ԿԳՄՍ նախարարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստը, որն անցկացվել է առցանց ձևաչափով:
Նիստը վարել է ԿԳՄՍ նախարար, Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ժաննա Անդրեասյանը: Ներկա են եղել Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Բանուչյանը և աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Պողոսյանը, ինչպես նաև հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ Հայաստանի կինոգործիչների միության քարտուղար, կինոգետ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Աննա Երզնկյանը, կինոյի և թատրոնի դերասան, բեմադրիչ Աշոտ Ադամյանը, կինոգետ Ռուզաննա Յուզբաշյանը, Երևանի կինոյի և թատրոնի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Սառա Նալբանդյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել խորհրդի անդամներին քվորում ապահովելու և այս ձևաչափով հոգաբարձուների խորհրդի նիստն անցկացնելու համար՝ ընդգծելով, որ նիստի օրակարգում, ի թիվս այլ հարցերի, Կինոյի հիմնադրամի 2025 թվականի տարեկան հաշվետվության հաստատումն է նաև ներառված:
«Շատ կարևոր է, որ միասին խոսենք ամբողջ տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքների մասին, ինչպես նաև հանգամանորեն քննարկենք բոլոր խնդիրներն ու կարևոր անելիքները»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Նախարարը ներկայացրել է խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկված 7 հարցերը, որոնք վերաբերել են Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի նախորդ տարվա գործունեությանը, այդ թվում՝ տարեկան (բովանդակային) հաշվետվության հաստատմանը, հոգաբարձուների խորհրդի քարտուղարի փոփոխությանը և այլ հարցերի։
Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Բանուչյանը ներկայացրել է կառույցի բովանդակային հաշվետվությունը՝ նշելով, որ 2025 թվականը կինոյի ոլորտի համար ոչ միայն մարտահրավերների, այլ նաև պատասխանատվության և համակարգային վերափոխումների տարի էր. «Հայաստանի կինոյի հիմնադրամը ստեղծվեց 2024 թվականի երկրորդ կեսին՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի վերակազմակերպման արդյունքում։ 2025 թվականը եղավ անցումային շրջան՝ պահանջելով ոչ միայն կառուցվածքային փոփոխություններ, այլ նաև նոր մտածողություն, նոր մեխանիզմներ և ոլորտի առաջ նոր պատասխանատվություն»։
2025 թվականին Կառավարությունն ընդունել է «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» օրենքից բխող մի շարք առանցքային որոշումներ։ Ստեղծվել և գործարկվել է ազգային կինոռեեստրը՝ ապահովելով ոլորտի տվյալների միասնական հաշվառում և կառավարման թափանցիկություն։ Ներդրվել է վարձույթի վկայականների տրամադրման կարգը՝ կանոնակարգելով ֆիլմերի ցուցադրության իրավական հարաբերությունները։ Գործարկվել է ներդրումների մասնակի վերադարձի (Cash Rebate) համակարգը, որի նպատակն է խթանել միջազգային և տեղական կինոարտադրությունների ներգրավումը։
Ըստ Դավիթ Բանուչյանի՝ նախորդ տարվա վերջին կինեմատոգրաֆիստների ակտիվ ներգրավմամբ մշակվել է նոր կանոնակարգ, որը ներկայացվել է ԿԳՄՍ նախարարության հաստատմանը։
«2026 թվականին ազգային ֆիլմերի աջակցության մրցույթը նախատեսվում է իրականացնել համատեղ ձևավորված և ոլորտի լայն մասնակցությամբ մշակված նոր կանոնակարգով՝ ապահովելով գործընթացների առավել թափանցիկ, արդար և արդյունավետ կազմակերպում»,- նշել է Դավիթ Բանուչյանը և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի կինոգործիչների միությանը, ոլորտային գիլդիաներին, մասնագիտական կառույցներին կառուցողական համագործակցության համար։
Նիստի օրակարգի հարցերը հանգամանորեն զեկուցել է նաև Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Պողոսյանը:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և խորհրդի անդամները նիստի օրակարգին վերաբերող հարցեր են ուղղել բանախոսներին, ինչպես նաև ներկայացրել դիտարկումներ և առաջարկություններ: Հարցուպատասխանից հետո Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդը հաստատել է ներկայացված հաշվետվություններն ու զեկույցները:
Խորհրդի անդամները շնորհակալություն են հայտնել Հայաստանի կինոյի հիմնադրամին ակտիվ գործունեության և կինոհամայնքի հետ սերտ համագործակցության համար՝ ընդգծելով կինոկրթության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների կարևորությունը:
Այս համատեքստում նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ կինոկրթությունը նախարարության քաղաքականության կարևոր ուղղություններից է, և դրամաշնորհային ծրագրերի միջոցով գերատեսչությունն աջակցում է տարբեր նախագծերի։ Նա հատկապես կարևորել է, որ նման ծրագրերին մեծ մասնակցություն ունեն մարզերի երիտասարդները:

В Министерстве образования, науки, культуры и спорта состоялось заседание Попечительского совета Фонда кино Армении, проведённое в онлайн-формате.
Заседание возглавила министр образования, науки, культуры и спорта, председатель Попечительского совета Фонда кино Армении Жанна Андреасян. Присутствовали директор Фонда кино Армении Давид Банучян и руководитель аппарата Артак Погосян, а также члены Попечительского совета: секретарь Союза кинематографистов Армении, киновед, заслуженный деятель искусств Армении Анна Ерзнкян, актёр кино и театра, режиссёр Ашот Адамян, киновед Рузанна Юзбашян, ректор Ереванского государственного института театра и кино Сара Налбандян.
Приветствуя участников, министр Жанна Андреасян поблагодарила членов совета за обеспечение кворума и проведение заседания в таком формате, подчеркнув, что в повестке дня, наряду с другими вопросами, включено утверждение годового отчёта Фонда кино за 2025 год.
«Очень важно, чтобы мы вместе обсудили работу, проведённую за весь год, а также подробно рассмотрели все проблемы и важные задачи», - отметила Жанна Андреасян.
Министр представила семь вопросов повестки дня, касающихся деятельности Фонда кино Армении в прошлом году, включая утверждение годового (содержательного) отчёта, изменение секретаря Попечительского совета и другие вопросы.
Директор Фонда кино Армении Давид Банучян представил содержательный отчёт, отметив, что 2025 год для сферы кино был не только годом вызовов, но и годом ответственности и системных преобразований: «Фонд кино Армении был создан во второй половине 2024 года в результате реорганизации Национального киноцентра Армении. 2025 год стал переходным периодом, потребовавшим не только структурных изменений, но и нового мышления, новых механизмов и новой ответственности перед отраслью».
В 2025 году правительство приняло ряд ключевых решений, вытекающих из закона «О кинематографии». Был создан и запущен национальный кинорегистр, обеспечивший единый учёт данных отрасли и прозрачность управления. Введён порядок выдачи прокатных удостоверений, регулирующий правовые отношения показа фильмов. Запущена система частичного возврата инвестиций (Cash Rebate), цель которой — стимулировать привлечение международных и местных кинопроизводств.
По словам Давида Банучяна, в конце прошлого года при активном участии кинематографистов был разработан новый регламент, представленный на утверждение министерству.
«В 2026 году конкурс поддержки национальных фильмов планируется провести по новому регламенту, разработанному совместно и при широком участии отрасли, что обеспечит более прозрачную, справедливую и эффективную организацию процессов», - отметил Давид Банучян и поблагодарил Союз кинематографистов Армении, отраслевые гильдии и профессиональные структуры за конструктивное сотрудничество.
Вопросы повестки дня подробно представил также руководитель аппарата Фонда кино Армении Артак Погосян.
Министр Жанна Андреасян и члены совета задали докладчикам вопросы по повестке дня, а также представили свои замечания и предложения. После обсуждения Попечительский совет Фонда кино Армении утвердил представленные отчёты и доклады.
Члены совета поблагодарили Фонд кино Армении за активную деятельность и тесное сотрудничество с кинематографическим сообществом, подчеркнув важность работы в направлении кинообразования.
В этом контексте министр Жанна Андреасян отметила, что кинообразование является одним из важных направлений политики министерства, и посредством грантовых программ ведомство поддерживает различные проекты. Она особо подчеркнула важность участия в таких программах молодёжи из регионов.