ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը այցելել են Արամի 44 հասցեում գործող Թումո ստուդիաներ, շրջել արհեստանոցներում, ծանոթացել պայմաններին: Նրանց ուղեկցել է «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը:
Թումո ստուդիաները նախատեսված են համալսարանական տարիքի երիտասարդների համար, որոնք հետաքրքրված են արհեստագործությամբ և դիզայնով: Մասնավորապես, կազմակերպվում են աշխատարաններ, դասընթացներ և դասախոսություններ նորաձևության, զարդերի պատրաստման, ասեղնագործության, խեցեգործության, տպագրության և պրոդուկտ դիզայնի ոլորտներում: Ծրագիրը նախատեսված է 18-ից 28 տարեկանների համար․ ներկայում ծրագրին մասնակցում է շուրջ 1200 ուսանող:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին ներկայացվել են կրթական ծրագրերի բովանդակությունը, ընդունելության ընթացակարգը, ընտրության չափանիշները: Նախարարը կարևորել է կառույցի գործունեությունը՝ ընդգծելով. «Այս նախագիծն առաջին հերթին փոխում է արհեստների՝ մեր մշակութային ժառանգության հանդեպ վերաբերմունքը և վերահաստատում, որ դրանք, ունենալով խորը արմատներ, այսօր էլ նորաձև են և ժամանակակից»:
Նախարարն առանձնակի կարևորել է Թումո ստուդիաների հնարավոր համագործակցությունը մասնագիտական կրթություն իրականացնող հարստությունների՝ քոլեջների, ինչպես նաև թանգարանների հետ, մասնավորապես, հուշանվերային արտադրանքի խանութների կազմակերպման, առաջխաղացման նպատակով: Անդրադարձ է եղել Հայկական մշակութային ժառանգության ինստիտուտի հայկական ժառանգության սկանավորման ծրագրին՝ կարևորելով թվայնացման գործընթացը՝ որպես ժառանգության պահպանման և տարածման կարևոր նախապայման: Ոլորտի առաջատար կառույցների հետ քննարկվել են նաև ապագայում նախատեսվող աշխատանքները, համագործակցության հեռանկարները:
Նշենք, որ տարվա ընթացքում Թումո ստուդիաներ ընդունելությունն իրականացվում է երկու փուլով: Յուրաքանչյուր տեխնիկական դասընթաց ունի իր ժամանակացույցը: Դիմելիս ուսանողները հնարավորություն ունեն ընտրելու դասընթացների ժամանակացույցը, ինչպես նաև մասնակցելու միաժամանակ մեկից ավելի դասընթացի:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян вместе с заместителем министра Артуром Мартиросяном посетили студии «Тумо», расположенные по адресу Арами, 44. Они осмотрели мастерские и ознакомились с условиями работы. Делегацию сопровождала директор Центра креативных технологий «Тумо» Мари-Лу Папазян.
Студии «Тумо» предназначены для молодых людей университетского возраста, интересующихся ремеслом и дизайном. Здесь организуются мастерские, курсы и лекции по направлениям моды, ювелирного дела, вышивки, керамики, печати и продуктового дизайна. Программа рассчитана на молодых людей от 18 до 28 лет; в настоящее время в ней участвуют около 1200 студентов.
Министру представили содержание образовательных программ, порядок приёма и критерии отбора. Жанна Андреасян подчеркнула значимость деятельности студий, отметив: «Этот проект прежде всего меняет отношение к ремёслам — к нашему культурному наследию, подтверждая, что они, имея глубокие корни, остаются модными и современными».
Она особо выделила перспективы сотрудничества студий «Тумо» с учреждениями профессионального образования — колледжами, а также с музеями, в частности в целях организации и продвижения сувенирных магазинов. Было затронуто и значение программы сканирования армянского культурного наследия, реализуемой Институтом армянского культурного наследия, где процесс цифровизации рассматривается как важное условие сохранения и распространения наследия. С ведущими структурами отрасли обсуждались также будущие проекты и перспективы сотрудничества.
Отмечается, что приём в студии «Тумо» проводится дважды в год. Каждый технический курс имеет свой график. При подаче заявки студенты могут выбирать расписание занятий, а также участвовать одновременно в нескольких курсах.