Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում մայիսի 5-ին Գյումրիի Վարդանանց հրապարակում կանցկացվի «Երաժշտական կամուրջ․ Հայաստան–Ֆրանսիա» խորագրով համերգ՝ նվիրված Հայաստանի և Ֆրանսիայի բարեկամությանը և մշակութային համագործակցության խորացմանը։
Կառավարության նիստում որոշում է կայացվել համերգի կազմակերպման համար պահուստային ֆոնդից հատկացնել 392 մլն 897.7 հազար դրամ։
Համերգային ծրագրում կհնչեն հայկական և ֆրանսիական թեմատիկ ստեղծագործություններ, որոնք կներկայացնեն հայ և ֆրանսիացի անվանի արտիստներ՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ։
Ակնկալվում է, որ համերգին ներկա կլինեն նաև Հայաստանի և Ֆրանսիայի ղեկավարները:
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը կանցկացվի մայիսի 3–5-ը: Միջոցառման շրջանակում նախատեսվում է նաև մի շարք մշակութային միջոցառումների իրականացում։

В рамках саммита Европейского политического сообщества 5 мая на площади Вардананц в Гюмри состоится концерт «Музыкальный мост: Армения–Франция», посвящённый дружбе двух стран и углублению культурного сотрудничества.
На заседании правительства принято решение выделить из резервного фонда 392 млн 897,7 тыс. драмов на организацию мероприятия.
В программе прозвучат произведения армянской и французской тематики в исполнении известных артистов при участии Государственного симфонического оркестра Армении.
Ожидается присутствие руководителей Армении и Франции.
Саммит Европейского политического сообщества пройдёт 3–5 мая и будет сопровождаться рядом культурных мероприятий.