Պատմամշակութային հուշարձանների hարգելի´պահապաններ, հուշարձաններն ուսումնասիրող և վերականգնող հնագետներ, ճարտարապետներ և շինարարներ, հարգելի՛ քաղաքացիներ, ապրիլի 18-ն աշխարհում նշվում է որպես Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օր: Այս օրը բոլորիս ևս մեկ անգամ պարտավորեցնում է հիշել, գնահատել ու պահպանել անցյալի արժեքները, որոնք ձևավորում են մեր ազգային ինքնությունը։
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գրանցված շուրջ 25 000 պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների թվին ամեն տարի ավելանում են ևս մի քանի տասնյակ նորահայտ հուշարձաններ։ Պետությունը վերջին տարիներին անհամեմատ ավելացրել է հուշարձանների վերականգնման ծավալները, և տարեկան արդեն խոսում ենք ավելի քան 20 պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնման մասին, ինչն աննախադեպ է Հայաստանի պատմության համար: Այսպիսով, ՀՀ պետական բյուջեից 2025 թվականին հատկացվել է շուրջ 1,4 մլրդ դրամ, որը 2022 թվականի նույն ցուցանիշը գերազանցում է 542 %-ով, իսկ վերականգնվող հուշարձանների թիվն ավելացել է 14-ով:
Յուրաքանչյուր տարի պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ վերականգնվում և հանրահռչակվում են նոր հուշարձաններ: Հայաստանի հարուստ պատմամշակութային ժառանգությունը պահպանելու և հանրահռչակելու նպատակով պետությունը ոչ միայն դրանք ամրակայում, նորոգում և վերականգնում է, այլ նաև հանրահռչակում՝ որոշներն ընդգրկելով տարբեր միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների ցանկերում: Հատկանշական է, որ 2024-2025 թվականներին 29 տարվա դադարից հետո ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում է գրանցվել 3 հուշարձանախումբ՝ Տիրինկատարի վիշապաքարերն ու մշակութային լանդշաֆտը, Երևանի ուրարտական ժառանգությունը և Գառնու հնագիտական համալիրն ու «Բազալտե երգեհոն սյունաձև բազալտներում» բնության հուշարձանը: Սա, թերևս, միջազգային հարթակներում մեր պատմամշակութային հուշարձանները հանրահռչակելու քաղաքականությունն ակտիվացնելու կարևոր քայլ է:
Շատ ենք կարևորում երիտասարդ սերնդի ընդգրկվածությունը հուշարձանների պահպանության գործում: Այս ուսումնական տարվանից յուրաքանչյուր դպրոցի կցվել են իրենց տարածքի հուշարձանները՝ պահպանության և հոգածության նպատակով: Նպատակն է՝ ինչպես հուշարձանի պահպանությանն աջակցումը, այնպես էլ համապատասխան հանրային վարքականոնի ձևավորումը: Մենք ցանկանում ենք, որ երիտասարդ սերունդը ևս քաջ գիտակցի դարերի խորքից եկած ու իրենց հասած ժառանգության պահպանության կարևորությունը:
Հատկանշական է, որ «Եվրոպական ժառանգության երիտասարդ կերտողներ» ծրագրի շրջանակում 3-րդ տարին անընդմեջ հայաստանյան թիմերը հաղթում են համաեվրոպական հարթակում, ինչը նշանակում է, որ մեր երեխաները դաստիարակվում են ճիշտ արժեքներով և գաղափարներով:
Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների հոգածությունը պետության և հասարակության համատեղ պատասխանատվությունն է: Հուշարձանների պահպանությունը մշակութային կրթության կարևոր ուղղություններից է, որում կարևոր են յուրաքանչյուրիս ներդրումն ու ջանքը: Սերունդները պետք է ճանաչեն իրենց անցյալը, արժևորեն ներկան ու փոխանցեն հարուտ ժառանգությունն իրենց հաջորդներին:
Ճանաչե՛նք, պահպանե՛նք ու ժառանգե՛նք սերունդներին մեր պատմության և մշակույթի հուշարձանները, որոնք նաև համաշխարհային մշակույթի մաս են:

Уважаемые хранители памятников, археологи, архитекторы и строители, изучающие и восстанавливающие памятники, дорогие граждане, 18 апреля во всём мире отмечается Международный день памятников и достопримечательных мест. Этот день ещё раз обязывает нас помнить, ценить и сохранять ценности прошлого, которые формируют нашу национальную идентичность.
На территории Республики Армения зарегистрировано около 25 000 недвижимых памятников истории и культуры, и каждый год к ним добавляются ещё несколько десятков вновь выявленных памятников. В последние годы государство значительно увеличило объёмы реставрации памятников, и ежегодно речь идёт уже более чем о 20 памятниках истории и культуры, что беспрецедентно в истории Армении. Так, из государственного бюджета РА в 2025 году выделено около 1,4 млрд драмов, что превышает показатель 2022 года на 542 %, а количество реставрируемых памятников увеличилось на 14.
Каждый год в рамках государственно-частного сотрудничества реставрируются и популяризируются новые памятники. С целью сохранения и популяризации богатого историко-культурного наследия Армении государство не только укрепляет, ремонтирует и восстанавливает памятники, но и делает их известными, включая некоторые в списки различных авторитетных международных организаций. Примечательно, что в 2024–2025 годах после 29-летнего перерыва в предварительный список Всемирного наследия ЮНЕСКО внесены три группы памятников: драконьи камни Тиринкадара и культурный ландшафт, урартское наследие Еревана, а также археологический комплекс Гарни и природный памятник «Базальтовый орган в колоннообразных базальтах». Это, пожалуй, важный шаг в активизации политики популяризации наших памятников на международных площадках.
Особое значение придаётся вовлечению молодого поколения в дело сохранения памятников. С этого учебного года за каждой школой закреплены памятники своего региона для их охраны и заботы. Цель — не только поддержка сохранения памятников, но и формирование соответствующего общественного поведения. Мы хотим, чтобы молодое поколение также осознавало важность сохранения наследия, пришедшего из глубины веков.
Примечательно, что в рамках программы «Молодые созидатели европейского наследия» армянские команды третий год подряд побеждают на общеевропейской площадке, что означает, что наши дети воспитываются в правильных ценностях и идеях.
Забота о недвижимых памятниках истории и культуры — это совместная ответственность государства и общества. Сохранение памятников является важным направлением культурного образования, в котором значимы вклад и усилия каждого. Поколения должны знать своё прошлое, ценить настоящее и передавать богатое наследие своим потомкам.
Познайте, сохраняйте и передавайте потомкам памятники нашей истории и культуры, которые также являются частью мировой культуры.