ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր հանդիպել է Իջևանում և Վանաձորում UEFA-ի 4-րդ կատեգորիայի մարզադաշտերի կառուցման և վերակառուցման ծրագրերով զբաղվող միջազգային «ՎենյուԷրա հոլդինգ» կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ՝ ընկերության գլխավոր տնօրեն Յան Յենցայի գլխավորությամբ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը և նախարարության գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է մարզադաշտերի կառուցման և վերակառուցման աշխատանքների իրականացումը Ֆուտբոլի աշխարհի 2029 թվականի երիտասարդական առաջնությանն ընդառաջ՝ հիշեցնելով, որ Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան հաստատել է Հայաստանի և Վրաստանի համատեղ հայտը։ Մրցաշարի շրջանակում խաղեր կանցկացվեն Երևանում, Վանաձորում և Իջևանում։
Նախարարն ընդգծել է՝ նախագիծը ռազմավարական նշանակություն ունի ոչ միայն սպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման, այլև տարածաշրջանային զբոսաշրջության և ենթակառուցվածքային բարելավումների տեսանկյունից։ Ուստի, աշխատանքներն անհրաժեշտ է իրականացնել սահմանված ժամկետներում և միջազգային չափանիշներին համապատասխան որակով։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ծրագրի իրականացման հիմնական փուլերը, ինչպես նաև FIFA-ի և UEFA-ի տեխնիկական պահանջներին համապատասխանեցման հարցերը։ Նշվել է, որ ըստ գործող կանոնակարգերի՝ մարզադաշտերը պետք է շահագործման հանձնված լինեն մրցաշարից առնվազն վեց ամիս առաջ։
Քննարկվել են նաև ենթակառուցվածքային մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են ճանապարհային հասանելիությանը, լոգիստիկ խնդիրներին, ջրամատակարարմանը, հրդեհային անվտանգության համակարգերին, ինչպես նաև հարակից տարածքների ընդլայնման հնարավորություններին։ Նշվել է, որ ծրագրի արդյունավետ իրականացման նպատակով կձևավորվի միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ, որում ներգրավված կլինեն պատասխանատու բոլոր կառույցները։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՀՀ կառավարությունը միջոցներ էր հատկացրել Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի Գետահովիտ բնակավայրի վարչական տարածքում UEFA-ի չափանիշներին համապատասխան ֆուտբոլային մարզադաշտի կառուցման, ինչպես նաև Վանաձորի մարզադաշտի վերակառուցման և UEFA-ի 4-րդ կատեգորիայի չափանիշներին համապատասխանեցման նպատակով։
Վանաձորի և Իջևանի մարզադաշտերը կդառնան տարածաշրջանային նշանակության ժամանակակից սպորտային կենտրոններ՝ յուրաքանչյուրը նախատեսված շուրջ 10 հազար հանդիսականի համար։
«ՎենյուԷրա հոլդինգը» (VenueERA) միջազգային կազմակերպությունն իրականացրել է ՈւԵՖԱ 4 կատեգորիայի հայտնի մարզադաշտերի նախագծում և շինարարություն, որոնցից են Բուդապեշտի «Պուշկաշ արենա» ֆուտբոլային մարզադաշտը, Սաուդյան Արաբիայի «Քինգ Աբդուլա սպորտս սիթի» մարզադաշտը և Սանկտ Պետերբուրգի «Գազպրոմ արենա» մարզադաշտը։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян встретилась с представителями международной компании VenueEra Holding, занимающейся проектами строительства и реконструкции стадионов UEFA 4‑й категории в Иджеване и Ванадзоре, во главе с генеральным директором Яном Йенца.
Во встрече участвовали также заместитель министра Асмик Авагян и генеральный секретарь министерства Асмик Акопян.
Жанна Андреасян подчеркнула важность реализации проектов в преддверии молодёжного чемпионата мира по футболу 2029 года, напомнив, что FIFA утвердила совместную заявку Армении и Грузии. Игры турнира пройдут в Ереване, Ванадзоре и Иджеване. Министр отметила стратегическое значение проекта не только для развития спортивной инфраструктуры, но и для регионального туризма и улучшения инфраструктуры в целом.
Обсуждены основные этапы реализации программы и вопросы соответствия техническим требованиям FIFA и UEFA. Согласно действующим регламентам, стадионы должны быть сданы в эксплуатацию минимум за шесть месяцев до начала турнира.
Также рассмотрены вопросы инфраструктуры: транспортная доступность, логистика, водоснабжение, системы противопожарной безопасности и возможности расширения прилегающих территорий. Для эффективной реализации проекта будет создана межведомственная рабочая группа с участием всех ответственных структур.
Ранее правительство Армении выделило средства на строительство стадиона в административной территории села Гетаовит (Иджеван, Тавушская область) и реконструкцию стадиона в Ванадзоре с приведением их в соответствие с требованиями UEFA 4‑й категории.
Стадионы в Ванадзоре и Иджеване станут современными спортивными центрами регионального значения, каждый рассчитанный примерно на 10 тысяч зрителей.
Компания VenueEra Holding ранее реализовала проекты известных стадионов UEFA 4‑й категории, таких как футбольная арена «Пушкаш» в Будапеште, стадион «King Abdullah Sports City» в Саудовской Аравии и «Газпром Арена» в Санкт‑Петербурге.