ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենին։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ուիլյամ Օ՛Ռոարկը։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության և ԱՄՆ-ի միջև ձևավորված ամուր գործընկերությունը և համագործակցության շարունակական զարգացումը։
«Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները բարձրացվել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի, որը նոր հնարավորություններ է ստեղծում համագործակցության ընդլայնման համար հատկապես կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարը։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և արդյունավետ համագործակցության համար՝ ընդգծելով ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերի կարևորությունը։ Նրա խոսքով՝ երկկողմ համագործակցության շրջանակում իրականացվում են մի շարք կրթագիտական նախաձեռնություններ, մասնավորապես՝ փոխանակման ծրագրեր բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև, անգլերենի ուսուցման նախաձեռնություններ և այլն։ Դեյվիդ Ալենը հատկապես կարևորել է ԿԳՄՍ նախարարության համագործակցությունը ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի հետ, որի կամավորները ՀՀ մարզերում իրականացնում են անգլերենի ուսուցման և համայնքային միջմշակութային ծրագրեր։
Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ուիլյամ Օ՛Ռոարկը ևս շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և նախարարության հետ ձևավորված համագործակցության համար։ Նա տեղեկացրել է, որ Խաղաղության կորպուսը Հայաստանում գործում է 1992 թվականից․ այս ընթացքում ավելի քան 1150 կամավորներ ծառայություն են իրականացրել ՀՀ-ում։
Ներկայում Խաղաղության կորպուսի 41 կամավորներ ծառայություն են իրականացնում ՀՀ 7 մարզերում։ Օրերս Հայաստան են ժամանել ևս 31 կամավորներ, որոնք անցնում են նախապատրաստական ուսուցում․ ուսումնասիրում են հայերեն, ծանոթանում հայկական մշակույթին, մասնակցում անգլերենի դասավանդման մեթոդական դասընթացների։ Նախատեսվում է, որ ուսուցումն ավարտելուց հետո նրանք կաշխատեն դպրոցներում, քոլեջներում, իսկ մի քանիսը՝ նաև համալսարաններում։ Օ՛Ռոարկը նաև նշել է, որ ավելի քան տասը կամավորներ իրենց գործունեությունը կծավալեն պետության կողմից հիմնված մարզային երիտասարդական կենտրոններում։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն առանձնահատուկ կարևորել է Խաղաղության կորպուսի հետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ երիտասարդական կենտրոնների գործունեությունը նախարարության ռազմավարության կարևոր ուղղություններից է։ Շեշտելով, որ երիտասարդական կենտրոնների ցանցը շարունակաբար ընդլայնվում է ՀՀ տարբեր մարզերում, նախարարն առաջարկել է դիտարկել դրանց ներառումը Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերի հաջորդ փուլերում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանը և «Ակադեմիական քաղաք» նախաձեռնության շրջանակում ամերիկյան տեխնոլոգիական բուհերի հետ համագործակցության հնարավորությանը։ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ Հայաստանի և ԱՄՆ տարբեր համալսարանների միջև արդեն ձևավորված է արդյունավետ համագործակցություն՝ միաժամանակ ընդգծելով զարգացման ավելի լայն ներուժը։

Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян сегодня приняла временного поверенного в делах посольства США в Армении Дэвида Аллена.
На встрече также присутствовали заместитель министра Артур Мартиросян и директор армянского офиса Корпуса мира США Уильям О’Роарк.
Приветствуя гостей, министр Жанна Андреасян высоко оценила прочное партнёрство, сложившееся между Республикой Армения и США, и постоянное развитие сотрудничества.
«Армяно-американские отношения подняты на уровень стратегического партнёрства, что создаёт новые возможности для расширения сотрудничества, особенно в сферах образования, науки, культуры и спорта», - отметила министр.
Временный поверенный в делах посольства США в Армении Дэвид Аллен поблагодарил за приём и эффективное сотрудничество, подчеркнув важность совместных программ с министерством. По его словам, в рамках двустороннего сотрудничества реализуется ряд образовательных инициатив, в частности программы обмена между вузами, проекты по обучению английскому языку и др. Аллен особо отметил сотрудничество министерства с Корпусом мира США, волонтёры которого в регионах Армении проводят занятия по английскому языку и межкультурные программы.
Директор армянского офиса Корпуса мира Уильям О’Роарк также выразил благодарность за приём и сотрудничество с министерством. Он сообщил, что Корпус мира действует в Армении с 1992 года, и за это время более 1150 волонтёров работали в стране.
В настоящее время 41 волонтёр Корпуса мира служит в 7 регионах Армении. Недавно в страну прибыли ещё 31 волонтёр, которые проходят подготовку: изучают армянский язык, знакомятся с культурой, участвуют в методических курсах по преподаванию английского. После завершения обучения они будут работать в школах, колледжах, а некоторые — и в университетах. О’Роарк также отметил, что более десяти волонтёров будут работать в региональных молодёжных центрах, созданных государством.
Министр Жанна Андреасян особо подчеркнула важность сотрудничества с Корпусом мира, отметив, что деятельность молодёжных центров является одним из стратегических направлений министерства. Она добавила, что сеть центров постоянно расширяется в разных регионах Армении, и предложила рассмотреть возможность их включения в будущие программы Корпуса мира.
Во время встречи стороны также обсудили развитие технологического образования и возможность сотрудничества с американскими технологическими вузами в рамках инициативы «Академический город». Жанна Андреасян отметила, что между университетами Армении и США уже сложилось эффективное сотрудничество, подчеркнув при этом потенциал для дальнейшего развития.