Մեղրիում և Ագարակում մշակութային ակտիվ անցուդարձ է․ Ագարակի մշակույթի տանը տեղի է ունեցել «Մեղրին՝ 2026 թվականի ԱՊՀ մայրաքաղաք» ծրագրի հանդիսավոր բացումը, որը եզրափակվել է Հայաստանի էստրադային ջազ նվագախմբի գալա համերգով։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը, Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը, ԱՊՀ Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի տնօրեն Անատոլի Իկսանովը, ԱՊՀ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներ, Գործադիր կոմիտեի ներկայացուցիչներ, ջազի սիրահարներ։
Դանիել Դանիելյանը ողջունել է ներկաներին՝ ներկայացնելով ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ուղերձը, որում կարևորվել է Մեղրին ԱՊՀ երկրների 2026 թվականի մշակութային մայրաքաղաք հռչակելու որոշումը՝ հայկական մշակույթը ներկայացնելու և Մեղրի քաղաքի ենթակառուցվածքների զարգացումը խթանելու տեսանկյունից:
«Այսօր մեկնարկած ծրագրի շրջանակում տարվա ընթացքում իրականացվելու են շուրջ երեսուն միջոցառումներ, որոնց թվում են Արհեստների փառատոնը, Տարազ-ֆեստը, Ժողովրդական երգի-պարի փառատոնը, ԱՊՀ երկրների երիտասարդ կինոգործիչների հանդիպում-փառատոնը, Նռան փառատոնը, Երևանի գրքի արտագնա փառատոնը, ցուցահանդեսներ, նախարարության ենթակայությամբ գործող թատերահամերգային կազմակերպությունների հյուրախաղերը և այլն:
Մշակութային ծրագրերն ընդգրկելու են ոչ միայն Մեղրի քաղաքը, այլև Մեղրի համայնքը՝ Ագարակը և Շվանիձորը, ինչը համահունչ է ՀՀ պետական մշակութային քաղաքականությանը և ռազմավարությանը, այն է՝ մշակութային կյանքի ապակենտրոնացում և մշակույթի հասանելիության ապահովում»,- ասվում է նախարարի ուղերձում։
Նշվել է, որ «Մշակութային մայրաքաղաքներ» ծրագիրն իրականացվում է Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի հետ համատեղ, որը կարևոր հարթակ է երկրների միջև բազմակողմ ձևաչափով համագործակցությունը զարգացնելու և խորացնելու համար:
Միջոցառման ընթացքում նշյալ հիմնադրամի տնօրեն Անատոլի Իկսանովը Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանին հանձնել է ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքի հավաստագիրը՝ ի նշանավորումն այդ պատվավոր կարգավիճակի։
Ներկաներին ողջունել է նաև Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ մշակույթը Սյունիքի մարզի զարգացման կարևոր ուղղություններից է։
Հանդիսավոր բացումը եզրափակվել է գալա համերգով՝ Հայաստանի էստրադային ջազ նվագախմբի կատարմամբ և գիշերային դիսկոտեկով՝ հայ հայտնի դիջեյների մասնակցությամբ:

В Мегри и Агарaке прошли культурные мероприятия: в Доме культуры Агарака состоялось торжественное открытие программы «Мегри — культурная столица СНГ 2026», завершившееся гала‑концертом эстрадно‑джазового оркестра Армении.
На событии присутствовали заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Даниел Даниелян, заместитель губернатора Сюникской области Айк Арутюнян, глава общины Мегри Хачатур Андреасян, директор Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ Анатолий Иксанов, руководители делегаций стран СНГ, представители Исполнительного комитета и любители джаза.
Даниел Даниелян поприветствовал участников, представив послание министра Жанны Андреасян, где подчёркивалось значение решения о провозглашении Мегри культурной столицей СНГ 2026 года — как для представления армянской культуры, так и для развития инфраструктуры города.
В рамках программы в течение года состоится около тридцати мероприятий: Фестиваль ремёсел, «Тараз‑фест», фестиваль народной песни и танца, встреча‑фестиваль молодых кинематографистов стран СНГ, Фестиваль граната, выездной книжный фестиваль Еревана, выставки, гастроли театрально‑концертных организаций и другие.
Культурные события охватят не только город Мегри, но и общину — Агарак и Шваницор, что соответствует государственной политике децентрализации культурной жизни и обеспечения доступности культуры.
Программа «Культурные столицы» реализуется совместно с Межгосударственным фондом гуманитарного сотрудничества, который является важной площадкой для развития многостороннего взаимодействия между странами.
Во время мероприятия директор фонда Анатолий Иксанов вручил главе общины Мегри Хачатуру Андреасяну сертификат культурной столицы СНГ, подтверждающий этот почётный статус.
Заместитель губернатора Сюникской области Айк Арутюнян также обратился к присутствующим, подчеркнув, что культура является одним из ключевых направлений развития региона.
Торжественное открытие завершилось гала‑концертом эстрадно‑джазового оркестра Армении и ночной дискотекой с участием известных армянских диджеев. Концерт организован Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении совместно с мэрией Мегри.