Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կայացել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի բացման պաշտոնական արարողությունը (#EPCArmenia)։
Արարողությունը մեկնարկել է մշակութային ծրագրով. ներկայացվել է ոչ միայն հայկական մշակութային ժառանգությունը, այլև մեր ժամանակակից արվեստը, ստեղծարար մշակութային միտքը և նորարար տեխնոլոգիաները։
Մշակութային պատկերապատում-ներկապնակը մեկ անգամ ևս հաստատել է, որ Հայաստանը դարեր շարունակ եղել է և այսօր ևս շարունակում է մնալ մշակութային խաչմերուկ՝ կամրջելով տարբեր ժողովուրդների և մշակույթների երկխոսությունը՝ փոխճանաչման և փոխհարստացման նպատակով։ Պերֆորմանսը կառուցված էր ջրի՝ որպես կյանքի, հիշողության, խաղաղության,մաքրության և մաքրագործման ու միասնության գաղափարի շուրջ։
Փոքր բեմականացված ներկայացմանը մասնակցել են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայությամբ գործող մշակութային կազմակերպությունները՝ Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի պարախմբի արտիստները, Ալ․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի արտիստները, «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը, Երևանի Չայկովսկու անվան երաժշտական մասնագիտացված միջնակարգ դպրոցի նվագախումբը, «Յանգ մյուզիք սփեյս» երաժշտական դպրոցի սաները, «Սվեգ դենս»պարային ստուդիայի սաները, ճանաչված երաժիշտ֊կատարող Տիգրան Համասյանը։
Մշակութային պերֆորմանսի հիմքում Մեսրոպ Մաշտոցի, Ավետ Տերտերյանի, Կոմիտասի, Արմեն Տիգրանյանի, Արամ Խաչատրյանի և Լյուդվիգ Վան Բեթհովենի անմահ ստեղծագործություններն էին։ Հայկական մշակութային ժառանգությունը ներկայացվել է Հայաստանի հնագույն քաղաքակրթության և վիշապաքարերի ավանդույթով, Այբբենարանով, որը ներկայացված էր նաև որպես պետականության խորհրդանիշ, Անահիտ աստվածուհու պաշտամունքով՝ որպես Հայաստանում հելլենիստական մշակույթի արտահայտում, Ուրբաթագրքով՝ որպես հայ առաջին տպագիր գիրքը՝ լույս տեսած Վենետիկում, լեզվական մշակույթով, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտ «Մատենադարանում» պահվող և նոր համալրված բացառիկ ձեռագրերով և Հայաստանի ազգային պատկերասրահի հավաքածուի՝ Հովհաննես Այվազովսկու, Մարտիրոս Սարյանի, Երվանդ Քոչարի, Մինաս Ավետիսյանի, Հակոբ Կոջոյանի, Վարդգես Սուրենյանցի, Գառզուի (Գառնիկ Զուլումյան) և վերջերս ձեռք բերված Արշիլ Գորկիի ստեղծագործություններով։
Հայ ժամանակակից արվեստը հյուրերին ներկայացվել է երիտասարդ և արդեն մեծ ճանաչում ունեցող նկարիչներ Ռաֆայել Մեգալի և Տիգրան Ձիթողցյանի կտավներով։
Մշակութային պերֆորմանսի տեսանյութը ստեղծվել է նորարարական տեխնոլոգիաների համակցմամբ։ Գագաթնաժողովի մասնակիցների համատեղ լուսանկարի բեմային ձևավորումը պատրաստվել է Խարբերդի մասնագիտացված մանկատան «Ճախրուկ» մշակութային կենտրոնի սաների կողմից, որը նաև հիմք է դարձել գագաթնաժողովի պաշտոնական նամականիշների ստեղծման համար, իսկ մշակութային պատկերապատումն իրականացրել է Ֆեքթըրի պրոդաքշնը:

The official opening ceremony of the 8th Summit of the European Political Community (#EPCArmenia) was held at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex in Yerevan.
The ceremony kicked off with a cultural program: not only was the Armenian cultural heritage presented, but also our contemporary art, creative artistic thought and innovative technologies.
The cultural pictorial-pallete exhibition has once again reaffirmed that Armenia has been and continues to be a cultural crossroads for centuries, bridging the dialogue between different peoples and cultures for mutual recognition and enrichment. The performance was built around the concept of water as life, memory, peace, purity, purification, and unity.
Cultural organizations operating under the ESCS Ministry of the Republic of Armenia: artists of the dance troupe of the National Centre of Folk Music and Dance, artists of the Al. Spendiaryan National Opera and Ballet Academic Theatre, the “Hover” State Chamber Choir, the orchestra of the Yerevan Tchaikovsky Specialized Secondary Music School, students of the “Young Music Space” music school, students of the “Swag Dance” dance studio, and renowned musician-performer Tigran Hamasyan, participated in the small staged performance.
The cultural performance was based on the immortal works of Mesrop Mashtots, Avet Terterian, Komitas, Armen Tigranian, Aram Khachaturian, and Ludwig van Beethoven. Armenian cultural heritage was represented by the tradition of ancient Armenian civilization and the dragon stones, the Alphabet Book, which was also presented as a symbol of statehood, and the worship of the goddess Anahit as an expression of Hellenistic culture in Armenia, the Urbatagirq, as the first printed book in Armenia, published in Venice, linguistic culture, with the unique manuscripts preserved in the Matenadaran, the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts, and with the collection of the National Gallery of Armenia, featuring works by Hovhannes Aivazovsky, Martiros Saryan, Yervand Kochar, Minas Avetisyan, Hovhannes Kojoyan, Vardges Surenyants, Garzu (Garnik Zulumyan), and recently acquired works by Arshile Gorky.
Contemporary Armenian art was presented to the guests through paintings by the young and renowned artists Rafael Megal and Tigran Tsitoghdzyan.
The video of the cultural performance was created using a combination of innovative technologies. The stage design for the group photo of the summit participants was prepared by the students of the "Chakhruk" Cultural Centre of the Kharberd Specialized Orphanage, which also served as the basis for the creation of the official summit stamps. The cultural imagery was implemented by Factor Production.