ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և Եվրոպական միության պատվիրակությունը համատեղ ներկայացնում են «ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի կրթությանը» ֆինանսավորման համաձայնագրի շրջանակում իրականացվող բարեփոխումների ընթացիկ արդյունքները՝ արձանագրելով համակարգային և շոշափելի առաջընթաց հանրակրթության ոլորտում։
Ծրագրի առանցքային ուղղություններից մեկը կրթական ենթակառուցվածքների զարգացումն է։
Սյունիքի մարզի Կապան և Գորիս համայնքների ընտրված 13 դպրոցում արդեն իրականացվել են շինարարական և հիմնանորոգման աշխատանքներ՝ ապահովելով 2025 թվականի համար սահմանված թիրախների ավելի քան կեսի իրականացումը։
Դպրոցների կառավարման համակարգի բարելավման ուղղությամբ ևս գրանցվել է զգալի առաջընթաց։ Պետական հանրակրթական դպրոցների շուրջ 50 տոկոսն անցել է կառավարման նոր համակարգի, իսկ 346 տնօրեն նշանակվել է մասնագիտական հանձնաժողովների առաջարկությամբ՝ ապահովելով գործընթացի թափանցիկությունն ու մասնագիտական բարձր չափանիշները։
Բազմահամակազմ դասարանների արդյունավետ կազմակերպման նպատակով ներդրվել է ֆինանսավորման նոր մեխանիզմ, որի շնորհիվ այս ուղղությամբ սահմանված թիրախային արդյունքն ամբողջությամբ ապահովվել է։
Բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ, STEM) կրթության զարգացման նպատակով Արարատի, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի 231 դպրոց համալրվել է ժամանակակից լաբորատորիաներով՝ ապահովելով ծրագրի թիրախային ցուցանիշների կատարումը։
Միևնույն ժամանակ, շուրջ 9000 ուսուցիչներ վերապատրաստվել են նոր կրթական չափորոշիչներին համապատասխան՝ այս ուղղությամբ ևս ապահովելով թիրախային նպատակի լիարժեք իրականացումը։
Մասնագիտական կողմնորոշման ծրագրերը ներդրվել են ՀՀ բոլոր դպրոցներում՝ ընդգրկելով 8-11-րդ դասարանները՝ նպաստելով նրանց մասնագիտական կողմնորոշմանը և հետագա կրթության գիտակցված ընտրությանը։
Կրթության բովանդակության արդիականացման շրջանակում դպրոցական նախագծերի շուրջ 27 տոկոսը նվիրված է կանաչ տնտեսության և կլիմայական փոփոխությունների թեմաներին՝ ապահովելով սահմանված թիրախի կատարումը։
ՀՀ դպրոցներում ներդրվել է գնահատման նոր համակարգը՝ ապահովելով նախատեսված արդյունքների լիարժեք իրականացումը։
Հիմնվելով վերոնշյալ թիրախների գնահատման վրա՝ ԵՄ-ն կրթության բարեփոխումների համար հատկացրել է 8.55 միլիոն եվրո:
ԿԳՄՍ նախարարությունը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ շարունակելու կրթական բարեփոխումները՝ ապահովելով որակյալ, ներառական և ժամանակակից կրթություն ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար։ ԿԳՄՍ նախարարությունը կարևորում է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության հետ ձևավորված սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, որն էական դեր ունի ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագրի հաջող և նպատակային իրականացման գործում։

The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia and the European Union Delegation to Armenia jointly present the results achieved to date under the “EU Support to Education in Armenia” Financing Agreement, to highlight tangible progress in the system of general education.
The development and modernisation of educational infrastructure stand as a core pillar of the programme.
Major construction and rehabilitation works have already been implemented in 13 selected schools across the communities of Kapan and Goris in Syunik region, delivering over half of the targets set for 2025.
Substantial progress has also been registered in strengthening school management and governance. Around 50% of public schools have adopted the new management system, while 346 principals have been appointed based on recommendations by professional selection committees, ensuring transparency and high professional standards throughout the process.
To improve the effective organisation of multi-age classes, a new financing mechanism has been introduced, resulting in the full achievement of the target set in this area.
Within the framework of advancing science, technology, engineering and mathematics (STEM) education, 231 schools across the Ararat, Kotayk and Gegharkunik regions have been equipped with modern laboratories, thereby achieving the programme’s target.
In parallel, around 9,000 teachers have received training aligned with the new education standards, ensuring the full achievement of the target set in this area.
Career guidance programmes have been introduced across all schools in the Republic of Armenia, reaching students in grades 8 to 11 and supporting them to make more informed decisions regarding their future education and professional pathways.
As part of the modernisation of education content, approximately 27% of school projects address green economy and climate change themes, ensuring the achievement of the target set for this component.
In addition, a new student assessment system has been introduced in schools across the Republic of Armenia, ensuring the full delivery of the planned targets.
Following the above assessment of targets the European Commission disbursed € 8.55 million for reforms in education.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia reaffirms its commitment to continue education reforms, ensuring quality, inclusive and modern education for all citizens of Armenia.
The Ministry attaches great importance to the close and efficient cooperation established with the European Union Delegation to Armenia, which is instrumental in the successful and targeted implementation of the EU budget support programme.