ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և Եվրոպական միության պատվիրակությունը համատեղ ներկայացնում են «ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի կրթությանը» ֆինանսավորման համաձայնագրի շրջանակում իրականացվող բարեփոխումների ընթացիկ արդյունքները՝ արձանագրելով համակարգային և շոշափելի առաջընթաց հանրակրթության ոլորտում։
Ծրագրի առանցքային ուղղություններից մեկը կրթական ենթակառուցվածքների զարգացումն է։
Սյունիքի մարզի Կապան և Գորիս համայնքների ընտրված 13 դպրոցում արդեն իրականացվել են շինարարական և հիմնանորոգման աշխատանքներ՝ ապահովելով 2025 թվականի համար սահմանված թիրախների ավելի քան կեսի իրականացումը։
Դպրոցների կառավարման համակարգի բարելավման ուղղությամբ ևս գրանցվել է զգալի առաջընթաց։ Պետական հանրակրթական դպրոցների շուրջ 50 տոկոսն անցել է կառավարման նոր համակարգի, իսկ 346 տնօրեն նշանակվել է մասնագիտական հանձնաժողովների առաջարկությամբ՝ ապահովելով գործընթացի թափանցիկությունն ու մասնագիտական բարձր չափանիշները։
Բազմահամակազմ դասարանների արդյունավետ կազմակերպման նպատակով ներդրվել է ֆինանսավորման նոր մեխանիզմ, որի շնորհիվ այս ուղղությամբ սահմանված թիրախային արդյունքն ամբողջությամբ ապահովվել է։
Բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ, STEM) կրթության զարգացման նպատակով Արարատի, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի 231 դպրոց համալրվել է ժամանակակից լաբորատորիաներով՝ ապահովելով ծրագրի թիրախային ցուցանիշների կատարումը։
Միևնույն ժամանակ, շուրջ 9000 ուսուցիչներ վերապատրաստվել են նոր կրթական չափորոշիչներին համապատասխան՝ այս ուղղությամբ ևս ապահովելով թիրախային նպատակի լիարժեք իրականացումը։
Մասնագիտական կողմնորոշման ծրագրերը ներդրվել են ՀՀ բոլոր դպրոցներում՝ ընդգրկելով 8-11-րդ դասարանները՝ նպաստելով նրանց մասնագիտական կողմնորոշմանը և հետագա կրթության գիտակցված ընտրությանը։
Կրթության բովանդակության արդիականացման շրջանակում դպրոցական նախագծերի շուրջ 27 տոկոսը նվիրված է կանաչ տնտեսության և կլիմայական փոփոխությունների թեմաներին՝ ապահովելով սահմանված թիրախի կատարումը։
ՀՀ դպրոցներում ներդրվել է գնահատման նոր համակարգը՝ ապահովելով նախատեսված արդյունքների լիարժեք իրականացումը։
Հիմնվելով վերոնշյալ թիրախների գնահատման վրա՝ ԵՄ-ն կրթության բարեփոխումների համար հատկացրել է 8.55 միլիոն եվրո:
ԿԳՄՍ նախարարությունը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ շարունակելու կրթական բարեփոխումները՝ ապահովելով որակյալ, ներառական և ժամանակակից կրթություն ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար։ ԿԳՄՍ նախարարությունը կարևորում է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության հետ ձևավորված սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, որն էական դեր ունի ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագրի հաջող և նպատակային իրականացման գործում։

Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении совместно с Делегацией ЕС представили промежуточные результаты программы «Поддержка ЕС образованию Армении», отметив системный и ощутимый прогресс в сфере общего образования.
Одним из ключевых направлений является развитие образовательной инфраструктуры. В 13 школах Капана и Гориса (Сюникская область) уже проведены строительные и капитальные работы, что составляет более половины целевых показателей на 2025 год.
Значительные успехи достигнуты и в управлении школами: около 50% государственных общеобразовательных школ перешли на новую систему управления, а 346 директоров назначены по рекомендации профессиональных комиссий, что обеспечило прозрачность и высокие стандарты.
Для эффективной организации многокомплектных классов внедрён новый механизм финансирования, полностью обеспечивший запланированные результаты.
В рамках развития STEM‑образования (наука, технологии, инженерия, математика) 231 школа в Араратской, Котайкской и Гегаркуникской областях оснащена современными лабораториями.
Около 9 000 учителей прошли переподготовку в соответствии с новыми образовательными стандартами. Программы профориентации внедрены во всех школах страны для учеников 8–11 классов.
27% школьных проектов посвящены темам «зелёной экономики» и изменения климата. В школах внедрена новая система оценки, полностью соответствующая целевым показателям.
На основе достигнутых результатов ЕС выделил 8,55 миллиона евро на продолжение реформ. Министерство подтвердило приверженность обеспечению качественного, инклюзивного и современного образования для всех граждан Армении и подчеркнуло важность тесного сотрудничества с Делегацией ЕС, играющего ключевую роль в успешной реализации программы бюджетной поддержки.