ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Քոուլին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Ադդէ Հովասափյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին՝ ընդգծելով Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև ձևավորված վստահելի ու կայուն գործընկերությունը՝ համակարգային բարեփոխումների փուլում կարևորելով համագործակցության շարունակականությունը։
Ժաննա Անդրեասյանն առանձնահատուկ ընդգծել է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի դերակատարությունը՝ այն գնահատելով որպես երկկողմ ծրագրերի իրականացման արդյունավետ հարթակ։ Նրա դիտարկմամբ՝ կրթության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցության դինամիկան մեծ առաջընթաց է գրանցել։
Հանդիպման ընթացքում նախարարը ներկայացրել է Հայաստանում իրականացվող կրթական բարեփոխումները՝ մասնավորապես ավագ դպրոցներում արհեստական բանականության ուսուցման փորձնական ծրագիրը: Նա տեղեկացրել է՝ 2023 թվականից Հայաստանում մեկնարկել է «ԱԲ սերունդ» կրթական բազմամակարդակ ծրագիրը, որի նպատակն է ստեղծել արհեստական բանականության գիտնականի և նորարարի կրթական ուղի՝ սկսած ավագ դպրոցից մինչև հետբուհական մակարդակ: Կրթական համակարգում որպես ԱԲ ինտեգրման հաջողված օրինակ՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է նաև «STEP.ai-արհեստական բանականություն» գիտության տեխնոլոգիայի կրթական ծրագիրը, որն իրականացվում է ՏՏ ոլորտի մասնավոր ընկերությունների հետ համագործակցությամբ և պետության անմիջական ներգրավմամբ՝ ներառելով ՀՀ հանրակրթական և միջին մասնագիտական կրթական հաստատություններ:
Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է առաջիկայում նախատեսվող Կրթության համաշխարհային ֆորումի ընթացքում նաև այս ուղղություններով հայաստանյան փորձով կիսվելու և այլ երկրների փորձն ուսումնասիրելու հնարավորությունը: Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքների և էկոլոգիական կրթության դերի վերաբերյալ քննարկումների ծավալումը։
Անդրադառնալով մշակույթի ոլորտում համագործակցությանը՝ Ժաննա Անդրեասյանն առանձնակի նշել է 2024 թվականին Հայաստանի պատմության թանգարանում Բրիտանական թանգարանի հետ համատեղ կազմակերպված «Մայր Աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ցուցադրության մասին՝ որպես երկկողմ մշակութային օրակարգի կարևոր և նշանակալի բաղադրիչ։ ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ ցուցադրությունը ոչ միայն լայն հանրային հետաքրքրություն է առաջացրել, այլև ամուր հիմք է ստեղծել հետագա համատեղ ծրագրերի իրականացման համար։ Առանձնակի շեշտադրվել է նաև բուհերում «Ստեղծագործ միտք» ծրագրի իրականացումը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը խորացնելու համագործակցությունը՝ կազմակերպելով համատեղ աշխատաժողովներ, փորձի փոխանակման ծրագրեր և մասնագիտական վերապատրաստումներ։ Քննարկվել են նաև Բրիտանական խորհրդի հետ համագործակցությամբ իրականացված նախաձեռնությունները և դրանց արդյունքները՝ մասնավորապես ուսուցիչների վերապատրաստման և կրթական նորարարությունների խթանման ուղղությամբ։

ESCS Minister Zhanna Andreasyan received today Alexandra Cole, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to the Republic of Armenia.
The meeting was also attended by ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan and Head of the British Council Armenia Office Addeh Hovasapyan.
Zhanna Andreasyan welcomed the guests and underscored the strong and stable partnership between Armenia and the United Kingdom, emphasizing the importance of sustained cooperation amid ongoing systemic reforms.
Zhanna Andreasyan underscored the role of the British Council Armenia, characterizing it as an effective platform for advancing bilateral programs. She added that cooperation in the fields of education and culture has seen substantial progress.
During the meeting, the Minister presented the education reforms implemented in Armenia, in particular the pilot program for teaching artificial intelligence in high schools. She informed that the “Generation AI” multi-level educational program has been launched in Armenia since 2023, which aims to create an educational path for an artificial intelligence scientist and innovator, starting from high school to postgraduate level. As a successful example of AI integration in the educational system, Zhanna Andreasyan also mentioned the "STEP.ai-Artificial Intelligence" science and technology education program, which is implemented in cooperation with private IT companies and with the direct involvement of the state, including general education and secondary vocational educational institutions of the Republic of Armenia.
In this regard, the ESCS Minister highlighted the importance of the opportunity to share Armenia's experience in these areas and to study the experience of other countries during the upcoming World Education Forum. Zhanna Andreasyan also underscored the importance of discussions on the preparatory work for COP17, and the role of environmental education.
Referring to cultural cooperation, Zhanna Andreasyan particularly outlined the exhibition “Mother Deity: from Anahit to Mariam” organized in collaboration with the British Museum at the History Museum of Armenia in 2024, as an important and noteworthy component of the bilateral cultural agenda. As stated by the ESCS Minister, the exhibition not only attracted wide public interest but also laid a strong foundation for future joint initiatives. Special emphasis was also placed on the “Creative Spark” program implemented in universities.
At the end of the meeting, the parties reaffirmed their willingness to strengthen cooperation by organizing joint workshops, experience exchange programs, and professional trainings. The initiatives implemented in cooperation with the British Council and their outcomes were also addressed, particularly in the field of teacher training and promoting educational innovations.