Հարգելի՛ կինոգործիչներ, հայ կինոյի երկրպագուներ, շնորհավորում եմ ձեզ Հայ կինոյի օրվա կապակցությամբ։
Ժամանակակից աշխարհը հնարավոր չէ պատկերացնել առանց կինեմատոգրաֆի: Այն միայն արվեստ չէ․ այն ժողովուրդների պատմության, հոգևոր արժեքների և ինքնության արտացոլումն է, որը, իրավամբ, կամրջող դեր է խաղում տարբեր մշակույթների և քաղաքա­կրթությունների միջև՝ ապահովելով մշակութային բազմազանությունն ու մյուս մշակույթներին հաղորդակից լինելու հնարավորությունը։
Հետադարձ հայացք գցելով հայ կինոյի մեկդարյա պատմությանը՝ կարող ենք փաստել, որ պահպանելով ոլորտի ավանդույթները՝ այն շարունակում է զարգանալ՝ քայլելով ժամանակին համընթաց և ստեղծելով այնպիսի կինոկտավներ, որոնք հեղինակավոր տարբեր հարթակներում արժանանում են մրցանակների՝ ապացուցելով հայ կինոյի ստեղծարար ներուժի մրցունակությունը:
Հայ կինոյի օրը հրաշալի առիթ է նաև կարևորելու մեր կինոժառանգությունը, երախտագիտությամբ հիշելու մեր մեծանուն կինոգործիչներին, որոնք իրենց տաղանդով և նվիրումով հիմք են դրել ազգային կինոյի զարգացմանը, ինչպես նաև գնահատելու մեր օրերի ստեղծագործողներին, որոնք նոր շունչ ու ժամանակակից մտածողություն են բերում կինեմատոգրաֆիայի աշխարհ։
Պետությունը շարունակելու է աջակցել հայ կինոյի զարգացմանը՝ խրախուսելով ստեղծագործական նոր գաղափարները, միջազգային համագործակցությունը և երիտասարդ տաղանդների առաջխաղացումը։ Դրա վառ ապացույցներն են իրականացվող հիմնային բարեփոխումները: Առանձնակի հիշատակման են արժանի ներդրումների մասնակի վերադարձի, «Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա» ՓԲ ընկերության հարյուր տոկոս պետական սեփականություն հանդիսացող բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունները ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը վերապահելու որոշումները: Սրանք նոր ուղի են բացում կինեմատոգրաֆիայի պատմության մեջ՝ լավագույն հեռանկարների խոստումով:
Պետք է ընդգծել, որ ֆիլմարտադրության ոլորտում ներդրումների մասնակի վերադարձի ծրագրով ներկայացվել է 10 հայտ՝ 1.4 մլրդ դրամ ծավալով, որոնցից 6-ը հաստատվել է: Նախարարության դրամական խրախուսման ծրագրով միայն 2025 թ. հայ կինոգործիչները մասնակցել են 17 միջազգային հեղինակավոր կինոփառատոների, իսկ միջազգային հարթակներին մասնակցության ծախսերի փոխհատուցմամբ՝ 16 ստեղծագործողի տրամադրվել է աջակցություն 11 միջազգային կինոհարթակների մասնակցության համար:
Կինոաշխարհի սիրելի՛ ներկայացուցիչներ, մաղթում եմ ձեզ անսպառ եռանդ, ստեղծագործական հետաքրքիր մտահղացումներ, լեցուն դահլիճներ և նորանոր հաղթանակներ։ Համոզված եմ՝ դուք դեռ շատ ասելիք ունեք՝ նոր սցենարներով ու ֆիլմերով։

Дорогие кинематографисты, поклонники армянского кино, поздравляю вас с Днём армянского кино.
Современный мир невозможно представить без кинематографа. Это не только искусство, но и отражение истории народов, духовных ценностей и идентичности, играющее роль моста между различными культурами и цивилизациями, обеспечивая культурное многообразие и возможность приобщения к другим культурам.
Оглядываясь на вековую историю армянского кино, можно утверждать, что, сохраняя традиции, оно продолжает развиваться в ногу со временем, создавая фильмы, которые получают награды на престижных международных площадках, доказывая конкурентоспособность творческого потенциала армянского кинематографа.
День армянского кино — прекрасный повод подчеркнуть ценность нашего кинематографического наследия, с благодарностью вспомнить выдающихся мастеров, заложивших основы национального кино, а также оценить современных творцов, которые привносят новое дыхание и современное мышление в мир кинематографии.
Государство продолжит поддерживать развитие армянского кино, поощряя новые творческие идеи, международное сотрудничество и продвижение молодых талантов. Ярким доказательством этого являются проводимые системные реформы. Особо стоит отметить решения о частичном возврате инвестиций и передаче Министерству образования, науки, культуры и спорта полномочий по управлению акциями киностудии «Армфильм» имени Амо Бекназаряна, находящейся в стопроцентной государственной собственности. Эти шаги открывают новую страницу в истории кинематографии и обещают лучшие перспективы.
Следует подчеркнуть, что по программе частичного возврата инвестиций в сферу кинопроизводства было подано 10 заявок на сумму 1,4 млрд драмов, из которых 6 были утверждены. По программе финансового поощрения только в 2025 году армянские кинематографисты приняли участие в 17 престижных международных кинофестивалях, а в рамках компенсации расходов на участие в международных площадках поддержка была предоставлена 16 творцам для участия в 11 международных кинофорумах.
Дорогие представители киноискусства, желаю вам неиссякаемой энергии, интересных творческих идей, полных залов и новых побед. Уверена, что у вас ещё много нового, что можно сказать — новыми сценариями и фильмами.