Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում Գյումրիի Վարդանանց հրապարակում կայացել է «Երաժշտական կամուրջ․ Հայաստան–Ֆրանսիա» խորագրով համերգ՝ նվիրված Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարեկամությանը և մշակութային համագործակցության խորացմանը։
Համերգին ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Աժ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Կառավարության անդամներ, հյուրեր։
Համերգին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել են ներկաներին: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Վարդանանց հրապարակում հավաքված հազարավոր քաղաքացիներին ջերմ ընդունելության համար: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նախ շնորհակալություն է հայտնել նվագախմբին և երաժիշտներին, ապա դիմել հանդիսատեսին՝ երախտագիտություն հայտնելով թե՛ Երևանում, թե՛ Գյումրիում ֆրանսիական պատվիրակությանն արժանացրած ընդունելության համար:
Համերգային ծրագրում հնչել են հայկական և ֆրանսիական թեմատիկ ստեղծագործություններ՝ հայ և ֆրանսիացի անվանի արտիստների կատարմամբ՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ։
Նախագծի իրականացումը նպատակ ուներ նպաստելու Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև մշակութային կապերի ամրապնդմանը և համագործակցության հետագա զարգացմանը, ինչպես նաև Հայաստանի միջազգային ճանաչելիության և վարկանիշի բարձրացմանը։

В рамках саммита Европейского политического сообщества на площади Вардананц в Гюмри прошёл концерт «Музыкальный мост: Армения–Франция», посвящённый дружбе и углублению культурного сотрудничества между двумя странами.
На мероприятии присутствовали премьер‑министр Армении Никол Пашинян, президент Ваагн Хачатурян, президент Франции Эммануэль Макрон, председатель парламента Ален Симонян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, её заместитель Даниел Даниелян, члены правительства и многочисленные гости.
Эммануэль Макрон и Никол Пашинян приветствовали собравшихся. Премьер поблагодарил тысячи граждан за тёплый приём, а президент Франции выразил признательность оркестру, музыкантам и зрителям за гостеприимство как в Ереване, так и в Гюмри.
В программе прозвучали армянские и французские произведения в исполнении известных артистов при участии Государственного симфонического оркестра Армении.
Проект был направлен на укрепление культурных связей между Арменией и Францией, развитие дальнейшего сотрудничества, а также повышение международной узнаваемости и авторитета Армении.