ՀՀ անկախության 35-ամյակի միջոցառումների շրջանակում ապրիլի 27-ից մայիսի 16-ը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը 14 համերգով հանդես կգա Եվրոպայի հինգ մշակութային կենտրոններում: Շրջագայությունն իրականացվում է ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և ընդգրկում է Իտալիայի, Գերմանիայի, Շվեյցարիայի, Ավստրիայի և Իսպանիայի հեղինակավոր համերգասրահները:
Նվագախմբի հետ հանդես կգան մեր ժամանակների մեծագույն ջութակահար Օգյուստեն Դյումեյը, հայազգի ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը, դաշնակահարուհի Եվա Գևորգյանը, իտալացի թավջութակահար Էտտորե Պագանոն, դիրիժորներ Էդուարդ Թոփչյանը (Հայաստան), Պիեռ Կառլո Օրիցիոն (Իտալիա) և Բենջամին Ցվիկը (Շվեյցարիա):
Համերգային երկացանկում ընդգրկված են դասական երաժշտության գլուխգործոցներ․ կհնչեն Դմիտրի Շոստակովիչի Սիմֆոնիա թիվ 10-ը, Գուստավ Մալերի «Տիտան» սիմֆոնիան, Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի Ջութակի թիվ 3 կոնցերտը, Մաքս Բրուխի Ջութակի թիվ 1 կոնցերտը, Յոհաննես Բրամսի Ջութակի կոնցերտը, Պյոտոր Չայկովսկու Դաշնամուրի թիվ 1 կոնցերտը և Անտոնին Դվորժակի Թավջութակի կոնցերտը, ինչպես նաև հատվածներ Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» և «Գայանե» բալետներից: Համերգային շրջագայությունը յուրօրինակ մասնագիտական քննություն է, որը ևս մեկ անգամ կփաստի Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկի կատարողական մակարդակն ու մրցունակությունը եվրոպական լավագույն նվագախմբերի կողքին:

В рамках юбилейных мероприятий с 27 апреля по 16 мая оркестр даст 14 концертов в пяти культурных центрах Европы. Тур проводится при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА и охватывает престижные концертные залы Италии, Германии, Швейцарии, Австрии и Испании.
На сцене вместе с оркестром выступят выдающийся скрипач современности Огюстен Дюме, армянский скрипач Сергей Хачатрян, пианистка Ева Геворгян, итальянский виолончелист Этторе Паганон, а также дирижёры Эдуард Топчян (Армения), Пьер Карло Оричио (Италия) и Бенджамин Цвик (Швейцария).
В концертной программе прозвучат шедевры классической музыки: Симфония № 10 Дмитрия Шостаковича, симфония «Титан» Густава Малера, Скрипичный концерт № 3 Вольфганга Амадея Моцарта, Скрипичный концерт № 1 Макса Бруха, Скрипичный концерт Иоганнеса Брамса, Первый фортепианный концерт Петра Чайковского и Виолончельный концерт Антонина Дворжака. Также будут исполнены фрагменты из балетов Арама Хачатуряна «Спартак» и «Гаянэ».
Этот гастрольный тур станет своеобразным профессиональным экзаменом, который вновь подтвердит высокий исполнительский уровень и конкурентоспособность Армянского национального филармонического оркестра рядом с лучшими европейскими коллективами.