ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտին կից գործող J-PAL հետազոտական կենտրոնի եվրոպական մասնաճյուղի տնօրեն Կիլիան Նոլանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը և ՀՀ կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Մինասյանը։
Կիլան Նոլանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցում է ապրիլի 20-24-ը ՀՀ կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում J-PAL հետազոտական կենտրոնի հետ համատեղ անցկացվող աշխատաժողովին՝ նվիրված հանրային քաղաքականությունների մշակման և գնահատման գործընթացում փորձարարական մեթոդների կիրառմանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությունը՝ զարգացնելու առավելապես հետազոտությունների վրա հիմնված քաղաքականությունների մշակումը։ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է հեղինակավոր J-PAL հետազոտական կենտրոնի հետ համագործակցության հնարավորությունը՝ այն դիտարկելով որպես կարևոր հարթակ՝ միջազգային լավագույն փորձի փոխանակման, կարողությունների զարգացման և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման համար։
Նախարարը հատուկ շեշտել է կրթության և գիտության ոլորտների առանցքային դերը՝ հանրային քաղաքականությունների որակի բարձրացման և հանրային զարգացման ապահովման գործում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կենտրոնի հետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։ Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել կրթության ոլորտում փորձարարական հետազոտությունների կիրառման հնարավորություններին, ինչպես նաև համապատասխան ինստիտուցիոնալ և հետազոտական ենթակառուցվածքների զարգացմանը՝ հաշվի առնելով միջազգային հաջող փորձը, այդ թվում՝ Ֆրանսիայում իրականացվող IDEE (Innovation, Data and Experiments in Education) մոդելը։
J-PAL հետազոտական կենտրոնի եվրոպական մասնաճյուղի տնօրեն Կիլիան Նոլանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել Հայաստանի հետ համագործակցության պատրաստակամությունը: Նա ներկայացրել է՝ J-PAL-ը (The Abdul Latif Jameel Poverty Action Lab) գիտահետազոտական կենտրոնի գործունեությունն ուղղված է աղքատության նվազեցմանը, հանրային քաղաքականությունների արդյունավետության բարձրացմանը:Նրա խոսքով՝ կենտրոնը միավորում է ավելի քան 1100 գիտնականների ամբողջ աշխարհից և խթանում է ապացույցահեն քաղաքականությունների մշակումը։
Կիլիան Նոլանի հետ զրույցում Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետությունում կրթական տարբեր մակարդակներում իրականացվող բարեփոխումները՝ համաձայն ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի: Նախարարը նշել է, որ արդեն իսկ իրականացվել են բարեփոխումների գնահատումներ՝ Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է միջազգային համագործակցության կարևորությունը․ Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ Հայաստանը համագործակցում է նաև Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի (UCL) կրթության ինստիտուտի (IOE) հետ, այդ թվում՝ հետազոտական կարողությունների զարգացման ուղղությամբ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև գիտության ոլորտի զարգացման 2026-2030 թվականների ռազմավարական ծրագրին, որի շրջանակում սահմանված են հավակնոտ թիրախներ: Նշվել է՝ պետությունն արդեն նախաձեռնել է գիտահետազոտական ոլորտի խոշոր ծրագրեր, այդ թվում՝ նոր լաբորատորիաների ստեղծում՝ միջազգային մասնագետների ներգրավմամբ։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня приняла делегацию во главе с директором европейского филиала исследовательского центра J-PAL при Массачусетском технологическом институте Килианом Ноланом.
Во встрече также участвовали председатель Комитета по высшему образованию и науке Саргис Айоцян и директор Учебно-исследовательского центра Центрального банка Армении в Дилижане Геворг Минасян.
Делегация под руководством Килиана Нолана принимает участие в совместном семинаре J-PAL и Центрального банка Армении, который проходит 20–24 апреля в Дилижане и посвящён применению экспериментальных методов в разработке и оценке государственных политик.
Приветствуя гостей, Жанна Андреасян подтвердила приверженность Армении развитию политики, основанной преимущественно на исследованиях. Она подчеркнула важность сотрудничества с авторитетным центром J-PAL, рассматривая его как ключевую платформу для обмена международным опытом, развития потенциала и реализации совместных инициатив. Министр особо отметила роль образования и науки в повышении качества государственных политик и обеспечении общественного развития.
В ходе встречи обсуждались возможные направления сотрудничества, в частности применение экспериментальных исследований в сфере образования, а также развитие институциональной и исследовательской инфраструктуры с учётом успешного международного опыта, включая французскую модель IDEE (Innovation, Data and Experiments in Education).
Килиан Нолан поблагодарил за приём и выразил готовность к сотрудничеству с Арменией. Он представил деятельность J-PAL (The Abdul Latif Jameel Poverty Action Lab), направленную на сокращение бедности и повышение эффективности государственных политик. По его словам, центр объединяет более 1100 учёных со всего мира и способствует разработке политик, основанных на доказательствах.
В беседе с Килианом Ноланом Жанна Андреасян рассказала о проводимых в Армении реформах на разных уровнях образования в соответствии с государственной программой развития образования до 2030 года. Министр отметила, что уже проведены оценки реформ при поддержке Всемирного банка.
Была подчеркнута важность международного сотрудничества: Армения взаимодействует также с Институтом образования Лондонского университетского колледжа (UCL IOE), в том числе в направлении развития исследовательского потенциала.
Обсуждалась и стратегия развития науки на 2026–2030 годы, предусматривающая амбициозные цели. Отмечено, что государство уже инициировало крупные научно-исследовательские проекты, включая создание новых лабораторий с привлечением международных специалистов. Кроме того, стороны рассмотрели ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес.