ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Ադդէ Հովասափյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին՝ ընդգծելով Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև ձևավորված վստահելի ու կայուն գործընկերությունը՝ համակարգային բարեփոխումների փուլում կարևորելով համագործակցության շարունակականությունը։
Ժաննա Անդրեասյանն առանձնահատուկ ընդգծել է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի դերակատարությունը՝ այն գնահատելով որպես երկկողմ ծրագրերի իրականացման արդյունավետ հարթակ։ Նրա դիտարկմամբ՝ կրթության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցության դինամիկան մեծ առաջընթաց է գրանցել։
Հանդիպման ընթացքում նախարարը ներկայացրել է Հայաստանում իրականացվող կրթական բարեփոխումները՝ մասնավորապես ավագ դպրոցներում արհեստական բանականության ուսուցման փորձնական ծրագիրը: Նա տեղեկացրել է՝ 2023 թվականից Հայաստանում մեկնարկել է «ԱԲ սերունդ» կրթական բազմամակարդակ ծրագիրը, որի նպատակն է ստեղծել արհեստական բանականության գիտնականի և նորարարի կրթական ուղի՝ սկսած ավագ դպրոցից մինչև հետբուհական մակարդակ: Կրթական համակարգում որպես ԱԲ ինտեգրման հաջողված օրինակ՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է նաև «STEP.ai-արհեստական բանականություն» գիտության տեխնոլոգիայի կրթական ծրագիրը, որն իրականացվում է ՏՏ ոլորտի մասնավոր ընկերությունների հետ համագործակցությամբ և պետության անմիջական ներգրավմամբ՝ ներառելով ՀՀ հանրակրթական և միջին մասնագիտական կրթական հաստատություններ:
Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է առաջիկայում նախատեսվող Կրթության համաշխարհային ֆորումի ընթացքում նաև այս ուղղություններով հայաստանյան փորձով կիսվելու և այլ երկրների փորձն ուսումնասիրելու հնարավորությունը: Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքների և էկոլոգիական կրթության դերի վերաբերյալ քննարկումների ծավալումը։
Անդրադառնալով մշակույթի ոլորտում համագործակցությանը՝ Ժաննա Անդրեասյանն առանձնակի նշել է 2024 թվականին Հայաստանի պատմության թանգարանում Բրիտանական թանգարանի հետ համատեղ կազմակերպված «Մայր Աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ցուցադրության մասին՝ որպես երկկողմ մշակութային օրակարգի կարևոր և նշանակալի բաղադրիչ։ ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ ցուցադրությունը ոչ միայն լայն հանրային հետաքրքրություն է առաջացրել, այլև ամուր հիմք է ստեղծել հետագա համատեղ ծրագրերի իրականացման համար։ Առանձնակի շեշտադրվել է նաև բուհերում «Ստեղծագործ միտք» ծրագրի իրականացումը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը խորացնելու համագործակցությունը՝ կազմակերպելով համատեղ աշխատաժողովներ, փորձի փոխանակման ծրագրեր և մասնագիտական վերապատրաստումներ։ Քննարկվել են նաև Բրիտանական խորհրդի հետ համագործակցությամբ իրականացված նախաձեռնությունները և դրանց արդյունքները՝ մասնավորապես ուսուցիչների վերապատրաստման և կրթական նորարարությունների խթանման ուղղությամբ։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня приняла чрезвычайного и полномочного посла Соединённого Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Александру Коул.
Во встрече также участвовали заместитель министра Артур Мартиросян и руководитель армянского представительства Британского совета Аддэ Овасапян.
Жанна Андреасян поприветствовала гостей, подчеркнув надёжное и устойчивое партнёрство между Арменией и Соединённым Королевством и отметив важность продолжения сотрудничества в период системных реформ. Особое внимание она уделила роли армянского офиса Британского совета, назвав его эффективной платформой для реализации двусторонних программ. По её словам, динамика сотрудничества в сфере образования и культуры достигла значительного прогресса.
Министр представила проводимые в Армении образовательные реформы, в частности пилотный проект по обучению искусственному интеллекту в старших школах. Она сообщила, что с 2023 года в стране действует многоуровневая программа «Поколение ИИ», цель которой — создать образовательный путь для будущих учёных и новаторов в области искусственного интеллекта — от старшей школы до постдипломного уровня. В качестве успешного примера интеграции ИИ в систему образования Андреасян отметила программу «STEP.ai — искусственный интеллект», реализуемую совместно с частными ИТ-компаниями и при непосредственном участии государства, охватывающую общеобразовательные и средние профессиональные учебные заведения.
В этом контексте министр подчеркнула важность предстоящего Всемирного форума по образованию, где Армения сможет поделиться своим опытом и изучить практику других стран. Она также выделила значение подготовки к COP17 и обсуждения роли экологического образования.
Говоря о культурном сотрудничестве, Андреасян особо отметила выставку «Великая Богиня: от Анаит до Марии», организованную в 2024 году в Музее истории Армении совместно с Британским музеем, как важный элемент двусторонней культурной повестки. По её словам, выставка вызвала широкий общественный интерес и заложила прочную основу для будущих совместных проектов. Особо было подчеркнуто также значение программы «Творческое мышление» в вузах.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность углублять сотрудничество, организовывать совместные семинары, программы обмена опытом и профессиональные тренинги. Были обсуждены инициативы, реализованные при поддержке Британского совета, и их результаты, в частности в области повышения квалификации учителей и стимулирования образовательных инноваций.