ՀՀ անկախության 35-ամյակի միջոցառումների շրջանակում ապրիլի 27-ից մայիսի 16-ը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը 14 համերգով հանդես կգա Եվրոպայի հինգ մշակութային կենտրոններում: Շրջագայությունն իրականացվում է ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և ընդգրկում է Իտալիայի, Գերմանիայի, Շվեյցարիայի, Ավստրիայի և Իսպանիայի հեղինակավոր համերգասրահները:
Նվագախմբի հետ հանդես կգան մեր ժամանակների մեծագույն ջութակահար Օգյուստեն Դյումեյը, հայազգի ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը, դաշնակահարուհի Եվա Գևորգյանը, իտալացի թավջութակահար Էտտորե Պագանոն, դիրիժորներ Էդուարդ Թոփչյանը (Հայաստան), Պիեռ Կառլո Օրիցիոն (Իտալիա) և Բենջամին Ցվիկը (Շվեյցարիա):
Համերգային երկացանկում ընդգրկված են դասական երաժշտության գլուխգործոցներ․ կհնչեն Դմիտրի Շոստակովիչի Սիմֆոնիա թիվ 10-ը, Գուստավ Մալերի «Տիտան» սիմֆոնիան, Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի Ջութակի թիվ 3 կոնցերտը, Մաքս Բրուխի Ջութակի թիվ 1 կոնցերտը, Յոհաննես Բրամսի Ջութակի կոնցերտը, Պյոտոր Չայկովսկու Դաշնամուրի թիվ 1 կոնցերտը և Անտոնին Դվորժակի Թավջութակի կոնցերտը, ինչպես նաև հատվածներ Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» և «Գայանե» բալետներից: Համերգային շրջագայությունը յուրօրինակ մասնագիտական քննություն է, որը ևս մեկ անգամ կփաստի Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկի կատարողական մակարդակն ու մրցունակությունը եվրոպական լավագույն նվագախմբերի կողքին:

As part of the celebrations marking the 35th Anniversary of the Independence of the Republic of Armenia, the Armenian National Philharmonic Orchestra (ANPO) will perform 14 concerts across five major European cultural centres from April 27 to May 16 (2026). The tour is supported by the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport of the RA and includes prestigious concert halls in Italy, Germany, Switzerland, Austria, and Spain.
This tour is a testament to the high reputation and demand for Armenia’s century-old orchestra within the European musical and cultural landscape.
The orchestra will be joined by an exceptional array of world-class soloists, including one of the greatest violinists of our time Augustin Dumay, the world-renowned Armenian violinist Sergey Khachatryan, rising star pianist Eva Gevorgyan and acclaimed Italian cellist Ettore Pagano.
The conducting staff is equally formidable, featuring Eduard Topchjan (Armenia), Pier Carlo Orizio (Italy), and Benjamin Zwick (Switzerland).
The concert programs feature substantial masterpieces of classical music—a "professional examination" of sorts that will once again demonstrate the ANPO’s high performance standards and competitiveness alongside Europe’s prestigious orchestras. The repertoire includes: Dmitri Shostakovich’s Symphony No. 10, Gustav Mahler’s Symphony No. 1 ("Titan"), Wolfgang Amadeus Mozart’s Violin Concerto No. 3, Max Bruch’s Violin Concerto No. 1, Johannes Brahms’s Violin Concerto, Pyotr Ilyich Tchaikovsky's Piano Concerto No. 1, Antonín Dvořák's Cello Concerto and Excerpts from Aram Khachaturian’s ballets “Spartacus” and “Gayane”.
This tour will further solidify Armenia’s cultural presence on the most prestigious stages of Europe.