Իտալիա կատարած այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն այցելել է Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզում գործող Մխիթարյան միաբանություն:
Հայաստանի պատվիրակությունը շրջայց է կատարել միաբանության թանգարանում, դիտել «Ավետիք Իսահակյանը և Վենետիկը» լուսանկարների ցուցահանդեսը, որը կազմակերպվել է Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանի և Մխիթարյան միաբանության համագործակցությամբ: Շրջայցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Մխիթար Սեբաստացու ծննդյան 350-ամյակին և կարևորվել միաբանության դերը՝ որպես Իտալիայում հայագիտության զարգացման առանցքային կենտրոն: Հատկապես ընդգծվել է կառույցի նշանակալի ներդրումը հայկական մշակույթի պահպանման և տարածման գործում։
Տեղում քննարկվել են Հայաստանի հետ համագործակցության ամրապնդմանը միտված հետագա ծրագրերը, մասնավորապես` Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարան-Մխիթարյան միաբանություն համագործակցությամբ համատեղ ցուցահանդեսի կազմակերպման վերաբերյալ. նախատեսվում է Մարտիրոս Սարյանի գրքարվեստը ներկայացնել միաբանությունում:
Այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը հանդիպել է նաև Կաֆոսկարի համալսարանի ղեկավարության հետ։ Նա ծանոթացել է համալսարանի հայագիտական կենտրոնում իրականացվող ծրագրերին: Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն համագործակցության հետագա զարգացման ու ամրապնդման, մասնավորապես` ուսանողների փոխանակման ծրագրերի ընդլայնման և համալսարանում ցուցադրության կազմակերպման վերաբերյալ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, Վենետիկում պատվո հյուպատոս Գագիկ Սարուխանյանը և Գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն Սյուզաննա Խոջամիրյանը:
Նշենք, որ նախընթաց օրը Վենետիկի Դորսոդուրո N2266 հասցեում՝ այն տանը, որտեղ ապրել է Ավետիք Իսահակյանը, տեղի է ունեցել Վարպետի մասին պատմող հուշատախտակի բացման հանդիսավոր արարողությունը։

В ходе визита в Италию заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Альфред Кочарян посетил Мхитаристский монастырь на острове Сан-Лазаро в Венеции.
Армянская делегация осмотрела музей монастыря и выставку фотографий «Аветик Исаакян и Венеция», организованную совместно домом-музеем Исаакяна и Мхитаристским монастырём. Во время экскурсии также была затронута тема 350-летия со дня рождения Мхитара Себастаци и подчеркнута роль монастыря как ключевого центра развития армяноведения в Италии. Особо отмечен вклад монастыря в сохранение и распространение армянской культуры.
На месте были обсуждены дальнейшие программы, направленные на укрепление сотрудничества с Арменией, в частности организация совместной выставки при сотрудничестве дома-музея Мартироса Сарьяна и Мхитаристского монастыря. Планируется представить книжное искусство Сарьяна в монастыре.
В рамках визита заместитель министра также встретился с руководством университета Ка’Фоскари. Он ознакомился с программами армяноведческого центра университета. Достигнута договорённость о дальнейшем развитии сотрудничества, в частности об расширении программ студенческого обмена и организации выставки в университете.
На встречах присутствовали посол Армении в Италии Владимир Карапетян, почётный консул Армении в Венеции Гагик Саруханян и директор Музея литературы и искусства Сюзанна Ходжамирян.
Отметим, что накануне по адресу Дорсодуро N2266 в Венеции, в доме, где жил Аветик Исаакян, состоялась торжественная церемония открытия мемориальной доски, посвящённой Мастеру.