуют эту программу. Наши партнеры отмечают, что эта программа довольно успешна в Армении, и наша страна может стать первой страной, которая полностью осуществит «Программу устойчивого школьного питания». В ходе реализации существуют некоторые проблемы, которые нам необходимо преодолеть, в частности, в отношении переподготовки, организации общественного питания, поставки общественного питания, участия родительских сообществ и т.д.
Что касается школ с маленьким количеством учеников в регионах, позвольте мне сказать, что несколько дней назад в Министерстве территориального управления и развития РА, где собирались все губернаторы РА, мы обсуждали различные вопросы в сфере образования, в том числе обсудили и этот вопрос. Мы не собираемся закрывать эти школ. Мы стремимся превратить эти школы в культурно-образовательные центры. Государство при помощи таких центров должно повысить уровень образования не только среди учащихся, но и среди взрослых.
Мы обсуждаем много моделей, чтобы избежать комплектования классов (комплектования класса- это обучающаяся группа, состоящая из учеников разных классов, обучение которых проходит по разным программам), чтобы сделать учебный процесс более эффективным. В настоящее время вопрос о закрытии школ не обсуждается, за исключением одной или двух школ, где учатся один или два ребенка. Закрытие школ не является для нас самоцелью, мы понимаем, что существование школы является одним из важных залогов существования деревни или общины. Даже если некоторые школы закроются, то действующие школы будут находиться достаточно близко к ним, поэтому трудности не возникнут. Однако мы также планируем решить проблему транспорта. В ближайшем будущем мы планируем встречу с губернаторами по вопросам образовательных программ.
- Вы посещали разные школы в разных регионах Армении, где вы столкнулись со значимой проблемой? Во многих общинах учащиеся с ограниченными возможностями имеют проблемы с самостоятельным доступом к школе так как специальные пандусы отсутствуют или же не очень удобны. Какие шаги предпринимаются для решения этой проблемы?
-В этом году мы переходим к инклюзивному образованию в Ереване и 2 регионах. У нас есть ряд проблем с доступностью, и в этом направлении предпринимаются шаги. В недавно построенных и отремонтированных учебных заведениях обязательным условием является обеспечение доступа к школе, а так же возможность свободного перемещения для детей с ограниченными возможностями. Кроме того, в настоящее время мы реализуем проект с USAID в Сюнике. Продолжение проекта будет реализовано в другом регионе. Благодаря этому проекту ведутся крупные ремонтные работы для обеспечения доступа к школам для учеников с ограниченными возможностями. Мы также планируем создать ресурсные центры инклюзивного образования в этих школах. Основным требованием к новым учебным заведениям является повышение их доступности, а ремонтные работы в этом направлении осуществляются с помощью различных программ. Здесь также присутствует серьезный образовательный компонент, поскольку зачастую организаторы образовательного процесса не замечают этих препятствий в своих учебных заведениях из-за недостатка знаний. Мы должны сделать это через различные переподготовки.
-На чем будут сосредоточены реформы в сферах профессионального, среднего и высшего образования?
Что касается профессионального и среднего профессионального образования, то в прошлом году были подписаны двусторонние соглашения с рядом компаний, которые фактически укрепляют бизнес в этой области. Мы зафиксировали для себя, что сотрудничество с работодателями является одним из важнейших залогов успеха. В противном случае мы не сможем понять наши приоритеты в этой области и, следовательно, не сможем обеспечить развитие этого сектора. В прошлом году уже было подписано шесть соглашений, а в этом году ожидается подписание 6 аналогичных. В ближайшее время мы подпишем меморандум о сотрудничестве с немецкой компанией Knauf. Я считаю, что система профессионального и среднего профессионального образования должна основываться на дуальном образовании. В этом отношении мы сотрудничаем с рядом наших европейских партнеров, потому что у них там хорошо отлаженные системы. Внедрение их лучших практик в Армении очень важно. У нас есть ряд приоритетов в сфере высшего образования. У нас есть проблемы с государственными фондами для повторяющихся профессий в разных университетах. Государство тратит дополнительные ресурсы на различные учреждения, предоставляющие такое образование, и существует необходимость решения проблемы эффективности.
Существует необходимость корректировок, особенно для частных медицинских учреждений. В прошлом году случился инцидент из-за поддельных медицинских дипломов, найденных в Израиле. К сожалению, наше законодательство на данный момент не позволяет адекватно реагировать на такие действия высших учебных заведений. Благодаря законодательному регулированию мы сможем иметь более серьезные инструменты для устранения незаконных действий, которые могут быть совершены в наших университетах. Мы попросили коллег из Израиля прислать нам доказательства, чтобы мы могли легче работать в этом направлении.
Попечительские советы высших учебных заведений были сформированы заново, и их логика изменилась и является практически полностью или в значительной степени аполитичной. Членами совета являются люди, которые имеют значительную поддержку в различных слоях общества и могут положительно влиять на организацию работы и принятие решений в попечительском совете. В этом направлении в 2019 году мы пойдем к реализации реформ, начатых в 2018 году.
- Как вы собираетесь решать проблему распределения бюджетных мест по повторяющимся профессиям в разных государственных университетах?
-Мы не будем принимать искусственных решений. Мы обсудим возможность объединения университетов, а затем создадим механизм. В ряде развитых стран с небольшим населением существует следующая практика: существуют крупные государственные вузы по 5-6 основным направлениям. Я думаю, что это оптимальное число. В результате этих объединений эта проблема будет решена. Кроме того, мы создадим сеть между высшими учебными заведениями, где студенты будут иметь возможность учиться в Политехническом университете, а получить кредиты по армянскому языку в Ереванском государственном университете. Все это приведет к конкуренции, что, в свою очередь, приведет к тому, что высшим учебным заведениям с более низкой эффективностью или с низким уровнем образования придется либо предпринимать серьезные шаги по реформированию, либо закрыться перед лицом этой конкуренции.
-Какие изменения ожидаются в содержании образовательных программ? Планируется ли изменить школьные учебники, а также список предметов? Пожалуйста, также обратитесь к проблеме учебников относительно веса сумок. Что касается предметного списка, пожалуйста, подробно опишите, как проходили дискуссии на тему «Шахматы», «История армянской церкви».
-Я не буду сейчас говорить о конкретных предметах, потому что их обсуждение будет зависеть от стандартов и программ, которые будут разработаны, и результатов, которые мы хотели бы получить. Некоторые программы должны быть разгружены, а список предметов должен быть изменен. Специалисты в настоящее время обсуждают, какие темы будут оставлены без внимания, а какие необходимо реформировать. Что касается учебников, есть проблемы и с содержанием и с структурой. Наши родители очень много жалуются на вес сумок. Теперь у нас есть решение, согласно которому один учебник будет разделен на два тома. В одной части года студент будет использовать первый том, а во втором - второй. В этом случае фактически каждый учебник будет упрощен примерно вдвое. Есть некоторые учебники, которые имеют небольшие размеры и нецелесообразно разделять их на два тома, но основная партия учебников изменится. Это будет радикальным изменением для облегчения сумок, которое прямо и косвенно влияет как на качество образования, так и на здоровье детей.
- Какие инвестиционные программы планируется реализовать?
- Крупнейшими инвестиционными проектами, которые будут продолжены в этом году, являются проекты «Твое искусство в школе» и «Урок А». Часть из них мы реализуем с сотрудничеством с Министерством культуры, конечно, в ближайшее время после объединения министерств оно будет подчинено одному департаменту. Я думаю, что это одно из важнейших достижений с точки зрения качества, содержания и культуры.
- Продолжится ли сотрудничество с международными организациями (Save the Children, USAID, ЕС, Международная ассоциация развития)?
-Мы очень тесно сотрудничаем с Европейским союзом и в этом году запустим различные проекты в рамках программы «ЕС для инновации». В рамках соглашения о Всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA) Республики Армении и Европейского союза проведутся ряд мероприятий в поддержку образовательной системы.
Я также планирую посетить ряд стран-партнеров. Я уже был в Брюсселе, где я встретился с руководителями сферы. Будет официальный визит в Грузию, где мы обсудим с нашими грузинскими коллегами сотрудничество в области образования, в частности, вопросы преподавания армянского языка. Кроме того, я собираюсь поехать в Россию, где за эти месяцы накопилось несколько вопросов, и мы будем обсуждать и пытаться найти решения с нашими партнерами.
В течение года я получил несколько приглашений. В2018 меня пригласили в Исламскую Республику Иран, где у нас есть большой потенциал для сотрудничества. Система образования в Иране достаточно хорошо развита, особенно в таких областях, как нанотехнологии, медицина и информационные технологии. Кроме того, мы прилагаем все усилия для продвижения и экспорта армянских образовательных брендов. Мы собираемся создать и представить пакет армянских образовательных брендов нашим международным партнерам.
- Какие реформы запланированы в области науки, какие шаги предпринимаются для того, чтобы сделать область науки более конкурентоспособной на международном уровне?
-Изменения ожидаются и в области науки. Создано министерство индустрии высоких технологий, которое станет заказчиком в области науки. Недавно мы провели с премьер-министром дискуссии о развитии военной промышленности и нашем технологическом и научном потенциале. Кроме того, мы собираемся включить в тематические программы такие предметы, которые будут в интересах государства. Если государство заказывает проведение исследования, то оно должно иметь экономическое значение. Кроме того, представители правительства и нашего министерства говорят о необходимости привлечения вузов к реализации проектов в различных областях. Мы должны сделать все возможное, чтобы привлечь местные ресурсы для получения экспертных заключений. Таким образом, мы поймем, что у нас есть потенциал и огромные суммы денег, потраченные на иностранных экспертов, можно будет потратить на создание дополнительных финансовых возможностей для наших исследовательских центров. В настоящее время мы работаем с различными агентствами, чтобы включить аспирантские и прикладные темы. То есть логика предоставления государственного заказа полностью изменится.