ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» նախագիծը՝ երկրորդ ընթերցմամբ։
Փոփոխությունը վերաբերում է Շանհայի վարկանիշավորման ցանկի առաջին հինգ տասնյակի համալսարաններում սովորող ՀՀ քաղաքացիների տարկետմանը և զինվորական ծառայությանը։ Առաջարկվող փոփոխությամբ տարկետում ստացած և նշված բուհերում ուսումնառություն ստացող քաղաքացիները հնարավորություն են ստանալու ուսումն ավարտելուց հետո առնվազն երեք տարի աշխատել Հայաստանի Հանրապետությունում՝ Կառավարության սահմանած գերակա ոլորտում, որից հետո կազատվեն զինվորական ծառայությունից:
«Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում մի շարք աշխատանքային քննարկումներ են եղել, նախագիծը լրամշակվել է, ներկայացված առաջարկների զգալի մասն ընդունվել է, որոշներն էլ կարտացոլվեն օրենքի ընդունմանը հաջորդող ենթաօրենսդրական ակտերում»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ ներկայացված առաջարկները հիմնականում խմբագրական բնույթի են. բովանդակային փոփոխություններ նախագծում տեղի չեն ունեցել։
Նրա խոսքով՝ քննարկվող նախագծում տեխնիկապես տարանջատվել են զինվորական ծառայությունից ազատման և տարկետման հոդվածները, համապատասխան հոդվածում ազատման մասով կատարվել է խմբագրական փոփոխություն՝ թյուրըմբռնումից խուսափելու նպատակով։ Նախագծով ազատման հոդվածն առանձնացված է նաև անցումային դրույթներում։
«Երկամսյա ժամկետ է սահմանվել օրենքի ընդունումից հետո ենթաօրենսդրական ակտերի ընդունման համար։ Այս ուղղությամբ աշխատանքներն արդեն իսկ սկսված են, և սիրով պատրաստ ենք քննարկել՝ հստակեցնելով բոլոր կարևոր դրույթները և մանրամասները»,- նշել է նախարարը։
Նախագիծը ստացել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Առաջարկվել է այն ներառել ԱԺ առաջիկա լիագումար նիստի օրակարգում:

На очередном заседании постоянной комиссии Национального собрания по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян представила во втором чтении проект закона «О внесении изменений и дополнений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего»».
Изменение касается отсрочки и военной службы граждан Армении, обучающихся в университетах, входящих в первую пятидесятку Шанхайского рейтинга. Согласно предлагаемым поправкам, граждане, получившие отсрочку и обучающиеся в указанных вузах, после окончания учебы смогут как минимум три года работать в Армении в приоритетной сфере, определённой правительством, после чего будут освобождены от военной службы.
«В период между первым и вторым чтением состоялись рабочие обсуждения, проект был доработан, значительная часть предложений принята, некоторые будут отражены в подзаконных актах после принятия закона», - отметила Жанна Андреасян, добавив, что предложения в основном носили редакционный характер, содержательных изменений в проекте не было.
По её словам, в обсуждаемом проекте технически разделены статьи об освобождении от военной службы и об отсрочке. В соответствующей статье об освобождении внесены редакционные изменения, чтобы избежать недоразумений. Статья об освобождении также выделена в переходных положениях.
«Установлен двухмесячный срок для принятия подзаконных актов после утверждения закона. Работа в этом направлении уже начата, и мы готовы обсуждать все важные положения и детали», - сказала министр.
Проект получил положительное заключение профильной комиссии и предложен к включению в повестку ближайшего пленарного заседания Национального собрания.