ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված ֆրանկոֆոն երկրների դեսպանների հետ՝ քննարկելու Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա և երկամսյակի շրջանակում նախատեսվող ծրագրերն ու միջոցառումները։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Դանիել Դանիելյանը։
Ողջունելով ներկաներին՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ նախապատրաստական աշխատանքներն իրականացվում են հագեցած բովանդակությամբ և հանրային լայն ներգրավմամբ՝ ապահովելով կրթական, մշակութային և այլ հաստատությունների աննախադեպ մասնակցություն։
«Շատ կարևոր է նաև, որ Հայաստանը հյուրընկալելու է Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ միջազգային մարզամշակութային խաղերը, որոնք մեր երկրում ֆրանկոֆոն միջավայրի բարելավման նպատակ ունեն: Ֆրանկոֆոն արժեքների տարածման ամրապնդումը մեր օրակարգում է»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Նրա իրազեկմամբ՝ կրթական և մշակութային հաստատությունները տարբեր բովանդակությամբ ծրագրեր են առաջարկում ինչպես Երևանում, այնպես էլ մարզերում: Այս տարի առաջին անգամ ֆրանկոֆոն երկամսյակին կմիանան նաև երիտասարդական կենտրոնները՝ ընդլայնելով մասնակիցների շրջանակը, դառնալով ֆրանկոֆոնիայի համընդհանուր արժեքների կրող և տարածող։
«Պատահական չէ, որ այս տարվա խորագիրն է՝ «Լեզու, մշակույթ, խաղաղություն և համերաշխություն»։ Համոզված եմ՝ նախատեսվող միջոցառումները լիովին կհամապատասխանեն այդ նշանաբանի ոգուն և բովանդակությանը»,- ասել է նա։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են միջոցառումների ընդհանուր ծրագիրը, անդրադարձ է եղել Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ հոբելյանական խաղերը Հայաստանում հյուրընկալելու նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքին։ Խաղերից առաջ Հայաստանը կհյուրընկալի Ֆրանկոֆոն երկրների մշակույթի նախարարների համաժողովը։
Ֆրանկոֆոն երկրների դեսպանները ևս ներկայացրել են իրենց նախաձեռնությունները, սպասվող ծրագրերը: ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին ողջունել է Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպությանը միացած նոր գործընկերներին՝ Լիբանանի, Եգիպտոսի և Բուլղարիայի դեսպաններին։ Նա տեղեկացրել է՝ նախատեսվում է ֆրանկոֆոն ֆիլմերի փառատոն, որի շրջանակում կներկայացվեն ֆրանսիական և ֆրանս-շվեյցարական ֆիլմեր։ Դեսպանի փոխանցմամբ՝ այս տարի Հայաստանում երկրորդ անգամ կանցկացվի Ֆրանսիայի հեղինակավոր «Գոնկուր» գրական մրցանակաբաշխությունը, Երևանում և մարզերում կկազմակերպվեն մշակութային տարբեր միջոցառումներ։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян встретилась с аккредитованными в Армении послами франкофонных стран для обсуждения мероприятий, которые пройдут в рамках Международного дня и двухмесячника Франкофонии.
Во встрече приняли участие заместители министра Артур Мартиросян и Даниел Даниелян.
Приветствуя участников, Жанна Андреасян отметила, что подготовительные работы ведутся с насыщенным содержанием и широким вовлечением общественности, обеспечивая беспрецедентное участие образовательных, культурных и других учреждений.
«Очень важно и то, что Армения примет 10-е Международные спортивно-культурные игры Франкофонии, которые призваны укрепить франкофонную среду в нашей стране. Распространение ценностей Франкофонии — в повестке нашего дня», - сказала министр.
По её словам, образовательные и культурные учреждения предлагают разнообразные программы как в Ереване, так и в регионах. Впервые в этом году к двухмесячнику присоединятся молодёжные центры, расширяя круг участников и становясь носителями и распространителями универсальных ценностей Франкофонии.
«Не случайно девиз этого года — «Язык, культура, мир и солидарность». Уверена, что запланированные мероприятия полностью соответствуют духу и содержанию этого лозунга», - подчеркнула Андреасян.
В ходе встречи был представлен общий план мероприятий, обсуждены подготовительные работы к проведению юбилейных 10-х игр Франкофонии в Армении. Перед играми страна примет конференцию министров культуры франкофонных государств.
Послы франкофонных стран также представили свои инициативы и ожидаемые программы. Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Оливье Декотиньи приветствовал новых партнёров Франкофонии — послов Ливана, Египта и Болгарии. Он сообщил, что планируется фестиваль франкофонного кино, в рамках которого будут показаны французские и франко-швейцарские фильмы. По его словам, в этом году в Армении во второй раз состоится престижная французская литературная премия «Гонкур», а в Ереване и регионах будут организованы различные культурные мероприятия.