ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է «Անուշավան Աբրահամյան» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Անուշավան Աբրահամյանին: Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել բարերարին՝ նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում տարիներ շարունակ ներդրած մեծ ավանդի համար: Արայիկ Հարությունյանը հատկապես կարևորել է հիմնադրամի՝ Արցախում կրթական ծրագիր իրականացնելու մտադրությունը՝ ընդգծելով, որ ԿԳ նախարարությունը ևս այդ ուղղությամբ համապատասխան աշխատանքներ է տանում: Մասնավորապես, նախատեսվում է բարերարների աջակցությամբ նպատակային 10 տեղ հատկացնել Շուշիի Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարանին և մասնագետներ պատրաստել տնտեսության համար կարևոր ոլորտներում՝ մասնավորապես հարդարման շինարարական աշխատանքների և մետաղների մշակման տեխնոլոգիա մասնագիտություններով:
Իր հերթին Անուշավան Աբրահամյանը նշել է, որ վերջերս է վերադարձել Արցախից, որտեղ Կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանի ուղեկցությամբ եղել է Ստեփանակերտի և Մարտունու, ինչպես նաև Շուշիի Եզնիկ Մոզյան արհեստագործական ուսումնարաններում, որտեղ հրաշալի հնարավորություններ կան՝ որակյալ կրթություն ապահովելու համար: Բարերարը նշել է նաև, որ մոտ ժամանակներս հիմնադրամի խորհուրդը որոշում կընդունի՝ Արցախում գյուղատնտեսության ոլորտի որևէ արհեստագործական ուսումնական հաստատություն վերանորոգելու, սարքավորումներով վերազինելու վերաբերյալ՝ ներդնելով նոր մասնագիտություններ, մասնավորապես գինեգործություն, գյուղատնտեսական աշխատանքների տեխնիկական ապահովում, այգեգործություն և այլն: Անուշավան Աբրահամյանը շեշտել է, որ հետևողական է լինելու՝ 2006 թվականից ի վեր ՀՀ 9 ուսհաստատություններում իր կողմից իրականացվող ծրագրերի շարունակական բարելավման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև դասախոսների և վարպետների որակավորման բարձրացման խնդիրներին:

Министр образования и науки РА Араик Арутюнян сегодня принял Анушавана Абраамяна, директора благотворительного фонда «Анушаван Абраамян».
Министр поблагодарил мецената за большой вклад в начальное и среднее профессиональное образование. Он особо подчеркнул важность деятельности Фонда по осуществлению образовательной программы в Арцахе, отметив, что Министерство образования и науки РА также работает в данном направлении. При поддержке благотворителя, планируется в профессиональном училище имени Езника Мозяна в Шуши выделить 10 мест на подготовку специалистов для важных областей экономики и, в частности, специалистов по отделочным строительным работам и металло¬обрабаты¬вающим технологиям.
Анушаван Абраамян, в свою очередь, отметил, что он вернулся из Арцаха недавно, где вместе с Министром образования, науки и спорта Нарине Агабалян посетил профессиональные училища Степанакерта и Мартуни, а также профессиональное училище имени Езника Мозяна в Шуши, где есть замечательные возможности для получения качественного образования. Благотворитель отметил, что в ближайшее время совет Фонда примет решение по реконструкции и переоборудованию одного из сельскохозяйственных учебных заведений в Арцахе, а также по внедрению нового оборудования, новых профессий, таких, как виноделие, техническая поддержка сельскохозяйственных работ, садоводство и т.д.
Анушаван Абраамян подчеркнул также, что он будет последователен и продолжит совершенствование программ, реализуемых с 2006 года в 9-и образовательных учреждениях РА.