Շենգավիթ վարչական շրջանում այսօր տեղի է ունեցել աշխարհահռչակ բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամի անվան մանկապատանեկան մարզահամալիրի հիմնարկեքի արարողությունը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Եղիազար Վարդանյանը, Արթուր Աբրահամը, պաշտոնատար այլ անձինք, մարզասերներ:
Մարզահամալիրը կառուցվում է Քաղաքաշինության կոմիտեի համակարգմամբ։ Նախագծի ներկայացումից հետո վարչապետ Փաշինյանը և Արթուր Աբրահամը ստորագրել են սերունդներին ուղղված ուղերձը, որը Արթուր Աբրահամը մարզիկների հետ տեղադրել է մարզահամալիրի հիմքերում։
Մարզահամալիրը բաղկացած է լինելու 2 մասնաշենքից՝ մեկ ստորգետնյա և 3 վերգետնյա հարկերով։ Առաջին մասնաշենքում տեղակայված են լինելու ընդհանուր մարզման մարզասրահները, բռնցքամարտի և ըմբշամարտի մարզասրահները՝ հանդերձարաններով, շոգեբաղնիքներով, բժշկի և մերսման սենյակներով, վարչական սենյակներով։ Երկրորդ մասնաշենքում լինելու է բասկետբոլի դահլիճ:
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 2.3 մլրդ դրամ է, որը հատկացրել է Կառավարությունը։ Մարզահամալիրի տարածքը տարիներ առաջ ձեռք է բերել անվանի բռնցքամարտիկը։
Վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին մարզահամալիրի հիմնարկեքի առիթով և վստահություն հայտնել, որ այն շահագործման կհանձնվի սահմանված ժամկետներում և բարձր որակով։ Երկրի ղեկավարը հավելել է, որ Սիմոն Մարտիրոսյանի անվան մարզադպրոցն արդեն գործում է, Ալագյազ գյուղում Ռոման և Մալխաս Ամոյանների անվան դպրոցի հիմնարկեքը կլինի մայիսին, որից հետո կսկսվի շինարարությունը։ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Կառավարության այս քաղաքականությունն ուղղված է միջազգային ասպարեզում հաջողություններ արձանագրած մարզիկներին արժևորելուն, երկրում սպորտի զարգացմանն ու առողջ ապրելակերպի խթանմանը։

Сегодня в административном районе Шенгавит состоялась церемония закладки фундамента детско-юношеского спортивного комплекса имени всемирно известного боксёра Артура Абрахама.
На мероприятии присутствовали премьер-министр Армении Никол Пашинян, вице-премьер Тигран Хачатрян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян, председатель Комитета градостроительства Егиазар Варданян, сам Артур Абрахам, а также другие официальные лица и любители спорта.
Строительство комплекса осуществляется под руководством Комитета градостроительства. После презентации проекта премьер-министр Пашинян и Артур Абрахам подписали обращение к будущим поколениям, которое боксер вместе со спортсменами заложил в фундамент комплекса.
Спортивный комплекс будет состоять из двух корпусов — одного подземного и трёх наземных этажей. В первом корпусе разместятся залы для общей физической подготовки, залы бокса и борьбы с раздевалками, сауной, кабинетами врача и массажиста, административными помещениями. Во втором корпусе будет находиться баскетбольный зал.
Общая стоимость проекта составляет 2,3 млрд драмов, выделенных правительством. Земельный участок для строительства комплекса был приобретён известным боксёром несколько лет назад.
Премьер-министр поздравил присутствующих с закладкой фундамента и выразил уверенность, что объект будет сдан в эксплуатацию в установленные сроки и с высоким качеством. Он добавил, что спортивная школа имени Симона Мартиросяна уже функционирует, в мае состоится закладка школы имени Романа и Малхаса Амоянов в селе Алагяз, после чего начнётся строительство. По словам Никола Пашиняна, политика правительства направлена на то, чтобы ценить спортсменов, добившихся успехов на международной арене, развивать спорт в стране и продвигать здоровый образ жизни.