ԱԺ հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի փոփոխության նախագիծը։ Հարցը զեկուցել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ տեղեկացնելով, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում ստացված առաջարկները հիմնականում խմբագրական բնույթի են։
Նախարարի խոսքով՝ դրանք վերաբերել են առաջարկվող կարգավորումների հստակեցմանը և ձևակերպումների՝ առավել միանշանակ մեկնաբանությանը։ Հաջորդաբար, ենթաօրենսդրական ակտի մշակման փուլում ևս ընթացակարգերը կհստակեցվեն, և այս ուղղությամբ աշխատանքները կշարունակվեն Ազգային ժողովի հետ համագործակցությամբ։
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ նախագծի նպատակը մարդկային կապիտալի զարգացման ուղղությամբ Կառավարության քաղաքականության շարունակականության ապահովումն է։ Առաջարկվող փոփոխությամբ նախատեսվում է Շանհայի վարկանիշավորման սանդղակի առաջին 50 տեղերում ընդգրկված համալսարաններում ներկայում սովորող և ապագայում ուսումնառություն իրականացնող ուսանողներին հնարավորություն տալ ուսումնառությունն ավարտելուց, համապատասխան կրթական աստիճան ստանալուց հետո վերադառնալ Հայաստան, առնվազն երեք տարի աշխատել Կառավարության սահմանած կարգով և համապատասխան ոլորտներում, այնուհետև ստանալ զինվորական ծառայությունից ազատման հնարավորություն։
«Նախագծի նպատակը ձևավորված որակյալ մարդկային ներուժի նպատակային օգտագործումն է՝ ի նպաստ մեր երկրի զարգացման օրակարգի։ Այդ համալսարաններում ուսումնառությունը տալիս է գիտելիքի և հմտությունների պաշար, որը վստահաբար կարող է ծառայել տարբեր ոլորտներում պետության զարգացմանը՝ նպաստելով իրական արդյունքի ձևավորմանը և հանրային ու տնտեսական կյանքի առաջընթացի։ Վստահ եմ՝ այս նախաձեռնությանը սպասում են հազարավոր քաղաքացիներ։ Այդ պատճառով էլ ենթաօրենսդրական ակտի մշակման համար սահմանվել է առավելագույնս կարճ ժամկետ», - նշել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ օրենքի ընդունումից հետո երկամսյա ժամկետը բավարար կլինի Կառավարության համապատասխան որոշումն ընդունելու համար, որպեսզի օրենքն ուժի մեջ մտնի և կիրառվի ուսումնառությունը շարունակող և ավարտական կուրսերում սովորող ուսանողների նկատմամբ։
«Հաշվի առնելով քննարկման շրջանակը և ենթաօրենսդրական ակտի շուրջ արդեն կատարված աշխատանքը՝ կարծում եմ՝ հասել ենք այն փուլին, երբ կարող ենք լիարժեք հաստատել այս մեխանիզմը՝ ձևավորելով ևս մեկ ինստիտուցիոնալ խողովակ մեր երկրի մարդկային կապիտալի զարգացման համար», - եզրափակել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Նա նաև տեղեկացրել է՝ այս պահին Շանհայի վարկանիշավորման սանդղակի առաջին 50 տեղերում ընդգրկված բուհերում շուրջ 570 ՀՀ քաղաքացի է ուսանում, և այս որոշումը նրանց ևս կառնչվի։ «Կարգը գործում է 2018 թվականից, իսկ այս պահին արդեն ավելի քան 50 քաղաքացիներ ավարտել են իրենց ուսումնառությունը։ Վերադարձի ցուցանիշները բավարար չեն, և կարելի է ասել, որ ձևավորված մարդկային կապիտալը չի ծառայում իր նպատակին»:

На очередном заседании Национального собрания во втором чтении обсуждался проект изменений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего». Вопрос представила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, сообщив, что предложения, поступившие между первым и вторым чтением, в основном носят редакционный характер.
По словам министра, они касались уточнения предлагаемых регулирований и более однозначного толкования формулировок. На этапе разработки подзаконного акта процедуры также будут уточнены, и работа в этом направлении продолжится в сотрудничестве с Национальным собранием.
Жанна Андреасян подчеркнула, что цель проекта — обеспечение преемственности политики правительства в направлении развития человеческого капитала. Предлагаемое изменение предусматривает, что студенты, обучающиеся или планирующие обучение в университетах, входящих в первые 50 мест Шанхайского рейтинга, после завершения учебы и получения соответствующей степени смогут вернуться в Армению, отработать не менее трёх лет в порядке, установленном правительством, и в соответствующих сферах, после чего получить возможность освобождения от военной службы.
«Цель проекта — целевое использование сформированного качественного человеческого потенциала во благо повестки развития нашей страны. Обучение в этих университетах даёт запас знаний и навыков, который, несомненно, может служить развитию государства в различных сферах, способствуя формированию реального результата и прогрессу общественной и экономической жизни. Уверена, что этой инициативы ждут тысячи граждан. Именно поэтому для разработки подзаконного акта установлен максимально короткий срок», - отметила министр.
По её словам, после принятия закона двухмесячного срока будет достаточно для принятия соответствующего решения правительства, чтобы закон вступил в силу и применялся к студентам, продолжающим обучение и находящимся на выпускных курсах.
«Учитывая рамки обсуждения и уже проведённую работу над подзаконным актом, считаю, что мы достигли того этапа, когда можем полноценно утвердить этот механизм, сформировав ещё один институциональный канал для развития человеческого капитала нашей страны», - заключила Жанна Андреасян.
Она также сообщила, что в настоящее время в университетах, входящих в первые 50 мест Шанхайского рейтинга, обучается около 570 граждан Армении, и это решение коснётся и их. «Порядок действует с 2018 года, и на данный момент более 50 граждан уже завершили обучение. Показатели возвращения недостаточны, и можно сказать, что сформированный человеческий капитал не служит своей цели».