Կառավարությունը հաստատել է Ակադեմիական քաղաքի զարգացման հայեցակարգը։ Որոշումն ընդունվել է գործադիրի այսօրվա նիստում։
Հարցը զեկուցել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ հիշեցնելով, որ դեռևս 2023 թվականի հոկտեմբերի 19-ին հաստատվել էր Ակադեմիական քաղաքի զարգացման նախնական հայեցակարգը, որը ներառում էր «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի նախնական պատկերացումներն ու տեսլականը։
«Դրանից հետո մեծ ծավալի աշխատանք է կատարվել, և այժմ գտնվում ենք մի փուլում, երբ հնարավոր է հայեցակարգը հաստատել ամբողջությամբ և լրամշակված խմբագրությամբ՝ ավելի հստակ և տեսանելի դարձնելով առաջիկա անելիքները»,- ասել է նախարարը՝ հանգամանալից ներկայացնելով կատարված աշխատանքը։
Նրա խոսքով՝ գերմանական ՋիԷմՓի ճարտարապետական կազմակերպության կողմից մշակվել է ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագիծը, որը ՀՀ օրենսդրության համաձայն՝ նախ համալիր փորձաքննության է ներկայացվել, ապա հաստատվել։
«Գերմանական մեկ այլ խորհրդատվական կազմակերպություն ակադեմիական քաղաքի քաղաքաշինական զարգացման ռազմավարական շրջանակն է մշակել, որը հատկապես կարևոր է ռիսկերի կառավարման ամբողջական շտեմարանի ձևավորման և այս ուղղությամբ գործողությունների ծրագրի մշակման տեսանկյունից։ Իտալական «Սիստեմատիկա» կազմակերպությունն իրականացրել է տրանսպորտի և շարժունակության ուսումնասիրությունը, իսկ «ԹՈՒՄ Ինթերնեյշնալ» կազմակերպությունը մշակել է տեխնոլոգիական կլաստերի ձևավորման և ակադեմիական քաղաքի կառավարման համակարգը։ Ավարտին է մոտենում ծրագրի ֆինանսական իրագործելիության, կենսունակության և ներդրումային հնարավորությունների վերլուծության աշխատանքը, որն առաջիկայում պատրաստ կլինի և հնարավորություն կտա ամբողջականացնելու ներդրումային փաթեթը»,- նշել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ հեղինակավոր բուհերի հետ համագործակցությամբ աշխատանքներ են ընթանում նաև կրթական և արվեստի կլաստերների ձևավորման, բովանդակության և կառուցվածքի մշակման ուղղությամբ, միաժամանակ բանակցություններ են ընթանում դասական կլաստերի մշակման ուղղությամբ։
Ակադեմիական քաղաքի շրջանակում նաև տաղանդների զարգացման ծրագիրն է մեկնարկում, որի ընդունմամբ պետությունը տաղանդների բացահայտման և զարգացման հանձնառություն է ստանձնում՝ ապահովելով կրթության զարգացման ռազմավարությամբ ամրագրված գլխավոր առաքելության իրականացումը։
«Ակադեմիական քաղաքի հայեցակարգում նկարագրվում են նաև ծրագրի իրականացման ֆինանսական ռազմավարության մշակման և բյուջետավորման գործընթացները, որոնք կհստակեցնեն ներդրումային հնարավորությունները և մասնավոր հատվածի ընդգրկվածությունը։
Բուն շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է մեկնարկել 2027 թվականից։ Առաջին փուլում կկառուցվեն ուսանողական կացարաններ՝ նախատեսված մինչև 4250 ուսանողի համար։
Կիրականացվի նաև հանրային նշանակության մշակութային բազմաֆունկցիոնալ համերգասրահի և համաժողովների կենտրոնի կառուցումը, որի ընդհանուր ծավալը պլանավորված է ավելի քան 74 000 քառակուսի մետր։ Կմեկնարկի նաև 628 000 քառակուսի մետր ընդհանուր մակերեսով տեխնոլոգիական կլաստերի կառուցումը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ ներկայում պատրաստվում են ենթակառուցվածքների ստեղծման հետ կապված մրցույթի փաթեթները։
Ըստ նախարարի՝ կատարված աշխատանքների արդյունքների հիման վրա հայեցակարգն ամբողջությամբ վերանայվել է` արտացոլելով ակադեմիական քաղաքի տեսլականը, առաքելությունը, հիմնարար սկզբունքները և թիրախները, ծրագրի կառավարման նկարագիրը, կազմակերպական կառուցվածքը, կլաստերների ընդհանուր մոդելը և նկարագրերը, տեղադիրքը, ենթակառուցվածքները և տարածքի զարգացման սկզբունքները:
«Հայեցակարգը համալրվել է նաև նորացված ժամանակացույցով և փուլերի նկարագրով, որով հստակեցվում են ծրագրի իրագործման ակնկալիքները: Առանձին նկարագրված է նաև հաշվետվողականության համակարգը, որը միտված է երաշխավորելու ծրագրի իրականացման թափանցիկությունը և հանրային վստահությունը»,- շեշտել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Նախորդ տարի մեկնարկել են նաև ակադեմիական քաղաքի տարածքի մաքրման աշխատանքները, որի առաջին փուլով մաքրվել է 2.7 հա տարածք` ազատելով այն շուրջ 10000 խմ աղբից, ինչը թույլ է տվել նախապատրաստվել ենթակառուցվածքների մշակման հետագա աշխատանքներին։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հարցին անդրադառնալով՝ նախարարը հավելել է նաև, որ ենթակառուցվածքային բաղադրիչի քննարկման նպատակով ձևավորվել են աշխատանքային խմբեր՝ ոլորտային համապատասխան գերատեսչությունների ներգրավմամբ․ «Գործընկերների հետ համաձայնեցրած ենթակառուցվածքային լուծումները ներառվել են ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագծի վերջնական փաթեթում, որը գտնվում է համալիր փորձաքննության և հաստատման փուլում»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը։

Правительство утвердило концепцию развития Академического города. Решение было принято на сегодняшнем заседании исполнительного органа.
Вопрос представила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, напомнив, что ещё 19 октября 2023 года была утверждена предварительная концепция развития Академического города, включавшая первоначальные представления и видение программы.
«После этого была проведена масштабная работа, и сейчас мы находимся на этапе, когда возможно утвердить концепцию полностью, в доработанном виде — более чётко и наглядно обозначив предстоящие шаги», - сказала министр, подробно представив выполненные работы.
По её словам, немецкая архитектурная компания GMP разработала генеральный план Академического города, который в соответствии с законодательством Армении сначала прошёл комплексную экспертизу, а затем был утверждён.
«Другая немецкая консалтинговая компания подготовила стратегическую рамку градостроительного развития Академического города, что особенно важно для формирования полной базы управления рисками и разработки программы действий в этом направлении. Итальянская компания Sistematica провела исследование транспорта и мобильности, а организация TUM International разработала систему формирования технологического кластера и управления Академическим городом. Завершается работа по анализу финансовой реализуемости, жизнеспособности и инвестиционных возможностей проекта, которая вскоре будет готова и позволит сформировать полный инвестиционный пакет», - отметила министр.
По её словам, в сотрудничестве с авторитетными вузами ведутся работы по формированию образовательного и художественного кластеров, их содержанию и структуре, параллельно идут переговоры по созданию классического кластера.
В рамках Академического города также стартует программа развития талантов, принятие которой означает обязательство государства выявлять и развивать таланты, обеспечивая реализацию главной миссии, закреплённой стратегией развития образования.
«В концепции Академического города описаны также процессы разработки финансовой стратегии реализации программы и бюджетирования, которые уточнят инвестиционные возможности и вовлечённость частного сектора.
Строительные работы планируется начать в 2027 году. На первом этапе будут построены студенческие общежития, рассчитанные на 4250 студентов.
Также будет возведён многофункциональный культурный концертный зал и конференц-центр общественного значения общей площадью более 74 000 кв. м. Начнётся строительство технологического кластера общей площадью 628 000 кв. м», - сказала Жанна Андреасян, добавив, что в настоящее время готовятся конкурсные пакеты, связанные с созданием инфраструктуры.
По словам министра, на основе результатов проведённых работ концепция была полностью пересмотрена, отразив видение Академического города, его миссию, основные принципы и цели, описание управления программой, организационную структуру, общую модель кластеров и их характеристики, расположение, инфраструктуру и принципы развития территории.
«Концепция дополнена также обновлённым графиком и описанием этапов, которые уточняют ожидания по реализации программы. Отдельно описана система отчётности, направленная на обеспечение прозрачности реализации проекта и общественного доверия», - подчеркнула министр.
В прошлом году начались работы по очистке территории Академического города: на первом этапе было очищено 2,7 га земли, освобождённой от около 10 000 кубометров мусора, что позволило подготовиться к дальнейшим работам по разработке инфраструктуры.
Отвечая на вопрос вице-премьера Мгера Григоряна, министр добавила, что для обсуждения инфраструктурного компонента были сформированы рабочие группы с участием соответствующих отраслевых ведомств: «Согласованные с партнёрами инфраструктурные решения включены в окончательный пакет генерального плана Академического города, который находится на стадии комплексной экспертизы и утверждения», - отметила Жанна Андреасян.