Հայաստանի ազգային պատկերասրահում պաշտոնապես բացվել է «Արշիլ Գորկի. Նյու Յորք - Երևան. նոր ձեռքբերում» խորագրով ցուցահանդեսը։ Կառավարությունը միջազգային աճուրդից ձեռք է բերել աշխարհահռչակ ամերիկահայ նկարչի «Անվերնագիր» (1944 թ.) գրաֆիկական աշխատանքը (թուղթ, մատիտ, 45.4×55.5 սմ), ինչը կարևոր ներդրում է ազգային հավաքածուի համալրման գործում։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Կառավարության անդամներ, նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը։
Շնորհավորելով Արվեստի համաշխարհային օրվա առիթով՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ օրը նշանակալի է մի քանի առիթներով․ նախորդ տարի այս օրը շուրջ չորս տարի տևած վերանորոգումից հետո վերաբացվել է Ազգային պատկերասրահը, որի նպատակով պետությունը հատկացրել է ավելի քան 800 միլիոն դրամ։
«Այն հնարավորություն տվեց նորովի վերաբացել մշտական ցուցադրությունը և մեր հանրությանը հասանելի դարձնել նաև արվեստի այն գործերը, որոնք մինչ այդ ցուցադրված չէին։ Նախորդ տարի պատկերասրահի վերաբացման օրը, որը Արվեստի միջազգային օրը լինելուց բացի՝ նաև Արշիլ Գորկու ծննդյան օրն է, պատկերասրահը ցուցադրել էր Գորկու փոքրիկ մի գործ, որը 1974 թվականին փոխանցվել էր պատկերասրահին։ Այն խորհրդանշական մի ժեստ էր՝ ուղղված մեր մեծ նկարչի վաստակին։ Շատ ուրախ եմ, որ ուղիղ մեկ տարի անց հնարավորություն ունենք ոչ թե խորհրդանշական ձևով արժևորելու Արշիլ Գորկուն, այլ նրա ծննդյան օրը նշանավորել մի շատ կարևոր գործի՝ պատկերասրահ մուտքով։
Այս գործը պատկերասրահին հանձնելու հնարավորությունը ստեղծվել է պետության կողմից թանգարանների համալրման ծրագրի շրջանակում։ Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի կողմից տարբեր միջազգային աճուրդների դիտանցումներով պարզ է դարձել, որ Sotheby’s հեղինակավոր աճուրդում վաճառվում է Արշիլ Գորկու գործերից մեկը։ Պետության միջամտության և քաղաքականության արդյունքում ավելի քան 30 միլիոն դրամ տրամադրելով՝ այսօր հնարավորություն ունենք վայելելելու Արշիլ Գորկու արժեքավոր գործերից մեկը։ Այն նաև մեր հանրությանը հնարավորություն կտա՝ նորովի ծանոթանալու թերևս ամենամեծ արժեքն ու անունը թողած հայազգի նկարիչներից մեկի հետ»,- նշել է նախարարը։
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ պետությունը նախորդ տարի ավելի քան 330 միլիոն դրամ է հատկացրել տարբեր թանգարանների համար մշակութային արժեքների ձեռքբերման նպատսկով։ Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ այս տարին էլ կամփոփվի Հայաստան նոր մշակութային արժեքներ վերադարձնելով, որոնք տեղ կգտնեն հայաստանյան թանգարաններում՝ հանրությանը վերադարձնելով մեր մշակութային ժառանգությանն ու արժեքներին հաղորդակցվելու հնարավորությունը։

В Национальной галерее Армении официально открылся выставочный проект «Аршил Горки. Нью‑Йорк — Ереван. Новое приобретение». Государство приобрело на международном аукционе графическую работу всемирно известного американского художника армянского происхождения «Без названия» (1944 г., бумага, карандаш, 45,4×55,5 см), что стало важным вкладом в пополнение национального собрания.
На мероприятии присутствовали премьер-министр Армении Никол Пашинян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, мэр Еревана Тигран Авинян, члены правительства и заместитель министра Альфред Кочарян.
Поздравляя с Всемирным днём искусства, министр Жанна Андреасян отметила, что дата значима по нескольким причинам: в прошлом году именно в этот день после четырёхлетней реставрации вновь открылся Национальный музей, на что государство выделило более 800 миллионов драмов.
Она подчеркнула, что это позволило заново представить постоянную экспозицию и сделать доступными для публики произведения искусства, ранее не выставлявшиеся. В день открытия, совпавший с Международным днём искусства и днём рождения Аршила Горки, галерея показала небольшую работу художника, переданную в 1974 году. Это был символический жест признания его заслуг. «Очень радостно, что ровно через год мы имеем возможность не символически, а реально отметить день рождения Горки поступлением в галерею важного произведения», — сказала министр.
По её словам, возможность передачи работы в галерею появилась благодаря государственной программе пополнения музейных фондов. Фонд развития культуры отслеживал международные аукционы и выяснил, что на престижном Sotheby’s выставлена работа Горки. Благодаря вмешательству государства и выделению более 30 миллионов драмов сегодня можно наслаждаться ценным произведением художника. «Это даст обществу возможность по‑новому познакомиться с одним из самых значимых армянских художников», — добавила Андреасян.
Министр также отметила, что в прошлом году государство выделило более 330 миллионов драмов на приобретение культурных ценностей для различных музеев. Она выразила уверенность, что и этот год завершится возвращением в Армению новых культурных ценностей, которые займут место в музеях страны и позволят обществу прикоснуться к наследию и ценностям национальной культуры.