Հայ մեծանուն գրող Ավետիք Իսահակյանի 150-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում Վենետիկի Դորսոդուրո N2266 հասցեում՝ այն տանը, որտեղ ապրել է Իսահակյանը, տեղի է ունեցել Վարպետի մասին պատմող հուշատախտակի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, Վենետիկի պրեֆեկտ Դարկո Պելլոսը, Վենետիկի փոխքաղաքապետ Սիմոնե Վենտուրինին, ինչպես նաև համայնքի անդամներ։
Գաղափարն իրականություն է դարձել ԿԳՄՍ և Արտաքին գործերի նախարարությունների համատեղ ջանքերով՝ Իտալիայում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ, Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանի և Վենետիկի ՀՀ պատվո հյուպատոսության կազմակերպմամբ:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն ընդգծել է. «Մեծ պատիվ է այսօր գտնվել Վենետիկում՝ մի քաղաքում, որը դարեր շարունակ եղել է մշակույթների, գաղափարների և ժողովուրդների հանդիպման վայր։ Այսօր այստեղ հավաքվել ենք՝ արժևորելու հայ մեծ բանաստեղծ Ավետիք Իսահակյանի հիշատակը և բացելու հուշատախտակ այն տանը, որտեղ նա ապրել է։ Անցնող տարում մի շարք միջոցառումներով հիշատակեցինք մեր մեծագույն բանաստեղծի 150-ամյակը։ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն իրականացրել է հոբելյանական բազմաթիվ միջոցառումներ՝ Հայաստանում և արտերկրում արժևորելով Ավետիք Իսահակյանի գրական ու մշակութային ժառանգությունը։ Անցած տարի մարտին Գերմանիայի Լայպցիգ քաղաքում ևս տեղադրել ենք հուշատախտակ՝ ի հիշատակ գրողի»:
Նրա ընդգծմամբ՝ Հայաստանի և Իտալիայի ժողովուրդներին դարեր շարունակ միավորել են մշակութային ու պատմական խոր կապերը, և մեր մտավորականներն ու մշակութային գործիչները, այդ թվում՝ Ավետիք Իսահակյանը, այս քաղաքում իրենց ներկայությամբ ամրապնդել են երկու երկրների բարեկամությունը:
Վարպետի մասին պատմող հուշատախտակը խորհրդանշում է երկու երկրների միջև մշակութային երկխոսությունը։ Հուշատախտակի վրա ուրվագծվում է Ռիալտոյի կամուրջը, որը Ավ․ Իսահակյանի լավագույն բանաստեղծություններից մեկի՝ «Մի մրահոն աղջիկ տեսա Ռիալտոյի կամուրջին․․․», խորհրդանիշն է և Վարպետի սիրելի ճարտարապետական կառույցներից մեկի՝ Երերույքի տաճարի զարդանախշը։ Հուշատախտակի վրա եղած QR կոդով այցելուները կարող են տեսնել «Իսահակյանը և Վենետիկը» տեսանյութը։ Հուշատախտակի ճարտարապետը Հայկ Ասատրյանն է։
Այս տանը, որտեղ տեղադրվում է հուշատախտակը, Վարպետն ընտանիքով ապրել և ստեղծագործել է 6 տարի՝ 1921-1926 թթ․։ Պահպանվել են Իսահակյանի որդու՝ Վիգեն Իսահակյանի հուշերը․ «Դորսոդուրո փողոցում գտնվող այս տունը` N 2266, որտեղ ապրեցինք վեց տարի, պարտեզով շրջապատված մի հին առանձնատուն էր, որը Վենետիկի համար հազվագյուտ բան էր: Պատկանում էր հինավուրց վենետիկյան Դե Մարքիների ազնվական ընտանիքին։ ․․․Հորս աշխատասենյակը երկրորդ հարկում էր, նայում էր պարտեզին: Աղավնիները գալիս էին, նստում պատուհանի եզրին և ղունղունում, ուտելիք պահանջում։ Սենյակում էին հորս գրասեղանը և թախտը։ Հայրս պատին ամրացրել էր Հայաստանի քարտեզը և իր սիրելի մոր՝ Ապլայի պատկերը: Այս սեղանին հայրս գրեց իր ստեղծագործություններից մի քանի ընտիր գոհարներ, ինչպիսիք են՝ «Ռավեննայում» կամ էլ «Հայրենիքիս»․․․ Այդ գրասեղանին գրեց իր անկրկնելի «Լիլիթը», նաև մի սիրային բանաստեղծություն` ներշնչված Ռիալտո կամրջին հանդիպած մի անծանոթ վենետիկուհով, մշակեց «Սասմա Մհեր» պոեմը: Հրապարակեց բանաստեղծական մի նոր ժողովածու՝ «Աշնան ծաղիկներ» վերնագրով: Հորս ստեղծագործական կրակը կարծես նորից արթնացել էր»։
Վենետիկում ապրած տարիներին այստեղ հյուրընկալվել են հայ մշակույթի մեծերը՝ Մարտիրոս Սարյանն ու Եղիշե Չարենցը։
Մշակութային երկխոսությունը կշարունակվի Վարպետի՝ թանգարան դարձած երևանյան առանձնատանը, որի գեղեցիկ այգում ֆրանսահայ քանդակագործ Հարութ Եկմալյանի նախագծով և խորհրդատվությամբ, Երևանի թիվ 4 արհեստագործական քոլեջի հետ համագործակցությամբ կտեղադրվի Ռիալտոյի կամուրջի տեսքով նստարան, և այցելուները հնարավորություն կունենան բանաստեղծությունն ընթերցել նստարանի վրա՝ իտալերեն և հայերեն «Մի մրահոն աղջիկ տեսա Ռիալտոյի կամուրջին․․․»:

В рамках юбилейных мероприятий, посвящённых 150-летию великого армянского писателя Аветика Исаакяна, в Венеции по адресу Дорсодуро N 2266 — в доме, где жил Исаакян, — состоялась торжественная церемония открытия мемориальной доски, рассказывающей о Мастере.
На мероприятии присутствовали заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Альфред Кочарян, посол Армении в Италии Владимир Карапетян, префект Венеции Дарко Пеллос, вице-мэр Венеции Симоне Вентурини, а также представители общины.
Идея была реализована совместными усилиями Министерства образования, науки, культуры и спорта и Министерства иностранных дел Армении при поддержке Посольства Армении в Италии, дома-музея Аветика Исаакяна и Почетного консульства Армении в Венеции.
Приветствуя собравшихся, Альфред Кочарян отметил: «Для меня большая честь находиться сегодня в Венеции — городе, который веками был местом встречи культур, идей и народов. Сегодня мы собрались здесь, чтобы почтить память великого армянского поэта Аветика Исаакяна и открыть мемориальную доску в доме, где он жил. В прошлом году мы отметили 150-летие нашего выдающегося поэта множеством мероприятий как в Армении, так и за её пределами, подчеркнув его литературное и культурное наследие. В марте прошлого года в немецком Лейпциге также была установлена мемориальная доска в память о писателе».
По его словам, народы Армении и Италии веками связывали глубокие культурные и исторические связи, а армянские интеллектуалы и деятели культуры, включая Аветика Исаакяна, своим присутствием в этом городе укрепляли дружбу между двумя странами.
Мемориальная доска символизирует культурный диалог между Арменией и Италией. На ней изображён мост Риальто — символ одного из лучших стихотворений Исаакяна «Я увидел смуглую девушку на мосту Риальто…», а также орнамент храма Ереруйк, любимого архитектурного памятника поэта. С помощью QR-кода посетители могут посмотреть видео «Исаакян и Венеция». Автор архитектурного проекта — Айк Асатрян.
В этом доме Исаакян жил и творил вместе с семьёй шесть лет — с 1921 по 1926 годы. Сохранились воспоминания его сына Вигена Исаакяна: «Дом на улице Дорсодуро N 2266, где мы прожили шесть лет, был старым особняком с садом — редкость для Венеции. Он принадлежал древнему венецианскому дворянскому роду де Маркине. Кабинет отца находился на втором этаже и выходил окнами в сад. Голуби прилетали, садились на подоконник и требовали еды. В комнате стояли письменный стол и тахта. На стене висели карта Армении и портрет любимой матери Аплы. За этим столом отец написал несколько шедевров — «В Равенне», «Родине», неповторимую «Лилит», любовное стихотворение, вдохновленные встречей с незнакомкой на мосту Риальто, переработал поэму «Мгер Сасунский» и издал новый сборник стихов «Осенние цветы». Его творческий огонь словно возродился».
В годы жизни в Венеции здесь гостили великие деятели армянской культуры — Мартирос Сарьян и Егише Чаренц.
Культурный диалог продолжится и в ереванском доме-музее Исаакяна. В его саду будет установлена скамья в форме моста Риальто — проект французо-армянского скульптора Арута Екмаляна при сотрудничестве с ереванским профессиональным колледжем №4. Посетители смогут прочитать стихотворение «Я увидел смуглую девушку на мосту Риальто…» на армянском и итальянском языках прямо на скамье.