ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Մովսես Խորենացու մեդալակիր, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանակիր Ռաիսա Մկրտչյանն այսօր նշում է ծննդյան 84-րդ տարեդարձը: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանն այցելել են սիրված երգչուհուն՝ շնորհավորելու տարեդարձի կապակցությամբ:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Ռաիսա Մկրտչյանին մաղթել է քաջառողջություն, անսպառ էներգիա և նորանոր ներշնչումներ:
Նա ընդգծել է՝ տարեդարձը և մյուս կարևոր առիթները հնարավորություն են գնահատելու սիրված երգչուհու արվեստն ու ստեղծագործությունները. «Շնորհակալություն ենք հայտում Ձեզ երկարամյա բեղուն գործունեության, հայ երաժշտարվեստում ունեցած ավանդի և ներդրման համար: Մեր այցը գնահատանքի խոսք ասելու և Ձեր ներկայությունը վայելելու առիթ է: Գիտեմ, որ հիմա էլ ակտիվ աշխատում եք ուսանողների հետ, շփվում երիտասարդների հետ և Ձեր հարուստ փորձը փոխանցում նոր սերնդին: Ձեր թողած հետքը հայ երգարվեստի պատմության մեջ նշանակալի է. լիահույս եմ՝ Ձեր ներկայությունը դեռ երկար տարիներ կվայելենք: Մաղթում ենք անսպառ եռանդ և էներգիա, բեղուն ստեղծագործական գործունեություն»:
Ռաիսա Մկրտչյանը շնորհակալություն է հայտնել գնահատանքի և արժևորման համար՝ նշելով, որ երգելու և աշխատելու եռանդն ու ցանկությունը միշտ կա, և որքան երկար կարողանա աշխատել, վայելել բեմական կանքը, այնքան լավ ինքնազգացողություն կունենա:
Այցի շրջանակում նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Ռաիսա Մկրտչյանին տեղեկացրել է, որ հեղինակային իրավունքի ոլորտում նախարարությունը գործընկեր կազմակերպությունների և կառույցների հետ նախաձեռնել է օրենսդրական բարեփոխումներ՝ ոլորտում առկա բացերը վերացնելու, արվեստագետների ժառանգության հեղինակային իրավունքները պաշտպանելու նպատակով։
Ժաննա Անդրեասյանը նշել է նաև, որ նախարարությունը պատրաստակամ է մշտապես աջակցելու սիրված երգչուհուն ստեղծագործական և համերգային գործունեության հետ կապված հարցերում։

Народная артистка Республики Армения, кавалер медали Мовсеса Хоренаци и ордена «За заслуги перед Отечеством» I степени Раиса Мкртчян сегодня отмечает 84‑й день рождения. Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян и заместитель министра Даниел Даниелян посетили любимую певицу, чтобы поздравить её с юбилеем.
Министр Жанна Андреасян пожелала Раисе Мкртчян крепкого здоровья, неиссякаемой энергии и новых вдохновений.
Она подчеркнула, что день рождения и другие важные поводы — это возможность оценить искусство и творчество любимой певицы: «Благодарим Вас за многолетнюю плодотворную деятельность, за вклад и наследие в армянском музыкальном искусстве. Наш визит — это повод выразить слова признательности и насладиться Вашим присутствием. Знаю, что и сейчас Вы активно работаете со студентами, общаетесь с молодёжью и передаёте богатый опыт новому поколению. Ваш след в истории армянской песни значителен. Уверена, что ещё долгие годы мы будем наслаждаться Вашим присутствием. Желаем Вам неиссякаемой энергии и плодотворной творческой деятельности».
Раиса Мкртчян поблагодарила за внимание и признание, отметив, что желание петь и работать у неё всегда есть, и чем дольше она сможет трудиться и наслаждаться сценической жизнью, тем лучше будет её самочувствие.
В рамках визита министр Жанна Андреасян сообщила Раисе Мкртчян, что в сфере авторского права министерство совместно с партнёрскими организациями и структурами инициировало законодательные реформы для устранения существующих пробелов и защиты авторских прав на наследие деятелей искусства.
Жанна Андреасян также отметила, что министерство готово постоянно поддерживать любимую певицу в вопросах, связанных с её творческой и концертной деятельностью.
Раиса Мкртчян вспомнила и рассказала о различных интересных эпизодах своей творческой деятельности в разные годы.