ԿԳՄՍ նախարարության ֆինանսավորմամբ և Հայաստանի նկարիչների միության աջակցությամբ «Արվեստա» ընկերությունը Գյումրիում իրականացրել է «Հայաստանի գույներ» ակվարելի միջազգային փառատոնը, որի շրջանակում ստեղծված երկու ակվարելային նկարներից մեկը նվիրաբերվել է ԿԳՄՍ նախարարությանը, մյուսը՝ Հայաստանի նկարիչների միությանը:
Նվիրատվության արարողությանը ներկա են եղել նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանը և «Արվեստա» ընկերության տնօրեն Արա Մուշեղյանը:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել արժեքավոր նվերի համար՝ վերհիշելով իր տպավորությունները Գյումրիում անցկացված փառատոնի մասին. «Այն մթնոլորտը, որ տիրում էր Գյումրիում՝ «Հայաստանի գույներ» ակվարելի միջազգային փառատոնի շրջանակում, շատ տպավորիչ էր: Ամեն ինչ պետք է անենք ավելի տեսանելի և ճանաչելի դարձնելու մեր տաղանդավոր արվեստագետներին ինչպես մեր երկրում, այնպես էլ միջազգային հարթակներում»:
Ժաննա Անդրեասյանն առանձնակի կարևորել է փառատոնի շրջանակում համագործակցության ընդլայնումը, մասնակցության աճն ու փոխադարձ շփումները՝ ակադեմիական միջավայրերի, մասնագիտական կրթություն իրականացնող հաստատությունների, Երևանի և մարզային դպրոցների միջև։
«Արվեստա» ընկերության տնօրեն Արա Մուշեղյանը շնորհակալություն է հայտնել աջակցության և համագործակցության համար՝ ներկայացնելով փառատոնի հաջող արդյունքները. «Փառատոնը լիարժեքորեն գերազանցել է սպասվող արդյունքները՝ դառնալով արդյունավետ համագործակցության հարթակ մշակութային ոլորտում՝ փորձի փոխանակման և նոր մասնագիտական կապերի հաստատման համար»:
Ի նշան արդյունավետ համագործակցության՝ «Արվեստա» ընկերությունը ԿԳՄՍ նախարարությանն է նվիրել փառատոնի հրավիրյալ անվանի վարպետներ Անդի Էվանսենի (ԱՄՆ) և Ալեքս Հիլկուրտսի (ԱՄՆ–Ֆրանսիա) համատեղ լայնաֆորմատ «Գյումրի» աշխատանքը (ջրաներկ, 106 սմ × 189.5 սմ), իսկ Հայաստանի նկարիչների միությանը՝ Նիկոլաս Լոպեսի (Պերու), Էլլի Յուի (Թայվան), Ջհունգ Հունսունգի (Հարավային Կորեա) նույնանուն նկարը (ջրաներկ, 106 սմ × 189.5 սմ):
Կողմերը վերահաստատել են՝ փառատոնը նպաստում է ջրաներկի արվեստի հանրահռչակմանը Հայաստանում և հայ արվեստագետների ճանաչմանը միջազգային ասպարեզում։ Փառատոնի օրերին ակտիվանում է նաև մարզային մշակութային կյանքը։
Փառատոնի շրջանակում իրականացվում է ցուցահանդես, որտեղ ներկայացվում են ջրաներկի արվեստը ներկայացնող համաշխարհային ճանաչում ունեցող վարպետների աշխատանքներ, շրջագայություններ Հայաստանի տեսարժան և պատմական վայրերով։ Անցկացվում են հրավիրված արվեստագետների ցուցադրական և վարպետաց դասեր, անհատական հանդիպում–քննարկումներ տեղացի արվեստագետների հետ։
Փառատոնն առաջին անգամ Հայաստանում իրականացվել է 2019 թվականին, այնուհետև՝ 2024 և 2025 թվականներին։ Փառատոնը կանցկացվի նաև այս տարի։

При финансовой поддержке министерства и содействии Союза художников Армении компания «Арвеста» в Гюмри организовала Международный фестиваль акварели «Цвета Армении». В рамках фестиваля созданные две акварельные работы были переданы: одна - министерству, другая - Союзу художников Армении.
На церемонии дарения присутствовали министр Жанна Андреасян, её заместитель Даниел Даниелян, председатель Союза художников Армении Сурен Сафарян и директор компании «Арвеста» Ара Мушегян. Министр поблагодарила за ценный подарок, отметив впечатления от фестиваля в Гюмри и подчеркнув необходимость сделать творчество армянских художников более заметным как внутри страны, так и на международной арене.
Андреасян особо выделила значение расширения сотрудничества в рамках фестиваля, роста участия и обмена между академической средой, учреждениями профессионального образования, ереванскими и региональными школами.
Директор «Арвеста» Ара Мушегян поблагодарил за поддержку и представил успешные результаты фестиваля, отметив, что он превзошёл ожидания и стал эффективной платформой для культурного сотрудничества, обмена опытом и установления новых профессиональных связей.
В знак сотрудничества компания «Арвеста» подарила министерству совместную крупноформатную работу «Гюмри» (акварель, 106 × 189,5 см), созданную известными мастерами Энди Эвансеном (США) и Алексом Хилкуртсом (США–Франция). Союзу художников Армении была передана работа того же формата и названия, выполненная Николасом Лопесом (Перу), Элли Юй (Тайвань) и Джхунг Хунсунгом (Южная Корея).
Стороны подтвердили, что фестиваль способствует популяризации искусства акварели в Армении и признанию армянских художников на международной арене, а также оживляет культурную жизнь регионов.
В рамках фестиваля проходят выставки работ мировых мастеров акварели, экскурсии по достопримечательностям и историческим местам Армении, демонстрации и мастер-классы приглашённых художников, а также индивидуальные встречи и обсуждения с местными мастерами.
Фестиваль впервые состоялся в Армении в 2019 году, затем в 2024 и 2025 годах, и будет проведён также в этом году.