Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և Երևանի պետական կամերային երգչախումբը Միլանի Լա Սկալայի օպերային թատրոնի բեմադրությամբ Մասկատի Թագավորական օպերային թատրոնում համատեղ կներկայացնեն իտալացի կոմպոզիտոր Գաետանո Դոնիցետտիի «Դոն Պասքուալե» օպերան։ Բեմադրության հեղինակը հայտնի ռեժիսոր Անդրեա Դե Ռոսան է։ Ներկայացումները բեմ կբարձրանան ապրիլի 30-ին և մայիսի 2-ին՝ նվագախմբի գլխավոր հրավիրյալ դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոյի ղեկավարմամբ։ Իսկ մայիսի 1-ին Մասկատի օպերային թատրոնում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենան մենակատարներ Գաբրիելա Կաստիլոն և Ռաուլ Ամայան։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը յուրաքանչյուր տարի ներկայանում է Մասկատի Թագավորական օպերային թատրոնի համերգաշրջանում։ Նվագախմբի տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանը նշում է, որ նվագախումբն Օմանում հանդես է գալիս ամենատարբեր նախագծերով՝ ներկայացնելով սիմֆոնիկ երկացանկից մինչև օպերային և բալետային ներկայացումներ, ինչպես նաև տարբեր ժանրերի համադրություններ, ինչը և միջազգային ասպարեզում նվագախմբի հաջողությունների գրավականն է. «Այս հյուրախաղերն ամրապնդում են Հայաստանի և Օմանի միջև մշակութային կապերը։ Բացի համերգային գործունեությունից մենք արդեն սպասված հյուր ենք Օմանի երաժշտասեր հանրության համար»։
Օմանի Թագավորական օպերային թատրոնում տարբեր տարիներին կայացել են նվագախմբի համերգները՝ ապահովելով հայկական երաժշտարվեստի բարձրակարգ ներկայացումը միջազգային հեղինակավոր հարթակում և նպաստելով Հայաստանի ու Օմանի միջև միջմշակութային կապերի խորացմանը։
Հիշեցնենք, որ Օմանի Թագավորական օպերային թատրոնի գլխավոր տնօրեն և գեղարվեստական ղեկավար Ումբերտո Ֆաննին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի վաղեմի գործընկերներից է։ Երաժշտարվեստի ոլորտում ունեցած նշանակալի ավանդի, նվագախմբի միջազգային գործընկերային կապերն ու ձեռքբերումներն ամրապնդելու, ինչպես նաև Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 20-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ Ումբերտո Ֆաննին արժանացել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության մեդալի։ Մրցանակն արվեստագետին Երևանում հանձնել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։

Государственный симфонический оркестр Армении и Государственный камерный хор Еревана совместно представят оперу итальянского композитора Гаэтано Доницетти «Дон Паскуале» в постановке миланского театра Ла Скала на сцене Королевского оперного театра Маската. Автор постановки — известный режиссёр Андреа Де Роса. Спектакли состоятся 30 апреля и 2 мая под управлением главного приглашённого дирижёра оркестра Джанлуки Марчано. А 1 мая в Маскате вместе с оркестром выступят солисты Габриэла Кастильо и Рауль Амайян.
Оркестр ежегодно участвует в концертном сезоне Королевского оперного театра Маската. Директор оркестра Саргис Балбабян отметил, что коллектив выступает в Омане с самыми разными проектами — от симфонического репертуара до оперных и балетных постановок, а также жанровых сочетаний, что обеспечивает успех оркестра на международной арене. «Эти гастроли укрепляют культурные связи между Арменией и Оманом. Помимо концертной деятельности мы уже стали ожидаемыми гостями для музыкальной общественности Омана», — подчеркнул он.
В разные годы в Королевском оперном театре проходили концерты оркестра, обеспечивая высококлассное представление армянского музыкального искусства на престижной международной площадке и способствуя углублению межкультурных связей между Арменией и Оманом.
Напомним, что генеральный директор и художественный руководитель Королевского оперного театра Омана Умберто Фанни является давним партнёром Государственного симфонического оркестра Армении. За значительный вклад в развитие музыкального искусства, укрепление международных партнёрских связей и в честь 20‑летия основания оркестра Умберто Фанни был награждён медалью министерства образования, науки, культуры и спорта Армении. Награду ему в Ереване вручила министр Жанна Андреасян.