Հուլիսի 1-ից ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և «Սիրիահայերի միություն» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ կմեկնարկի «Ասեղնագործությունը՝ որպես սիրիահայ կանանց ներուժի զարգացում ծրագիրը», որի ընթացքում իրականացվելու են ասեղնագործության երկամսյա անվճար դասընթացներ:
Ներկայում ասեղնագործությունը սիրիահայ կանանց համար դարձել է մասնագիտացում և եկամտի աղբյուր։ Ծրագրի շրջանակում անցկացվելու են «Լասսե» և «Ուրֆա» տեսակների ասեղնագործության ուսուցում, որոնց ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կունենան խորացնել ասեղնագործության արվեստի իրենց գիտելիքները, իսկ հետագայում ձեռքբերած հմտություններն օգտագործել նոր արժեքներ ստեղծելու և ասեղնագործության հմտությունը տարածելու ուղղությամբ։
Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել ասեղնագործության զարգացմանը և տարածմանը, ինչպես նաև սիրիահայ կանանց այդ ոլորտում ունեցած հմտությունների կատարելագործմանն ու փոխանցմանը:

С 1 июля с.г. при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА и по инициативе Общественной организации «Союз сирийских армян» стартует проект: «Вышивка – программа развития потенциала сирийских женщин-армянок», в ходе которого будут осуществлены бесплатные двухмесячные курсы обучения вышивке.
В настоящее время вышивка стала для армянских женщин из Сирии специализацией и источником дохода. Программа будет включать обучение вышивке «Лассе» и «Урфа», где участники смогут углубить свои знания в области искусства вышивки, а затем использовать приобретенные навыки для создания новых ценностей и распространения навыков вышивания.
Основная цель программы - способствовать развитию и распространению искусства вышивки, а также совершенствованию и передаче навыков сирийских женщин в этой сфере.