Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ապրիլի 18-ին Ինժեներական քաղաքում հանդիպել են NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանին, ինչպես նաև արհեստական բանականության և ռոբոտաշինության ոլորտում գործող Agile Robots ընկերության պատվիրակությանը` ընկերության ղեկավար Չժաոպենգ Չենի գլխավորությամբ։
Ժաննա Անդրեասյանն իր խոսքում կարևորել է կրթության և գիտության դերը՝ ընդգծելով կրթական հաստատությունների միջև միջազգային համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը։ Նա նաև ընդգծել է ենթակառուցվածքների շարունակական բարելավման կարևորությունը՝ որպես նոր ծրագրերի իրականացման և ժամանակակից գիտակրթական միջավայրի ձևավորման հիմք։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հայրապետյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության քաղաքականությունն ու ընթացիկ ծրագրերը՝ ուղղված տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացմանը։ Այդ համատեքստում նախարարն ընդգծել է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության կարևորությունը՝ նշելով, որ այդ փոխգործակցությունը ձևավորում է բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման միասնական և համակարգված տեսլական։
Ռև Լեբարեդյանը, անդրադառնալով Հայաստանի հետ տարիների ընթացքում ձևավորված համագործակցությանը, նշել է, որ այն ուղղված է տաղանդների համախմբմանը և տեխնոլոգիական ներուժի հետևողական զարգացմանը։ Խոսելով արհեստական բանականության զարգացման տեմպերի մասին՝ ընդգծել է, որ այն արդեն լայնորեն կիրառվում է ֆիզիկական ռոբոտների ստեղծման և արտադրական գործընթացների վերափոխման մեջ, այդ թվում՝ մոդելավորման և սիմուլյացիոն տեխնոլոգիաների միջոցով։ Լեբարեդյանը բարձր է գնահատել նաև Հայաստանում ձևավորված տեխնոլոգիական միջավայրը՝ ընդգծելով առկա գործիքակազմի և ռեսուրսների նշանակալի ներուժը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի հնարավորությունները ֆիզիկական արհեստական բանականության և ռոբոտատեխնիկայի ոլորտներում՝ որպես ռազմավարական ուղղություններ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև պետական աջակցության գործիքներին և մեխանիզմներին՝ նպատակ ունենալով բացահայտել զարգացման նոր ուղիներ և խթանել միջազգային համագործակցությունը։
Քննարկել են նաև գիտակրթական ներուժը, մասնավորապես՝ Երևանի պետական համալսարանի գերհամակարգչի հնարավորությունները, GPU ռեսուրսների հասանելիությունը և «Firebird» նախաձեռնությունը։ Կարևորվել է ենթակառուցվածքների շարունակական զարգացումը՝ միջազգային տաղանդի ներգրավման և տեղական կարողությունների ամրապնդման տեսանկյունից, ինչպես նաև ԱԲ կիրառումը ռոբոտաշինության ոլորտում՝ ուսանողների համար նոր հետազոտական և գործնական հնարավորություններ ստեղծելու նպատակով։
Այցի շրջանակում պատվիրակությունը շրջայց է կատարել Ինժեներական քաղաքում՝ ծանոթանալով ենթակառուցվածքներին, լաբորատոր հնարավորություններին և տեխնոլոգիական միջավայրին։

Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan held a meeting with NVIDIA Vice President Rev Lebaredian and a delegation from Agile Robots, a company operating in the field of artificial intelligence and robotics, led by company CEO Zhaopeng Chen, in the Engineering City on April 18.
In her remarks, Andreasyan emphasized the pivotal role of education and science, underscoring the need to advance international cooperation among educational institutions. She also highlighted the importance of continuously upgrading infrastructure as a foundation for launching new programs and fostering a modern scientific and educational environment.
Welcoming the guests, Hayrapetyan presented the RA Government’s policies and ongoing initiatives aimed at advancing the country’s technological ecosystem. In this regard, the Minister stressed the significance of public–private partnerships, noting that such collaboration enables a coherent and strategic vision for high-tech development.
Rev Lebaredian, reflecting on years of cooperation with Armenia, noted that it is aimed at the consolidation of talents and the consistent development of technological potential. Addressing the pace of development of artificial intelligence, he stressed its growing application in physical robotics and the transformation of production processes, particularly through modelling and simulation technologies. Lebaredian also highly appreciated the technological environment formed in Armenia, emphasizing the significant potential of the existing tools and resources.
The meeting included discussions on Armenia’s capabilities in physical AI and robotics as strategic directions for growth. Participants also referred to state support mechanisms and explored new avenues for development and international cooperation.
The country’s scientific and educational potential was also touched upon, including the capabilities of the Yerevan State University supercomputer, access to GPU resources, and the “Firebird” initiative. The importance of continued infrastructure development was emphasized in terms of attracting international talent, strengthening local expertise, and expanding the application of AI in robotics to create new research and hands-on learning opportunities for students.
As part of the visit, the delegation toured Engineering City, familiarizing themselves with the infrastructure, laboratory facilities, and overall technological environment.