ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հովանու ներքո Պարի միջազգային օրը՝ ապրիլի 29-ին, Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնը հանդես կգա «Արի՛, պարի՛» տոնական նախաձեռնությամբ, որի շրջանակում կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ։
Պարի միջազգային օրվան նվիրված լայնամասշտաբ հանրային մշակութային իրադարձությունը կմիավորի շուրջ 4000 պարողների՝
- Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի կազմում գործող պետական պարային ստուդիաներից
- Վանուշ Խանամիրյանի անվան Հայաստանի պարարվեստի գործիչների միությանից
- Հայաստանի պարարվեստի ազգային միության կազմում գործող խմբերից
- հանրաճանաչ պարային խմբերից
- ՀՀ բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններից
- ՀՀ մարզերում գործող պարային խմբերից
Միջոցառման նպատակն է հանրայնացնել հայկական պարարվեստը, ընդգծել դրա կենսունակությունն ու նշանակալիությունը, ինչպես նաև ապահովել հասարակության լայն շերտերի ակտիվ մասնակցությունն ազգային պարարվեստի ժառանգության պահպանման ու արժևորման գործում։
Պարի միջազգային օրվա միջոցառումները կանցկացվեն մայրաքաղաքի կենտրոնում․
Ժամը 16:00` Հանրապետության հրապարակում կմեկնարկի «Տոնական շուրջպար 7 շրջանով» խորագիրը կրող միջոցառումը, որը կազդարարի տոնական օրվա ծրագրի մեկնարկը:
Ժամը 18:00` Հյուսիսային պողոտայում, Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում, ԿԳՄՍ նախարարության բակում, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի հարակից տարածքում միաժամանակ կմեկնարկեն պարային ֆլեշմոբեր։
Ժամը 19:00` Ազատության հրապարակում կազդարարվի տոնական օրվա միջոցառումների ավարտը:
ԿԳՄՍ նախարարությունը և Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնը հրավիրում են բոլորին՝ միանալու տոնին և մասնակցելու «Արի՛, պարի՛» նախաձեռնությանը՝ դառնալով հայկական պարի կրողն ու տարածողը։

Под эгидой министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения 29 апреля, в Международный день танца, Национальный центр народной музыки и танца выступит с праздничной инициативой «Приходи, танцуй», в рамках которой состоится ряд мероприятий.
Крупное общественное культурное событие, посвящённое Международному дню танца, объединит около 4000 танцоров:
• из государственных танцевальных студий при Национальном центре народной музыки и танца,
• из Союза деятелей хореографического искусства Армении имени Вануша Ханамиряна,
• из коллективов Национального союза хореографического искусства Армении,
• из известных танцевальных ансамблей,
• из вузов и средних специальных учебных заведений,
• из танцевальных коллективов регионов Армении.
Цель мероприятия — популяризация армянского танцевального искусства, подчёркивание его жизнеспособности и значимости, а также вовлечение широких слоёв общества в процесс сохранения и ценностной оценки национального хореографического наследия.
Программа праздника пройдёт в центре столицы:
• В 16:00 на площади Республики стартует мероприятие «Праздничный хоровод в 7 кругах», которое ознаменует начало программы дня.
• В 18:00 одновременно на Северном проспекте, площади имени Шарля Азнавура, во дворе Министерства образования, науки, культуры и спорта, а также рядом с домом-музеем Александра Спендиарова начнутся танцевальные флешмобы.
• В 19:00 на площади Свободы будет объявлено завершение праздничных мероприятий.
Министерство образования, науки, культуры и спорта и Национальный центр народной музыки и танца приглашают всех присоединиться к празднику и принять участие в инициативе «Приходи, танцуй», став носителем и распространителем армянского танцевального искусства.