ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) համագործակցությամբ իրականացվող «ԱԲ սերունդ» կրթական ծրագիրը Սան Դիեգոյում կայացած ASU+GSV միջազգային մրցույթի «Ազդեցություն» կատեգորիայում զբաղեցրել է 2-րդ տեղը:
«ԱԲ սերունդ» ծրագիրն աշխարհում առաջիններից է, որ ապահովում է խորացված ԱԲ կրթություն հանրակրթական համակարգում՝ ազգային մակարդակով։ Փորձնական ծրագիրը մեկնարկել է 2023 թվականին ՀՀ 7 մարզի 15 ավագ դպրոցներում։ Ներկայում այն ներդրված է 26 ավագ դպրոցներում և արդեն հասանելի է Հայաստանի բոլոր մարզերում։ Ծրագրի շրջանակում աշակերտներն ուսումնասիրում են խորացված հանրահաշիվ, Python ծրագրավորման լեզու և արհեստական բանականություն՝ ներգրավվելով մասնագիտական կողմնորոշման ու հմտությունների զարգացման ծրագրերում, մասնակցելով միջազգային ու տեղի AI օլիմպիադաների և մրցույթների։ 2026-2027 ուսումնական տարում նախարարությունն ու FAST-ը նախատեսում են ընդլայնել ծրագիրը՝ այն ներդնելով մինչև 45 ավագ դպրոցներում։
Սան Դիեգոյում կայացած ASU+GSV միջազգային կրթական մրցույթում ներկայացվել է Վաղարշապատի թիվ 5 ավագ դպրոցը։ Ավելի վաղ «ԱԲ սերունդ» ծրագրում ընդգրկված դպրոցների ցանցն ընդգրկվել էր մրցույթի լավագույն տասնյակում։
Մրցույթում «ԱԲ սերունդ» ծրագիրը և ֆորմալ կրթության մեջ ԱԲ ուսուցման կարևորությունը ներկայացրել են FAST հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սյուզաննա Շամախյանը, FAST-ի հանրակրթական ծրագրերի ղեկավար Անուշ Այվազյանը և Վաղարշապատի թիվ 5 ավագ դպրոցի աշակերտուհի Հասմիկ Փայտյանը։
«Դեռ միջնակարգ դպրոցում սովորելիս ինձ հետաքրքրում էր կոդավորումը, բայց ես չէի էլ պատկերացնի, որ փոքր քաղաքում ապրող իմ պես մի աղջիկ կարող է սովորել արհեստական բանականություն, քանի որ սա այն ոլորտն է, որտեղ հիմնականում սպասում են տեսնել տղաների։ Ամեն ինչ փոխվեց, երբ ես միացա «ԱԲ սերունդ» ծրագրին ու սովորեցի ստեղծել սեփական AI նախագծները»,- պատմել է Վաղարշապատի թիվ 5 ավագ դպրոցում սովորող Հասմիկ Փայտյանը՝ ներկայացնելով ԱԲ ծրագրում սովորելու իր փորձը։
«Աշխարհի շատ երկրներում խորացված ԱԲ կրթությունը դեռևս անհասանելի է շատերի համար՝ սահմանափակվելով մասնավոր դպրոցներով, խոշոր քաղաքներով կամ արտադասարանական խմբակներով։ Շատ կարևոր էր համակարգայնորեն մոտենալ խնդրին ու ձևավորել երկարաժամկետ և որակյալ անվճար ԱԲ կրթություն՝ այն հասանելի դարձնելով ազգային մակարդակում՝ հանրակրթական դպրոցներում բոլոր աշակերտների համար։ «ԱԲ սերունդ»-ն այն նախաձեռնություններից է, որը, միավորելով կրթությունն ու տեխնոլոգիան, վերափոխում է ոչ միայն դպրոցը, այլև ողջ հանրակրթական համակարգը, և մեզ համար շատ ուրախալի է, որ Հայաստանի կրթական համակարգի առաջընթացը տեսանելի է դառնում ամբողջ աշխարհում»,- ավելի վաղ ընդգծել էր ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ ծրագիրը ներկայացնելով որպես կրթական առաջադեմ նորարարություն։

Образовательная программа «Поколение ИИ», реализуемая совместно Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении и Фондом науки и технологий Армении (FAST), заняла 2-е место в категории «Влияние» на международном конкурсе ASU+GSV, прошедшем в Сан-Диего.
Программа «Поколение ИИ» — одна из первых в мире, которая обеспечивает углублённое обучение искусственному интеллекту в системе общего образования на национальном уровне. Пилотный проект стартовал в 2023 году в 15 старших школах семи регионов Армении. В настоящее время программа внедрена в 26 школах и доступна во всех регионах страны. В её рамках учащиеся изучают углублённую алгебру, язык программирования Python и основы искусственного интеллекта, участвуют в программах профориентации и развития навыков, а также в международных и местных олимпиадах и конкурсах по ИИ. В 2026–2027 учебном году министерство и FAST планируют расширить программу до 45 школ.
На конкурсе в Сан-Диего Армению представляла старшая школа №5 города Вагаршапат. Ранее сеть школ, участвующих в программе, вошла в десятку лучших конкурса.
Презентацию программы и важность обучения ИИ в формальном образовании представили исполнительный директор FAST Сюзанна Шамахян, руководитель общеобразовательных программ FAST Ануш Айвазян и ученица Вагаршапатской школы №5 Асмик Пайтян.
Асмик Пайтян поделилась своим опытом: «Ещё в средней школе меня интересовало программирование, но я и представить не могла, что девушка из маленького города, как я, сможет изучать искусственный интеллект, ведь это область, где обычно ожидают видеть мальчиков. Всё изменилось, когда я присоединилась к программе «Поколение ИИ» и научилась создавать собственные проекты на основе искусственного интеллекта».
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян ранее подчеркнула: «Во многих странах мира углублённое обучение ИИ всё ещё недоступно для большинства — оно ограничено частными школами, крупными городами или внешкольными кружками. Очень важно было системно подойти к вопросу и создать долгосрочное и качественное бесплатное обучение ИИ, сделав его доступным на национальном уровне для всех учеников общеобразовательных школ. «Поколение ИИ» — это инициатива, которая объединяет образование и технологии, трансформируя не только школу, но и всю систему общего образования. Мы рады, что прогресс армянской образовательной системы становится заметным во всём мире».