ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Երևանի և ՀՀ մարզերի մի խումբ դպրոցականների հետ այսօր այցելել է ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտ։
ԿԳՄՍ նախարարին ուղեկցել են Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը և ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանը։
Այցին մասնակցել են 7-12-րդ դասարանների դպրոցականներ, որոնք արձագանքել էին նախարարի՝ ֆեյսբուքյան էջով հրապարակված հրավերին։
Նախաձեռնության նպատակն է խթանել աշակերտների հետաքրքրությունը գիտության նկատմամբ և հնարավորություն ընձեռել նրանց անմիջականորեն ծանոթանալու գիտահետազոտական գործունեությանը։
Դպրոցականները գիտաշխատողների ուղեկցությամբ շրջել են ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած լաբորատորիաներում, ծանոթացել իրականացվող գիտական ծրագրերին և ընթացիկ հետազոտություններին։ Աշակերտները զրուցել են գիտնականների հետ, ստացել իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները, ինչպես նաև ականատես եղել գիտական փորձերին։
Ժաննա Անդրեասյանը զրուցել է դպրոցականների հետ՝ հետաքրքրվելով նրանց մասնագիտական կողմնորոշմամբ, ապագա ծրագրերով և գիտության նկատմամբ հետաքրքրությամբ։
Ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանի գնահատմամբ՝ հասարակության և գիտական ոլորտի միջև առկա է որոշակի տարանջատվածություն, և նմանօրինակ նախաձեռնությունները հնարավորություն են տալիս ավելի մոտիկից պատկերացնելու, թե ինչով են զբաղվում գիտնականները, ինչ խնդիրների վրա են աշխատում և ինչ լուծումներ են առաջարկում՝ ուղղված կյանքի բարելավմանը։
Նրա խոսքով՝ գիտաշխատողները փորձել են աշակերտներին հնարավորինս մատչելի ներկայացնել իրականացվող հետազոտությունները։
Աշակերտները ծանոթացել են կենսամոլեկուլների համակարգչային մոդելավորման աշխատանքներին, ինչպես նաև տեղեկացել հնագիտական պեղումներից ստացված ոսկրային նյութից ԴՆԹ-ի առանձնացման և տարբեր ժամանակաշրջաններում մարդկանց ծագումնաբանական հարցերի ուսումնասիրման գործընթացին։ Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանում տարբեր ժամանակաշրջաններում արձանագրված փոփոխություններին և տարածված հիվանդություններին։
Դպրոցականները եղել են նաև վիրուսաբանական լաբորատորիայում, որտեղ իրականացվող հետազոտություններն առնչվում են գյուղատնտեսությանը։
«Դպրոցականներն իրենց ձեռքով փորձեցին ելակից անջատել ԴՆԹ-ն, որպեսզի տեսնեն՝ գործնականում ինչպես է իրականացվում այդ գործընթացը։ Կարծում եմ՝ սա նրանց համար շատ հետաքրքիր փորձ կլինի։ Երեխաները շատ հետաքրքրված էին և բավականին հետաքրքիր հարցեր էին տալիս։ Փորձեցինք նրանց ապագա մասնագիտությունները կապել կենսաբանության հետ։ Ցույց տվեցինք, որ կենսաբանության և կենսատեխնոլոգիայի զարգացումը կարևոր է տարբեր մասնագիտությունների համար»,- ասել է ինստիտուտի տնօրենը՝ ընդգծելով, երեխաները ցուցաբերել են մեծ հետաքրքրվածություն։
Դպրոցականների՝ գիտական ինստիտուտներ և լաբորատորիաներ այցերը կրելու են շարունակական բնույթ։ Ծրագրին կարող են մասնակցել 7–12-րդ դասարաններում սովորող, գիտությամբ հետաքրքրվող դպրոցականները։ Մասնակցելու ցանկություն ունեցող աշակերտները կարող են դիմել՝ գրելով նախարարի պաշտոնական էլփոստին` zhanna.andreasyan@escs.am։

Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян сегодня вместе с группой школьников из Еревана и регионов Армении посетила Институт молекулярной биологии НАН РА.
Министра сопровождали председатель Комитета по высшему образованию и науке Саргис Айоцян и директор института Арсен Аракелян.
Визит состоялся при участии школьников 7–12-х классов, откликнувшихся на приглашение министра, опубликованное на её странице в Facebook.
Инициатива направлена на стимулирование интереса учащихся к науке и предоставление им возможности напрямую познакомиться с научно-исследовательской деятельностью.
Школьники вместе с научными сотрудниками прошли по лабораториям, оснащённым современным оборудованием, ознакомились с реализуемыми научными программами и текущими исследованиями. Они беседовали с учёными, получили ответы на интересующие вопросы и стали свидетелями научных экспериментов.
Жанна Андреасян пообщалась с учащимися, интересуясь их профессиональной ориентацией, планами на будущее и интересом к науке.
По оценке директора института Арсена Аракеляна, между обществом и научной сферой существует определённая дистанция, и подобные инициативы позволяют лучше понять, чем занимаются учёные, над какими проблемами работают и какие решения предлагают для улучшения жизни.
Он отметил, что сотрудники института старались максимально доступно представить школьникам проводимые исследования.
Ученики познакомились с работами по компьютерному моделированию биомолекул, узнали о процессе выделения ДНК из костного материала, полученного при археологических раскопках, и изучении генеалогических вопросов людей разных эпох. Обсуждались также изменения, зафиксированные в регионе в разные периоды, и распространённые заболевания.
Школьники посетили и вирусологическую лабораторию, где исследования связаны с сельским хозяйством.
«Ребята своими руками попробовали выделить ДНК из клубники, чтобы увидеть, как этот процесс осуществляется на практике. Думаю, это был для них очень интересный опыт. Дети проявили большой интерес и задавали любопытные вопросы. Мы постарались связать их будущие профессии с биологией, показали, что развитие биологии и биотехнологий важно для разных специальностей», - сказал директор института, подчеркнув высокий интерес школьников.
Посещения школьниками научных институтов и лабораторий будут носить регулярный характер. В программе могут участвовать учащиеся 7–12-х классов, интересующиеся наукой. Желающие принять участие могут обратиться, написав на официальный e-mail министра: zhanna.andreasyan@escs.am.