ՀՀ դպրոցականները ոսկե, արծաթե և բրոնզե մեդալներ են նվաճել IATI ինֆորմատիկայի միջազգային 17-րդ օլիմպիադայում, որն անցկացվել է Բուլղարիայի կրթության և գիտության նախարարության աջակցությամբ:
Ընթացիկ ուսումնական տարում օլիմպիադան անցկացվել է առցանց ձևաչափով երկու տարիքային խմբերի համար՝ ավագ (10-12-րդ դասարաններ) և կրտսեր (7-9-րդ դասարաններ)։ Հայաստանից օլիմպիադային մասնակցել է 6 ուսումնական հաստատության (Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոց, «Քվանտ» վարժարան, Այբ դպրոց, Գյումրու Ֆոտոն վարժարան, Գյումրու թիվ 7 և թիվ 41 հիմնական դպրոցներ) 20 աշակերտ։ Հայաստանի մասնակիցներից 11-ն ավագ, իսկ 9-ը՝ կրտսեր տարիքային խմբի 9 աշակերտներ են։
Ավագ տարիքային խմբում Հայաստանի թիմն արժանացել է 1 արծաթե (Գրիգորյան Ալեքս՝ «Քվանտ» վարժարան, 12-րդ դասարան) և 5 բրոնզե (Մացակյան Տիգրան, Գյոզալյան Վահագն՝ Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոց, 11-րդ դասարան, Գրիգորյան Արեն, Մանուկյան Հայկ՝ «Քվանտ» վարժարան, 10-րդ դասարան, Համբարյան Մամիկոն՝ Գյումրու թիվ 41 հիմնական դպրոց, 9-րդ դասարան) մեդալների։ Վերջին մասնակիցը ցանկություն էր հայտնել մասնակցելու ավագ տարիքային խմբում։
Կրտսեր տարիքային խմբում մեր թիմն արժանացել է 1 ոսկե (Քոչարյան Վաչե՝ «Քվանտ» վարժարան, 8-րդ դասարան) և 2 բրոնզե (Խոնդկարյան Հերբերտ՝ Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոց, 9-րդ դասարան, Ադամյան Հայկ՝ «Քվանտ» վարժարան, 7-րդ դասարան) մեդալների։
Հայաստանի դպրոցականների օլիմպիական թիմերը ղեկավարել են Արմեն Անդրեասյանը (ԵՊՀ դասախոս), Սամվել Անդրեասյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը (ԵՊՀ մագիստրանտներ)։ Աշակերտների առցանց մասնակցությունն իրականացվել է ԵՊՀ Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի աջակցությամբ։
Օլիմպիադային մասնակցել է 16 երկրի 440 աշակերտ (ավագ տարիքային խումբ՝ 285 աշակերտ, կրտսեր տարիքային խումբ՝ 155 աշակերտ):

Школьники Армении завоевали золотые, серебряные и бронзовые награды на 17‑й Международной олимпиаде по информатике IATI, проведённой при поддержке Министерства образования и науки Болгарии.
В текущем учебном году олимпиада прошла в онлайн‑формате для двух возрастных групп: старшей (10–12 классы) и младшей (7–9 классы). От Армении участвовали 20 учеников из шести учебных заведений: физико‑математическая школа имени А. Шагиняна, лицей «Квант», школа «Айб», гимназия «Фотон» в Гюмри, а также школы №7 и №41 города Гюмри. Среди них — 11 участников старшей группы и 9 участников младшей.
В старшей возрастной категории команда Армении получила 1 серебряную медаль (Алекс Григорян, лицей «Квант», 12 класс) и 5 бронзовых (Тигран Мацакян, Ваграм Гёзалян — физико‑математическая школа им. А. Шагиняна, 11 класс; Арен Григорян, Айк Манукян — лицей «Квант», 10 класс; Мамикон Амбарян — школа №41, Гюмри, 9 класс). Последний участник выразил желание выступать в старшей группе.
В младшей возрастной категории команда Армении завоевала 1 золотую медаль (Ваче Кочарян, лицей «Квант», 8 класс) и 2 бронзовые (Герберт Хондкарян — физико‑математическая школа им. А. Шагиняна, 9 класс; Айк Адамян — лицей «Квант», 7 класс).
Руководителями олимпийских команд Армении выступили Армен Андреасян (преподаватель ЕГУ), Самвел Андреасян и Роберт Кочарян (магистранты ЕГУ). Онлайн‑участие школьников было обеспечено при поддержке факультета информатики и прикладной математики Ереванского государственного университета.