ԿԳՄՍ նախարարության և ավստրիական հանրահայտ «Rieger Orgelbau» ընկերության միջև ստորագրված համաձայնագրի և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և «Rieger Orgelbau» ընկերության միջև ստորագրված պայմանագրի շրջանակում «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի երգեհոնը կհիմնանորոգվի և կվերականգնվի:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահ և տնօրենի՝ Նորայր Նազարյանի և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Թոփչյանի հետ քննարկել երգեհոնի հիմնանորոգման աշխատանքների մանրամասները։ Երգեհոնի վերանորոգման նպատակով պետությունը կտրամադրի ավելի քան 500 միլիոն դրամ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել համերգասրահի նոր շրջափուլում ակնկալվող արդյունքներին։
ԿԳՄՍ նախարարը շրջել է համերգասրահում՝ ծանոթանալով վերջին տարիներին իրականացվող նորոգման աշխատանքներին:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ Կառավարության ներդրումը «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի բարենորոգման և վերափոխման հարցում ունեցել է փուլային տրամաբանություն՝ սկսած դահլիճի կահավորումից մինչև համերգասրահի համար բացառիկ նշանակություն ունեցող երգեհոնի վերանորոգում:
«Մեր պարտավորությունն է երգեհոնը վերադարձնել հանրությանը, և ուրախ եմ, որ այս գործը սկսում ենք միասին՝ հանդիսատեսին հնարավորություն տալով համերգասրահում վայելելու բարձրակարգ երգեհոնային երաժշտություն»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շեշտելով վերանորոգումից հետո երգեհոնը պատշաճ պահպանելու, համապատասխան մասնագետներին վերապատրաստելու, շարունակաբար երգեհոնային համերգներ կազմակերպելու անհրաժեշտությունը:
Նախարարը նաև նշել է՝ կարևորելով երգեհոնային երաժշտության պահպանումն ու զարգացումը` ԿԳՄՍ նախարարությունը տարիներ շարունակ ֆինանսավորում է Երգեհոնային երաժշտության փառատոնը:
Հայաստանի ամենամեծ երգեհոնը, որը տասնամյակներ շարունակ հանդիսացել է համերգասրահի անբաժանելի խորհրդանիշը, տեղադրվել է 1970 թվականին՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Վազգեն Առաջինի անմիջական նախաձեռնությամբ և ջանքերով։ Չեխոսլովակյան «Rieger-Kloss» ֆիրմայի այս գործիքը, որը տարիներ շարունակ հարստացրել է Հայաստանի երաժշտական կյանքը, 2020 թվականից գտնվում է տեխնիկական ոչ բարվոք վիճակում և չի շահագործվում։
Մասնագետների մանրակրկիտ ուսումնասիրություններից հետո կսկսվեն գործիքի հիմնանորոգման աշխատանքները, որոնք կավարտվեն 2027 թ.-ին: Գործիքի նորոգման աշխատանքներում ներգրավվելու են 25 բարձրակարգ մասնագետներ:
«Rieger Orgelbau» ընկերությունն ունի ավելի քան 180 տարվա պատմություն՝ ստեղծելով և վերանորոգելով մեխանիկական առաջին երգեհոններից մինչև ժամանակակից էլեկտրոնային կառավարման համակարգեր։ Աշխարհի տարբեր երկրներում տեղադրված են ընկերության պատրաստած շուրջ 1890 երգեհոնները։ Ընկերության թիմում 70 բարձրակարգ մասնագետներ են ընդգրկված, որոնք ներկայացնում են 14 ազգություն։
Այս համագործակցության շնորհիվ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի երգեհոնը կստանա նոր կյանք՝ համապատասխանեցվելով միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին։ Սա հնարավորություն կտա վերականգնել երգեհոնային երաժշտության երեկոների ավանդույթը և հայաստանյան հանդիսատեսին կրկին մատուցել բարձրակարգ կատարումներ։

В рамках подписанного соглашения между Министерством образования, науки, культуры и спорта и австрийской известной компанией «Rieger Orgelbau», а также договора между Национальным филармоническим оркестром Армении и «Rieger Orgelbau», орган концертного зала «Арам Хачатурян» будет капитально отреставрирован и восстановлен.
Министр Жанна Андреасян посетила концертный зал «Арам Хачатурян» и вместе с директором Норайром Назаряном и художественным руководителем Национального филармонического оркестра Армении Эдуардом Топчяном обсудила детали реставрационных работ органа. На эти цели государство выделит более 500 миллионов драмов.
Во время встречи обсуждались ожидаемые результаты нового этапа развития концертного зала. Министр также ознакомилась с ремонтными работами, проведёнными в последние годы.
Жанна Андреасян подчеркнула, что инвестиции правительства в обновление и преобразование концертного зала «Арам Хачатурян» имели поэтапную логику — начиная от оснащения зала и завершая реставрацией органа, имеющего исключительное значение для концертного зала.
«Наш долг — вернуть орган обществу, и я рада, что мы начинаем эту работу вместе, предоставив зрителям возможность наслаждаться высококлассной органной музыкой в концертном зале», - сказала министр, отметив необходимость надлежащего сохранения инструмента после реставрации, подготовки специалистов и регулярной организации органных концертов.
Министр также отметила, что, придавая особое значение сохранению и развитию органной музыки, министерство на протяжении многих лет финансирует Фестиваль органной музыки.
Крупнейший орган Армении, десятилетиями являющийся неотъемлемым символом концертного зала, был установлен в 1970 году по инициативе и усилиям Католикоса всех армян Вазгена I. Этот инструмент чехословацкой фирмы «Rieger-Kloss», долгие годы обогащавший музыкальную жизнь Армении, с 2020 года находится в технически неудовлетворительном состоянии и не используется.
После тщательных исследований специалистов начнутся капитальные реставрационные работы, которые завершатся в 2027 году. В них будут задействованы 25 высококвалифицированных специалистов.
Компания «Rieger Orgelbau» имеет более чем 180-летнюю историю, создавая и реставрируя органы — от первых механических до современных с электронными системами управления. В разных странах мира установлено около 1890 органов, изготовленных компанией. В её команде работают 70 специалистов из 14 национальностей.
Благодаря этому сотрудничеству орган концертного зала «Арам Хачатурян» получит новую жизнь, соответствующую самым высоким международным стандартам. Это позволит возродить традицию органных вечеров и вновь подарить армянской публике высококлассные исполнения.