Երևանում բացման հանդիսավոր արարողությամբ մեկնարկել է սամբոյի աշխարհի գավաթի խաղարկության հերթական փուլը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Միքայել Հայրապետյանը, ինչպես նաև սամբոյի միջազգային ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներ, հյուրեր և բազմաթիվ մարզասերներ։
Երևանում անցկացվող սամբոյի աշխարհի գավաթի շրջանակում առաջին անգամ անցկացվում են նաև կույրերի մրցումներ։ Հատկանշական է նաև, որ Հայաստանին շնորհվել է սամբոյի աշխարհի գավաթի խաղարկությունների մշտական անցկացման իրավունքը։
Բացման արարողության ընթացքում ընթերցվել է Սամբոյի միջազգային ֆեդերացիայի (FIAS) նախագահ Վալերի Շեստակովի ողջույնի ուղերձը։ Նա նշել է, որ Երևանում անցկացվող մրցաշարը բացում է նոր մրցաշրջանը և հանդիսանում է միջազգային ֆեդերացիայի օրացույցի առաջին վարկանիշային մեկնարկը։ Նա հատուկ ընդգծել է կույրերի մրցումների անցկացումը՝ նշելով, որ FIAS-ի պատմության մեջ առաջին անգամ տղամարդկանց հետ միասին մեդալների համար կպայքարեն նաև տեսողության խնդիրներ ունեցող կին մարզիկները։ Վալերի Շեստակովը նաև շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Կառավարությանը՝ սամբոյի զարգացմանը ցուցաբերվող ուշադրության և աշխարհի գավաթի խաղարկության բարձր մակարդակով կազմակերպման համար։
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Միքայել Հայրապետյանը։ Նա ներկայացրել է Հայաստանում վերջին տարիներին անցկացված սամբոյի միջազգային խոշոր մրցաշարերը, այդ թվում՝ դեռահասների, պատանիների և երիտասարդների աշխարհի առաջնությունները, մեծահասակների աշխարհի առաջնությունը, աշխարհի գավաթի մրցաշարերը և այլն։
«Այս ամենը միասնական և նպատակային աշխատանքի արդյունք է․ հայ մարզիկներն այսօր հնարավորություն ունեն ստանալու իրենց արդյունքներին համարժեք խրախուսումներ, ինչը մեծապես նպաստում է նրանց մոտիվացիային և հաջողություններին։ Սամբոն Հայաստանում ունի պետական զգալի աջակցություն և զարգացման լայն հեռանկարներ»,- ասել է Միքայել Հայրապետյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով Կառավարությանը՝ Հայաստանում նման հնարավորություններ ստեղծելու համար։
Սամբոյի աշխարհի գավաթի խաղարկությունը կտևի մինչև ապրիլի 11-ը։ Մրցաշարին մասնակցում է 22 երկրի ավելի քան 500 մարզիկ։ Մրցումներն անցկացվում են Երևանի «Գազպրոմ Արմենիա» ուսումնամարզական համալիրում։
Մրցաշարը Երևանում անցկացվում է արդեն երրորդ անգամ․ այստեղ են անցկացվել նաև 2024 և 2025 թվականների աշխարհի գավաթի խաղարկությունները։

В Ереване торжественной церемонией открытия стартовал очередной этап розыгрыша Кубка мира по самбо.
На мероприятии присутствовали руководитель аппарата премьер-министра Армении Араик Арутюнян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Асмик Авагян, президент Федерации самбо Армении Микаэл Айрапетян, а также представители Международной федерации самбо, гости и многочисленные любители спорта.
В рамках Кубка мира по самбо в Ереване впервые проходят соревнования среди спортсменов с нарушением зрения. Примечательно, что Армении предоставлено право постоянного проведения этапов Кубка мира по самбо.
Во время церемонии открытия было зачитано приветственное послание президента Международной федерации самбо (FIAS) Валерия Шестакова. Он отметил, что турнир в Ереване открывает новый спортивный сезон и является первым рейтинговым стартом в календаре федерации. Особо подчеркнул проведение соревнований для спортсменов с нарушением зрения, отметив, что впервые в истории FIAS вместе с мужчинами за медали будут бороться и женщины с проблемами зрения. Шестаков также выразил благодарность Правительству Армении за внимание к развитию самбо и высокую организацию Кубка мира.
С приветственным словом выступил и президент Федерации самбо Армении Микаэл Айрапетян. Он представил международные крупные турниры, проведённые в Армении за последние годы, включая чемпионаты мира среди подростков, юношей и молодежи, чемпионат мира среди взрослых, этапы Кубка мира и другие.
«Всё это — результат совместной и целенаправленной работы. Сегодня армянские спортсмены имеют возможность получать вознаграждения, соответствующие их результатам, что значительно способствует их мотивации и успехам. Самбо в Армении получает серьёзную государственную поддержку и имеет широкие перспективы развития», — сказал Микаэл Айрапетян, поблагодарив Правительство за создание таких возможностей.
Кубок мира по самбо продлится до 11 апреля. В турнире участвуют более 500 спортсменов из 22 стран. Соревнования проходят в учебно‑тренировочном комплексе «Газпром Армения» в Ереване.
Турнир в Ереване проводится уже в третий раз: здесь также проходили этапы Кубка мира 2024 и 2025 годов.