Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ապրիլի 18-ին Ինժեներական քաղաքում հանդիպել են NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանին, ինչպես նաև արհեստական բանականության և ռոբոտաշինության ոլորտում գործող Agile Robots ընկերության պատվիրակությանը` ընկերության ղեկավար Չժաոպենգ Չենի գլխավորությամբ։
Ժաննա Անդրեասյանն իր խոսքում կարևորել է կրթության և գիտության դերը՝ ընդգծելով կրթական հաստատությունների միջև միջազգային համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը։ Նա նաև ընդգծել է ենթակառուցվածքների շարունակական բարելավման կարևորությունը՝ որպես նոր ծրագրերի իրականացման և ժամանակակից գիտակրթական միջավայրի ձևավորման հիմք։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հայրապետյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության քաղաքականությունն ու ընթացիկ ծրագրերը՝ ուղղված տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացմանը։ Այդ համատեքստում նախարարն ընդգծել է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության կարևորությունը՝ նշելով, որ այդ փոխգործակցությունը ձևավորում է բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման միասնական և համակարգված տեսլական։
Ռև Լեբարեդյանը, անդրադառնալով Հայաստանի հետ տարիների ընթացքում ձևավորված համագործակցությանը, նշել է, որ այն ուղղված է տաղանդների համախմբմանը և տեխնոլոգիական ներուժի հետևողական զարգացմանը։ Խոսելով արհեստական բանականության զարգացման տեմպերի մասին՝ ընդգծել է, որ այն արդեն լայնորեն կիրառվում է ֆիզիկական ռոբոտների ստեղծման և արտադրական գործընթացների վերափոխման մեջ, այդ թվում՝ մոդելավորման և սիմուլյացիոն տեխնոլոգիաների միջոցով։ Լեբարեդյանը բարձր է գնահատել նաև Հայաստանում ձևավորված տեխնոլոգիական միջավայրը՝ ընդգծելով առկա գործիքակազմի և ռեսուրսների նշանակալի ներուժը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի հնարավորությունները ֆիզիկական արհեստական բանականության և ռոբոտատեխնիկայի ոլորտներում՝ որպես ռազմավարական ուղղություններ։ Անդրադարձ է կատարվել նաև պետական աջակցության գործիքներին և մեխանիզմներին՝ նպատակ ունենալով բացահայտել զարգացման նոր ուղիներ և խթանել միջազգային համագործակցությունը։
Քննարկել են նաև գիտակրթական ներուժը, մասնավորապես՝ Երևանի պետական համալսարանի գերհամակարգչի հնարավորությունները, GPU ռեսուրսների հասանելիությունը և «Firebird» նախաձեռնությունը։ Կարևորվել է ենթակառուցվածքների շարունակական զարգացումը՝ միջազգային տաղանդի ներգրավման և տեղական կարողությունների ամրապնդման տեսանկյունից, ինչպես նաև ԱԲ կիրառումը ռոբոտաշինության ոլորտում՝ ուսանողների համար նոր հետազոտական և գործնական հնարավորություններ ստեղծելու նպատակով։
Այցի շրջանակում պատվիրակությունը շրջայց է կատարել Ինժեներական քաղաքում՝ ծանոթանալով ենթակառուցվածքներին, լաբորատոր հնարավորություններին և տեխնոլոգիական միջավայրին։

18 апреля в Инженерном городе министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян встретились с вице-президентом компании NVIDIA Ревом Лебаредяном, а также с делегацией компании Agile Robots, работающей в сфере искусственного интеллекта и робототехники, во главе с её руководителем Чжаопэном Ченом.
В своём выступлении Жанна Андреасян подчеркнула роль образования и науки, отметив необходимость углубления международного сотрудничества между образовательными учреждениями. Она также выделила важность постоянного совершенствования инфраструктуры как основы для реализации новых программ и формирования современной научно-образовательной среды.
Приветствуя гостей, министр Айрапетян представил политику и текущие программы правительства Армении, направленные на развитие технологической экосистемы. В этом контексте он отметил значимость сотрудничества государства и частного сектора, которое формирует единое и системное видение развития высоких технологий.
Рев Лебаредян, говоря о многолетнем сотрудничестве с Арменией, отметил, что оно направлено на объединение талантов и последовательное развитие технологического потенциала. Он подчеркнул, что искусственный интеллект уже широко применяется в создании физических роботов и трансформации производственных процессов, включая моделирование и симуляционные технологии. Лебаредян высоко оценил технологическую среду, сформированную в Армении, отметив значительный потенциал имеющихся инструментов и ресурсов.
Во время встречи обсуждались возможности Армении в области физического искусственного интеллекта и робототехники как стратегические направления. Особое внимание уделялось государственным механизмам поддержки, открывающим новые пути развития и стимулирующим международное сотрудничество.
Также были рассмотрены вопросы научно-образовательного потенциала, в частности возможности суперкомпьютера Ереванского государственного университета, доступность GPU-ресурсов и инициатива «Firebird». Подчёркивалась необходимость дальнейшего развития инфраструктуры для привлечения международных специалистов и укрепления местных возможностей, а также применения ИИ в робототехнике для создания новых исследовательских и практических возможностей для студентов.
В рамках визита делегация также посетила Инженерный город, ознакомившись с инфраструктурой, лабораторными возможностями и технологической средой.